Nie zapomnij o walucie przed wyjazdem zagranicznym

0

Zazwyczaj podczas wyjazdów zagranicznych korzysta się z kart płatniczych oraz kredytowych. Chociaż w ten sposób ogranicza się ilość straty gotówki, rozwiązanie to ma pewne minusy. W ten sposób narazić można się nie tylko na wahania kursów, ale również słone opłaty bankowe, takie jak np. pobierana prowizja, spread czy inne koszty przewalutowania. Z tego powodu dokonanie opłaty przy pomocy karty lub wypłacenie pieniędzy z bankomatu może być bardzo kosztowne. Płatność kartą nie wszędzie jest również bezpieczna, ponieważ w wielu podejrzanych miejscach na świecie istnieje ryzyko skopiowania jej i wyczyszczenia z dostępnych środków.

Jak Polacy przelewają pieniądze z zagranicy?

0

Ponad 2,1 mln zł Polaków pracuje obecnie w krajach należących do Unii Europejskiej, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Irlandii. Wiele z tych osób przesyła regularnie pieniądze rodzinie w Polsce. Warto wiedzieć, jak robić to bezpiecznie i szybko.

W 2016 roku Polacy pracujący za granicą przesłali do Polski w sumie 16,5 mld zł. To o 1,2% więcej niż w 2015 roku. Od co najmniej 4 lat wysokość transferowanych środków od osób zatrudnionych za granicą pozostaje na podobnym poziomie, a przodują w tym emigranci przebywający w Niemczech i Wielkiej Brytanii (źródło: http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/546725,emigrant-pieniadze-polska-500-plus-rodzina-firma.html). Pracujący za granicą to głównie osoby młode, które najczęściej przesyłają pieniądze rodzicom w Polsce (38% badanych przez Narodowy Bank Polski), a w dalszej kolejności na własny, polski rachunek bankowy (32%), żonie/mężowi lub partnerce/partnerowi (22%), dzieciom (15%) i innym odbiorcom (11%). W 58% przypadków pieniądze są przekazywane na sfinansowanie bieżących wydatków w Polsce, natomiast dużo rzadziej wydawane są na remont mieszkania lub domu (19%), gromadzone jako oszczędności (17%), przeznaczane na spłatę długu (15) lub na edukację dzieci (11%) (źródło: https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms314.pdf). W jaki sposób jednak przesłać pieniądze do Polski, aby transfer był bezpieczny i nie wiązał się z ponoszeniem zbyt wysokich kosztów? Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych opcji.

Przelew bankowy

Pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście przelew bankowy. To bezpieczne rozwiązanie, ale ma jedną poważną wadę – długi czas transferu pieniędzy. Środki mogą dotrzeć na rachunek odbiorcy nawet po kilku dniach, szczególnie gdy wysyłamy je spoza obszaru Unii Europejskiej. Jednak nawet gdy przelewamy pieniądze z obszaru Unii Europejskiej, również może pojawić się problem. Wtedy korzystamy z przelewu transgranicznego SEPA, który może być realizowany tylko w euro. Co z funtami wysyłanymi przez naszych rodaków z Wielkiej Brytanii? Najpierw zostaną przewalutowane na euro, a potem na złotówki. Trudno nie zauważyć tutaj ryzyka walutowego i to podwójnego. Na szczęście przelew SEPA nie jest bardzo drogi (średnio około 10 zł bez względu na wysyłaną kwotę), ale już próba przelania pieniędzy spoza Unii Europejskiej to konieczność wykorzystania przelewu SWIFT, który jest zdecydowanie droższy (nawet 300 zł w zależności od przesyłanej kwoty) i wiąże się z opłaceniem spreadu wszystkich uczestniczących w operacji banków.

Internetowy przelew za pomocą platformy online

Innym rozwiązaniem mogą być coraz popularniejsze usługi internetowych platform, oferujących usługi transferu gotówki z zagranicy. To uniwersalne rozwiązanie, dostępne niemal w każdym kraju, gdzie pracują Polacy. Z internetu korzysta już ponad 3,7 mld ludzi na świecie, czyli 50% populacji (źródło: https://www.slideshare.net/wearesocialsg/digital-in-2017-global-overview). Polacy również na co dzień są online, szczególnie młode pokolenie. Analitycy firmy Deloitte szacują, że ponad 25 mln naszych rodaków korzysta z internetu nawet przez 6 godzin dziennie (źródło: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ilu-polakow-korzysta-z-internetu-6-godzin-dziennie-w-sieci). Dla nich naturalnym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z bankowości online i z platform oferujących międzynarodowe transfery pieniężne.

– Młodzi Polacy stanowią większość osób, które w ostatnich latach wyjechały za pracą za granicę i to właśnie oni najczęściej korzystają z internetu. Takie osoby nie tylko kupują towary i usługi online, ale również coraz częściej załatwiają w ten sam sposób sprawy urzędowe i finansowe – mówi specjalista platformy Monetia24.com. – Internetowe serwisy, które specjalizują się w międzynarodowych przekazach pieniężnych, są nie tylko często tańsze niż inne sposoby transferu środków, ale przede wszystkim pozwalają na bardzo szybkie przelewy. Za pośrednictwem takich platform, jak nasza, można w kilka chwil przekazać środki z posiadanej karty płatniczej na wybrane konto bankowe w Polsce lub do wskazanej placówki – wyjaśnia przedstawiciel Monetia24.com.

Portmonetki internetowe

W przypadku portmonetek internetowych również można korzystać z możliwości, jakie daje internet. Najbardziej znana z nich to amerykański PayPal. Wystarczy, że nadawca i odbiorca posiadają adres e-mail i zarejestrują się w serwisie PayPal, aby przekazywać pieniądze. To łatwy sposób na transfer, ale nie w każdym przypadku się sprawdza. Jeśli chcemy przesyłać pieniądze osobom starszym, którzy nie korzystają z internetu, możemy zapomnieć o tym rozwiązaniu. Dużą barierą mogą być także koszty. Jeśli przyjrzeć się dokładnie opłatą PayPal, okaże się, że transfer pieniędzy za pośrednictwem tego operatora nie jest wcale tani. Gdy chcemy przesłać pieniądze do polskiego banku, zapłacimy 1% transferowanej kwoty i to bez górnego limitu. Dodatkowo PayPal naliczy nam prowizję – nawet 5,99% przelewu, gdy dokonujemy go z karty płatniczej i obciąży nas stałą opłatą w walucie przelewu. Nieco tańszy jest portmonetka internetowa Skrill, ale tutaj też musimy pogodzić się z niemałymi opłatami.

Polacy mają do dyspozycji coraz więcej różnych rozwiązań, jeśli chodzi o bezpieczne przekazywanie pieniędzy do Polski. Niestety, czasami wygrywają nierozsądne przyzwyczajenia. Według danych NBP nadal około 20% osób pracujących za granicą przewozi gotówkę do kraju samodzielnie. Często są to duże kwoty (źródło: https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms314.pdf). Trudno uznać ten sposób za bezpieczny. Jednak nawet wybierając przesyłanie pieniędzy w formie bezgotówkowej, warto robić to z dużą rozwagą i korzystać tylko z usług wiarygodnych, znanych firm.

Jak skutecznie zarządzać magazynem?

0

Faktem jest, że skuteczne zarządzanie magazynem ma znaczący wpływ na zyski przedsiębiorstwa. W każdej firmie handlowej, serwisowej czy produkcyjnej odpowiedni sposób magazynowania i zarządzania bazą danych realnie wpływa na efektywność pracowników podczas wykonywania codziennych czynności.

Dlaczego warto korzystać z kantorów online?

0

Kantory online z roku na rok stają się coraz popularniejsze, bo zapewniają oszczędność pieniędzy i wygodę korzystania z platformy. Dlaczego jeszcze warto korzystać z kantorów online?

Jak odpoczywają Europejczycy i Polacy – wakacyjne wydatki 2017

0
pozyczka-na-wakacje-ferratum-0293

Nasi południowi sąsiedzi – Czesi – wydają najwięcej pieniędzy na ogrodnictwo w wakacje, w tym czasie Brytyjczycy wolą odpoczywać na plaży, natomiast Hiszpanie inwestują w letnie podróże zagraniczne. Jak na tym tle wypadają Polacy? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™.

„Nie jestem zadowolony z mojego OFE. Czy mogę zerwać umowę w dowolnym momencie i wypłacić pieniądze?” Odpowiadamy

0

Nie możemy potraktować OFE jak konta bankowego czy funduszu inwestycyjnego i wypłacać pieniądze, gdy tylko mamy taką potrzebę. Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28 sierpnia 1997 r. wraz z uwzględnieniem wszystkich zmian wprowadzonych do tej ustawy: nie możemy wypłacić pieniędzy z OFE.

Jakość na najwyższym poziomie

0

Dbanie o jakość w firmie to bardzo ważne zadanie. Chodzi tu nie tylko o poziom wykonania i bezpieczeństwo finalnego produktu. Ważne jest także samo zarządzanie procesami, a także ryzykiem, które może być zarówno szansą, jak i zagrożeniem. Aby firma działała dobrze pod kątem jakości, warto wdrożyć w niej system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001.

Stara instalacja elektryczna a zużycie prądu

0

Czy twoje rachunki za prąd są zdecydowanie za wysokie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Złe nawyki lub energochłonne urządzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Problem nadmiernego zużycia prądu może leżeć znacznie głębiej. Często bowiem zdarza się, że wszystkiemu winna jest stara instalacja elektryczna.

Wybierz najlepszy rodzaj faktoringu dla swojej firmy

0
Wybierz najlepszy rodzaj faktoringu dla swojej firmy

Prowadzenie firmy to nie lada  wyzwanie, dlatego coraz częściej przedsiębiorcy wybierają  usługi finansowe, które pomagają im w skutecznym prowadzeniu firmy. Największym problemem, z którym może zmagać się właściciel firmy to płynność finansowa. Usługa faktoringu może być dobrym wyjściem, ponieważ częściowo zdejmie ten ciężar z przedsiębiorcy i pozytywnie wpłynie na jego płynność finansową. Należy jednak pamiętać, żeby zdecydować się  rodzaj faktoringu, który będzie najkorzystniejszy dla naszego biznesu.

Słowniczek kredytobiorcy – zbiór przydatnych pojęć

0
Słowniczek kredytobiorcy – zbiór przydatnych pojęć

Kredyt gotówkowy, mieszkaniowy lub samochodowy to proste w działaniu produkty – pożyczasz pieniądze od banku, a następnie w ustalonym z góry terminie oddajesz je wraz z odsetkami. Tyle teorii, bo w praktyce kredyty bywają bardzo skomplikowanymi produktami bankowymi. Zanim się zadłużysz upewnij się, że dobrze rozumiesz umowę, którą podpisujesz z bankiem.