Czy zajmuje się Software House?

0
Czy zajmuje się Software House?

Proces budowania oprogramowania obejmuje identyfikację potrzeb, projektowanie programu i testowanie go pod kątem wszelkich możliwie występujących problemów. Są to podstawowe zadania wykonywane przez firmy tworzące oprogramowanie, którymi są Software House’y. Czym jednak dokładniej zajmują się takie firmy i jakich projektów będą się podejmować? O tym właśnie poniższy artykuł.

Co to Software House?

Pojęcie to cały czas budzi wątpliwości, dlatego czas najwyższy je rozwiać. Software House to firma, która tworzy wszelkiego typu strony www, sklepy internetowe, aplikacje mobilne i webowe oraz wszystko to, co zostało wspomniane powyżej, a w szczególności dopasowanie produktu do potrzeb klienta. Firmy tego rodzaju odpowiadają za proces tworzenia wdrażania i zarządzania aplikacją lub stroną internetową, dlatego okres współpracy rozpatruje się jako długofalowy, wymagający znacznych nakładów finansowych. Należy mieć na uwadze, że specjaliści z software house’u zajmują się kompleksową obsługą począwszy od kreacji do testowania, dlatego ich wiedza jest bardzo zaawansowana, a każdy z elementów w trakcie działań jest jednakowo ważny.

Czy warto korzystać z pomocy?

Software House to miejsce, w którym skorzystasz z doświadczenia i eksperckiej wiedzy specjalistów, którzy tam pracują. Wszystko, co zostaje tam tworzone jest dedykowane klientom, którzy się do nich zwracają i obejmuje to również działania analityczne wdrożonych projektów i doradztwo technologiczne. Jeśli rozwijasz swoja firmę i zależy ci na zwiększeniu dynamiki rozwoju poprzez stworzenie dedykowanej apki czy strony to warto rozważyć pomoc software house’u z kilku powodów: wykonają projekt dokładnie tak, jak sobie tego życzysz, a dodatkowo zrobią to doskonale. Na samym początku profesjonaliści podpowiedzą ci, jak może wyglądać twój projekt i jak mogliby go wykonać, uwzględniając w nim komentarze klienta. Jest to niekwestionowana zaleta przy wykonywaniu jakiegokolwiek projektu internetowego, ponieważ często agencje, które zajmują się np. Tworzeniem stron internetowych nie posiadają kompleksowej wiedzy a działają wyłącznie na podstawie wyćwiczonych schematów. Warto rozważyć więc pomoc software house’u, ponieważ precyzja i dopracowanie każdego szczegółu są tu gwarantowane.

Jak znaleźć dobry Software House?

Wybranie odpowiedniej firmy stanowi często trudną decyzję, dlatego warto pod uwagę wziąć kilka czynników. Określ przede wszystkim swój budżet, ponieważ w konkretnej kwocie może być dostępny szereg działań, które można wprowadzić, a o nich na pewno zostaniesz poinformowany. Precyzyjna kwota pozwoli dokładnie określić efekt oraz ewentualne zaproponowanie dodatkowych rozwiązań, które nie przekroczą wyznaczonych założeń kosztowych. Sprawdź także portfolio i wykonane projekty Software House’u, nad którym się zastanawiasz. Wcześniejsze realizacje pozwolą ci określić czy wykonanie twojego projektu będzie problematyczne i czy w przeszłości wykonywane były podobne zlecenia.

Jeśli prowadzisz swoją działalność, a powyższy tekst przybliżył ci terminologię
to może warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego Software House
do poszerzania twoich horyzontów?

Szukasz wykonawcy dla swojego projektu? Sprawdź ofertę Software House Smartbees – https://smartbees.pl/o-nas

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

0
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik wpływający na to, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie. Nie każdy wie, że jest on wyznaczany dla każdego kredytu osobno i może się różnić w zależności od tego, jaką sumą pieniędzy i na jaki okres chcemy pożyczyć – jednak najważniejsze czynniki wyznaczające zdolność kredytową zależą od nas. Są to: bilans przychodów i dochodów oraz historia kredytowa.

Zyski i przychody

Pierwsze, o co poprosi nas potencjalny kredytodawca, to zaświadczenie o dochodach – czy to specjalny dokument z miejsca pracy, czy rozliczenie podatku dochodowego. Stabilniejszą sytuację finansową mają osoby zatrudnione na umowach o pracę, jednak te pracujące na umowach o dzieło czy samozatrudnione również mogą ubiegać się o kredyt. Ważne, by mieć stałe dochody i móc to udowodnić przed bankiem – w ten sposób będzie wiadomo, że pożyczone pieniądze oddamy.

Jeżeli aktualnie znajdujemy się w skomplikowanej sytuacji dochodowej, nie oznacza to, że nie możemy pożyczyć pieniędzy. Choć nasza zdolność kredytowa jest mizerna i najlepszym sposobem na poprawienie jej byłoby znalezienie stałej pracy (co nie zawsze jest proste), to zawsze możemy wziąć pożyczkę. Wiele firm oferuje pożyczki pieniężne ludziom bez sprawdzania ich zdolności kredytowej – sprawdź sam!

Inne zobowiązania

Negatywnie na zdolność kredytową wpływają inne stałe zobowiązania finansowe. O ile na przykład płacenia czynszu nie da się uniknąć i dla nikogo nie jest to podstawą do nieudzielenia kredytu, o tyle spłacanie innych kredytów czy pożyczek – już tak. Przed udaniem się do banku z wnioskiem o kredyt warto spłacić wszystkie poprzednie.

Dobrymy sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest branie go w kilka osób. Z siostrą, partnerem czy przyjacielem – nieistotne. Ważne, by druga osoba również dysponowała stałym dochodem i dobrą historią kredytową.

Innym trikiem jest odpowiednie rozłożenie kredytu na raty: przy równych ratach zdolność kredytowa potencjalnego dłużnika jest większa niż przy ratach skalowanych, tj. gdy pierwsza rata jest największa.

Przeszłość i długi

Pomimo umowy o pracę i braku innych zobowiązań nadal możemy mieć niską zdolność kredytową. Dlaczego? Otóż banki mają dostęp do raportów BIK dotyczących przeszłości bankowej każdego klienta i pierwsze co robią, gdy przychodzimy do banku po kredyt, to sprawdzenie nas w tej bazie. Jeżeli w przeszłości zalegaliśmy z ratami albo mamy jakiekolwiek nieuregulowane zobowiązania, szanse, iż dostaniemy kredyt, są nikłe. Jeżeli jednak w przeszłości w terminie spłacaliśmy pożyczki, a i obecnie nie jesteśmy dłużnikami, nasze szanse na kredyt wzrastają.

Paradoksalnie opłacalne jest branie mikropożyczek, np. na zakup różnych sprzętów – w ten sposób tworzymy sobie pozytywną historię kredytową, która dla banku jest znakiem, że kiedy pieniądze pożyczamy, to oddajemy je w terminie. Warto zajrzeć do serwisu Match Banker, który oferuje porównanie pożyczek od różnych firm – ułatwia znalezienie prawdzie darmowych pożyczek pozwalających budować pozytywną historię kredytową.

 

Piece kaflowe, piecyki kaflowe

0
Piece kaflowe, piecyki kaflowe

Piec kaflowy były wprost niezastąpioną częścią domu na starcie XX wieku. Po kilkudziesięciu latach rozpoczęły one stopniowo przechodzić w zapomnienie, zmieniane innymi podejściami do ocieplania budynku (i wody). Obecnie jednakże piece kaflowe przeszły dosyć dużą zmianę, zarówno pod względem wyglądu, jak również wnętrza – dzięki czemu znowu wracają na salony.

Co to jest piec kaflowy?

Jak sama nazwa prezentuje, takie piece przykryte są kaflami. To nic odmiennego jak płytki ceramiczne, pieczone w niezwykle wysokich temperaturach, wynoszących chociażby 1000o C. W tymże przebiegu płytka pokrywa się szkliwem, jakie jest wytrzymałe na wodę oraz zanieczyszczenia typu brud oraz sadza.

Właśnie dlatego piece kaflowe są niezwykle proste w oczyszczaniu. Ich wytrzymałość na wodę i połączenia z jakimś, innym produktem, komplikuje sprawę przy renowacji takiego zabytku. Żaden klej i farba nie są w stanie „przykleić” się do kafla, natomiast co za tymże idzie, związać się z nim na stałe. Po określonym okresie klej odpadnie wraz z przymocowaną nową płytką, natomiast farba zazwyczaj się złuszczy.

Co jest wyjątkowego w piecu kaflowym?

Piec kaflowy jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na zdrowe ciepło światła, przypominające ciepło słoneczne. Tworzy ono duży komfort termiczny, oddziałuje relaksująco na ludzi, zmniejsza lęk oraz likwiduje cyrkulację brudu oraz alergenów w powietrzu. Piec kaflowy jest niczym kawałek słońca w domu. Dzisiejsze piece, chociaż stosują ową samą zasadę tworzenia oraz przechowywania ciepła co starsze wyjścia, to pod względem technicznym zdecydowanie odstają od własnych prekursorów.

Czy należałoby zainwestować w piec kaflowy?

Piec z kafli może zwykle kojarzyć się z ulatnianiem dymu i wysypującym się popiołem. Zapewnia on jednakże delikatne oraz długotrwałe ciepło, jakie niewątpliwie wskazuje na jego korzyść. Mimo iż ceny pieców kaflowych w sklepach są dosyć duże, należałoby skorzystać z opcji nabycia używanego pieca.

Koszty budowy również nie są aż tak drogie. Takie wyjście nie obciąży tak bardzo naszego budżetu. Zapach drzewa, jakie palone jest w piecu, również oddziałuje na klimat w domu. Piece kaflowe mają również jedną niezwykle istotną cechę, natomiast czyli jonizują wnętrze, w jakim się znajdują. Znaczy to, iż piec kaflowy tworzy odpowiedni mikroklimat, jaki oddziałuje na mieszkańców i gości, łagodząc ich oraz regenerując.

Wartości zdrowotne pieców kaflowych
Piece kaflowe są przede wszystkim ładniejsze oraz bardziej oryginalne aniżeli typowe grzejniki lub pozostałe formy innowacyjnego ocieplania, lecz na tymże nie kończą się ich wartości. Należałoby wiedzieć, iż owego rodzaju piece mają mnóstwo atutów zdrowotnych, co było chociażby przedmiotem badań naukowych.

Okazuje się, iż dzięki własnej budowie oraz użytym materiałom ciepło przekazywane poprzez piec kaflowy ma niezwykle dobry wpływ na klimat wnętrza. Przede wszystkim światło cieplne z pieca kaflowego ma trwałe nasilenie oraz nie wywołuje konwekcyjnego ruchu powietrza z dołu do góry (jak to się dzieje przy ogrzewaniu grzejnikowym), dzięki czemu nie prowadzi do unoszenia się brudu lub pozostałych alergenów.

Komfortowe warunki w całym domu

Montaż pieca kaflowego to więc zalety wynikające m.in. ze względu na jego atrakcyjny wygląd. Nie należy jednakże zapominać o podstawowym zadaniu pieca, więc ocieplaniu określonego lokalu. Efektywne piece kaflowe są w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę oraz komfortowe warunki w każdym pomieszczeniu dzięki ogromnym możliwościom grzewczym.

Jest to wyjście przede wszystkim bardzo efektywne – piec palony jest raz na 12 godzin bądź chociażby raz na dzień, we współzależności od potrzeb klienta. Poprzez cały czas dostarcza zdrowe oraz niezwykle przyjemne ciepło, ponieważ wspierany jest naturalnym paliwem, więc drewnem.

Źródło: https://kominki.ratur.com.pl/339-piecyki-kaflowe-

Prawo spadkowe

0
Prawo spadkowe

Spadek to bardzo często sytuacja, która prędzej, czy później pojawi się w życiu każdego. Rodzice koniec końców muszą odejść. Taka jest natura. Jednak pozostawiają po sobie właśnie spadek, który należy podzielić w sprawiedliwy sposób. Jak to zrobić oraz na co trzeba zwrócić uwagę?

Czym jest prawo spadkowe?

Jest to gałąź prawa cywilnego, które reguluje przejście praw oraz obowiązków majątkowych po tym, jak dojdzie do śmierci ich właściciela. Tutaj pojawiają się spadkobiercy, którym przysługuje prawo do pozostawionego majątku. Przepisy prawa spadkowego charakteryzują się bezwzględnym obowiązywaniem. Z kwestią spadkową może się kojarzyć między innymi: testament, dziedziczenie, zachowek, zapis oraz wiele innych.

Postępowanie sporne – kiedy do niego dochodzi?

Prawo spadkowe to oczywiście bardzo drażliwa sytuacja, kiedy w rodzinie ma dojść do podziału majątku. Postępowanie sporne pojawia się w tym przypadku, kiedy spadkobiercy nie są w stanie dojść do porozumienia. W tym celu zawsze doprowadza się do stwierdzenia nabycia spadku oraz działu spadku. Niekiedy sprawy są bardzo złożone i pojawia się nawet potrzeba przesłuchania świadków, przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych lub nawet szukania majątku spadkowego. Często dochodzi również do uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia.

Jak dostać prawa majątkowe?

Oczywiście, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez zbędnego przedłużania całego procesu, warto pomyśleć przede wszystkim o dobrym prawniku. Przykładowo po wpisaniu w wyszukiwarce  “adwokat Wrocław”, wówczas na pewno zobaczysz wiele propozycji. Jednak warto wybrać sprawdzonego prawnika, który będzie przede wszystkim gwarancją odpowiedniego rezultatu prowadzonej sprawy sądowej.

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem na to, aby cały problem spadkowy był łatwo rozwiązywany jest sporządzenie za życia testamentu. Jest to dokument, który wiele ułatwia w tak złożonym procesie, jakim jest dochodzenie swoich praw majątkowych. Jednak testament nie zawsze rozwiązuje całą kwestię. W tej sytuacji pojawia się zachowek

W przypadku prawa spadkowego rozprawy sądowe również potrafią trwać przez bardzo długi czas, na który pozostaje się bez praw majątkowych do danych dóbr, które został pozostawiony przez zmarłą osobę. Na drodze sądowej wszelkie decyzje odbywają się w oparciu o czwartą księgę kodeksu cywilnego, czyli “Spadki”. To właśnie tam znajduje się wiele przepisów, które przyczyniają się do porządku w takich sprawach.

Etapy rekrutacji do Policji. Jak wyglądają poszczególne egzaminy?

0
Etapy rekrutacji do Policji. Jak wyglądają poszczególne egzaminy?

Rekrutacja do Policji przeprowadzana jest kilka razy do roku. Stale poszukiwania są nowi kandydaci, którzy zasilą szeregi mundurowych. Zanim zostaniesz przyjęty, musisz zaliczyć szereg egzaminów, które sprawdzą Twoje możliwości pod każdym kątem.

Jak testy czekają mnie w trakcie rekrutacji? Jak wyglądają egzaminy?

Praca policjanta i jego codzienne obowiązki

Potencjalni kandydaci muszą być świadomi, jaką odpowiedzialności niesie za sobą zawód policjanta. Założenie policyjnego munduru to deklaracja służby i poświęcenia się dla społeczeństwa. Każdego dnia musicie dbać o bezpieczeństwo obywateli i ich mienia, nawet z narażeniem własnego życia.

Codziennie będziecie stawiani w sytuacjach, gdy to właśnie Wy musicie podjąć decyzję i stanowić prawo dla wszystkich  prawych obywateli państwa. Policjanci muszą być odpowiedzialni, opanowaniu i jednocześnie twardo decydować.

Testy do Policji w 2019 roku. Jak wygląda egzamin?

Egzamin do Policji dzieli się na cztery, różnorodne etapy – test sprawności fizycznej, test wiedzy, psychotesty do Policji i rozmowę kwalifikacyjną. Każdy z etapów ma odsiać kandydatów, którzy nie mają odpowiednich cech – niezbędnych do pracy w Policji.

Niska sprawność fizyczna, niewystarczająca inteligencja czy niska odporność na stres to czynniki, które dyskwalifikują kandydata na to stanowisko.

Dzięki wieloletniej pracy psychologów i zawodowych policjantów, stworzony został idealny egzamin, który profiluje każdego kandydata i pozwala wybrać najlepszych z nich.

 1. Test Sprawności Fizycznej – TSO

Każdy z etapów jest punktowany, a test fizyczny nie jest wyjątkiem. Liczy się przede wszystkim czas ukończenia toru przeszkód. Każdy z kandydatów ma na to minutę i 41 sekund, ale im szybciej tym więcej punktów mogą uzyskać.

Jakie ćwiczenia są na egzaminie fizycznym?

 • Przewrót w tył i przód;
 • Bieg wahadłowy po kopercie;
 • Rzut piłką lekarską w dal;
 • „Brzuszki”, czyli zgięcia tułowia w leżeniu;
 • Przenoszenie ciężkiego 28-kilogramowego manekina;
 • Ćwiczenia na ławeczce gimnastycznej.
 1. Test Wiedzy Ogólnej

Test wiedzy ogólnej do Policji to arkusz zawierająca 40 pytań, z jedną możliwą odpowiedzią – A, B, C lub D.

Tematyka z jaką musicie się zapoznać, dotyczy głównie trójpodziału władzy, zasad funkcjonowania państwa oraz regulacji prawnych i ustaw dotyczących Policji

Gotowe arkusze z odpowiedziami to świetna pomoc przy nauce do egzaminów. W Internecie znajdziecie wiele aktualnych testów, które często pojawiają się na testach do Policji” – podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

 1. Test psychologiczny

Test psychologiczny to egzamin dzielący się na trzy etapy:

 • Test na inteligencję, gdzie do rozwiązania dostaniecie zagadki logiczne i matematyczne, między innymi matryce Ravena.
 • Test psychologiczny, który pozwoli rozpoznać Wasz profil psychologiczny, zasady postępowania i określić osobowość
 • Rozmowa z psychologiem, która podsumuje dwa poprzednie etapy. Psycholog może zadawać Wam pytania dotyczące udzielonych odpowiedzi.
 1. Rozmowa kwalifikacyjna

Komisyjny wywiad z kandydatem, którego celem jest zbadaniem odporności psychicznej i działania pod wpływem stresu. Na skład komisji wchodzi zawodowy policjant i policyjny psycholog, którzy będą dążyli do wywołania reakcji stresowej. Pamiętaj, jesteś bacznie obserwowany i cały czas oceniany.

RODO

0
RODO

4 maja 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o RODO dostosowująca polskie prawo do unijnej dyrektywy. Wprowadziła ona zmiany w aż 160 ustawach. Jak przekonuje Maciej Kawecki, dyrektor zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, nowelizacja ponad 160 ustaw to przede wszystkim ułatwienia dla firm. Co zmieni się wraz z chwilą wprowadzenia nowelizacji RODO?

Istotne zmiany dotkną między innymi Prawa Pracy, Prawa Bankowego oraz Ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta.

Prawo Pracy

Od chwili wprowadzenia nowelizacji RODO, dla osób zajmujących się przetwarzaniem danych osobowych, niezbędne będzie wystawianie upoważnienia do przetwarzania danych osobowych w formie pisemnej.

Istotne zmiany związane będą także z nowelizacją Kodeksu pracy. Pracodawca będzie bowiem zmuszony do uzyskania zgody kandydata do pracy (lub osoby zatrudnionej) na przetwarzanie danych osobowych, co w praktyce oznacza spore trudności w weryfikacji kandydatów. Niemożliwe będzie bowiem sprawdzenie – bez uprzedniego uzyskania wspomnianej zgody – na przykład tego, czy dana osoba była karana.

Jak mówi Maciej Kawecki, dyrektor zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji: „Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na zmiany w kodeksie pracy. Łatwiej będzie im gromadzić dane osobowe pracowników za ich zgodą czy wykorzystywać dane biometryczne, jeśli pracodawca uzna to za niezbędne, np. do zabezpieczenia pomieszczeń w firmie. Z drugiej strony z przestrzeni firmowej muszą zniknąć kamery monitorujące wejścia i wyjścia do lokali związkowych”.

Prawo Bankowe

Kolejna, ważna z punktu widzenia obywatela zmiana, będzie dotyczyła obszaru Prawa Bankowego. Nowelizacja RODO przyznaje klientom banków prawo do uzyskania szczegółowych informacji o celach przetwarzania oraz sposobie wykorzystania ich danych przez instytucje finansowe.

Do tej pory klienci banków, którzy wnioskowali o przyznanie kredytu i spotkali się z odmową, nie byli informowani o powodach podjęcia takiej decyzji. Wraz z chwilą wprowadzenia nowelizacji RODO uzyskali oni prawo do otrzymali wyjaśnienia, na jakiej podstawie bank podjął decyzję o odmowie udzielenia kredytu.

Ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta

Wraz z chwilą wprowadzenia nowelizacji RODO zmienią się również przepisy ustawy Prawa pacjenta i Rzecznika praw pacjenta. Od 4 maja 2019 roku udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu będzie bezpłatne, jednak wyłącznie w przypadku dokumentów udostępnianych po raz pierwszy.

Jak podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta: „Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej może dotyczyć całej dokumentacji medycznej pacjenta lub tylko wybranej jej części. – Taki wniosek zostanie zrealizowany przez placówkę medyczną bezpłatnie. Przy następnym udostępnieniu tych samych dokumentów placówka medyczna będzie mogła pobrać stosowną opłatę”.

Jeżeli nie wiesz czy Twoja firma działa zgodnie z RODO,  dobrze jest skorzystać z usługi Audytu RODO.  Więcej o Audycie RODO, można przeczytać na stronie firmy Hogart: Audyt RODO.

Kupno gotowej spółki online?

0
Kupno gotowej spółki online?

Obecnie większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu – online, czyli za pośrednictwem Internetu. Nawet przedsiębiorcy mają bardzo ułatwione zadanie. Dziś można bowiem opłacić rachunki, robić przelewy, komunikować się z drugim końcem świata, kupić wszystko, – od artykułów spożywczych, przez elektronikę i odzież, aż gotową spółkę. Kupno gotowej spółki odbywa się wtedy, kiedy chcemy zaoszczędzić czas, a także ograniczyć się do minimum formalności. Dokonanie zakupu wymaga jedynie załatwienia kwestii prawnych u notariusza i to jedyna „komplikacja”, jaką można napotkać na drodze do założenia własnej firmy. Jak się dokładnie odbywa zakup gotowej spółki?

Gotowa spółka z.o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) to gwarancja ograniczenia biurokracji, dokumentów i innych koniecznych formalności do minimum. Jest to główną zaletą takiego przedsięwzięcia. Taka możliwość idealna okaże się dla  osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu lub niezbędnej wiedzy i doświadczenia w temacie rozkręcania spółek. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, by móc skorzystać ze sprzedaży gotowych spółek.

W przypadku kupowania gotowej spółki możemy ograniczyć formalności, ale również – i przede wszystkim – cenny czas, który można przeznaczyć na inne obowiązki. Nie musimy w tym przypadku poświęcać na otwarcie i rozkręcenie spółki kilku tygodni czy miesięcy, ponieważ zajmuje to z reguły tylko kilka dni, a czasem nawet tylko kilku godzin. Zwiększa to pole manerwu w podbijaniu rynku, ponieważ działania można rozpocząć w zasadzie od razu, bo cały proces kupna gotowej spółki może być załatwiony w ciągu jednego dnia – często wyłącznie za pośrednictwem poczty mailowej. Taką drogą dostarcza się odpowiednie dane i dokumenty niezbędnych są do sfinalizowania transakcji. Jedyną czynnością, jaka wymagać będzie większego zachodu będzie spotkanie z notariuszem, w celu poświadczenia podpisów. Dostarczeniem dokumentów do Sądu Rejestrowego, Urzędu Statystycznego i Urzędu Skarbowego zajmuje się już firma, od której nabywamy gotową spółkę. Najczęściej wysyła ona kuriera, który odbiera przygotowane przez nabywcę dokumenty i przekazuje je adresatowi, czyli firmie sprzedającą gotową spółkę.  Dowiedz się więcej o gotowych spółkach: http://readymade.com.pl.

Twoje pierwsze konto bankowe – co wybrać?

0
Twoje pierwsze konto bankowe – co wybrać?

33 mln – tyle rachunków osobistych prowadziły polskie banki na koniec 2018 roku. To o 556 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku. Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Co zrobić, aby uniknąć dodatkowych opłat?

ABC e-sprawozdań finansowych

0
ABC e-sprawozdań finansowych

Od października 2018 podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz podatnicy podatku PIT prowadzący księgi rachunkowe i zobowiązani do wysyłania sprawozdań finansowych zobligowania są do przesyłania takowych w formie elektronicznej. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-sprawozdań finansowych.

W jakiej formie sporządzić e-sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247), wśród formatów plików spełniających wymów postaci elektronicznej dla e-sprawozdań finansowych wymienić należy: XAdES, PAdES, CAdES, XMLsig, xml, txt, rtf, pdf, xps, odt, ods, odp, doc, docx, xls, xlsx, csv, jpg, tif, gif.

Format oraz struktura pliku uzależniona jest od tego, czy jednostka:

 • jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego,
 • jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzącym księgi rachunkowe zobowiązanym do sporządzenia sprawozdania finansowego,
 • sporządza sprawozdania finansowe według MSR.

Kto i gdzie powinien wysłać e-sprawozdanie finansowe?

Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zobligowane są do wysłania Sprawozdania finansowego w strukturze logicznej oraz formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Osoby fizyczne będące podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych PIT, zobowiązane są wysłać e-sprawozdanie finansowego Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) za pośrednictwem interfejsu API albo udostępnionej aplikacji E-sprawozdania Finansowe.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych CIT, niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS wysyłają e-sprawozdania finansowe do właściwego urzędu skarbowego na elektroniczną skrzynkę podawczą bądź też dostarczają je na nośniku danych.

Kto i w jakiej formie podpisuje e-sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości e-sprawozdanie finansowe podpisać może:

 • osoba, której zostało powierzone prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także
 • kierownik jednostki (w sytuacji, gdy daną jednostką kieruje organ wieloosobowy, podpisy muszą złożyć wszyscy członkowie w/w organu).

Wyżej wspomniane osoby muszą same się podpisać – wykluczone jest składanie podpisu przez pełnomocników.

Podpis może zostać złożony za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Podpis kwalifikowany wydany za granicą musi być zgodny z algorytmem XadES.

Czy dostępny jest program do wysyłania e-sprawozdań?

Ministerstwo Finansów udostępni aplikację do wysyłania e-sprawozdań, jednak będzie ona odpowiadała wyłącznie potrzebom osób fizycznych będących podatnikami PIT. Pozostałe podmioty zmuszone są do znalezienia odpowiedniego narzędzia we własnym zakresie. Rozwiązaniem problemu może okazać się godny polecenia program eSprawozdania Finansowe firmy Hogart. Narzędzie Hogart eSprawozdania Finansowe umożliwia zaawansowaną kontrolę procesu generowania plików w formacie (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Hogart eSprawozdania to także repozytorium wygenerowanych i przekazanych danych do kontroli wraz z możliwością ich ponownego przywołania, przeglądania, filtrowania oraz grupowania.

Skąd brać zaopatrzenie dla lumpeksów?

0
Skąd brać zaopatrzenie dla lumpeksów?

Polacy coraz chętniej sięgają po ubrania z drugiej ręki. Kupują odzież używaną z Anglii, bo w ten sposób oszczędzają, a zwiększająca się popularność takich wyrobów doprowadza do wysypu lumpeksów na rynku. To świetny pomysł na biznes, zwłaszcza jeśli umiejętnie się go prowadzi. Klucz do sukcesu to zdobycie odpowiednich produktów w jak najniższych cenach.