Bitcoin to manifest

0
3020

Tradycyjne waluty fiducjarne każdy rząd może dodrukować. Dzięki temu procesowi wyłącza się z obiektu stare monety i banknoty, a na ich miejsce wprowadza się nowe, a także zmienia ich siłę nabywczą. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku bitcoina. Tej kryptowaluty nie można dodrukować tak po prostu. Jeśli zastanawiasz się ile jest bitcoinów – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zacznijmy od tego, że projekt zakłada stworzenie 21 milionów bitcoinów. To jednak nie oznacza, że jedynie 21 milionów osób mogłoby mieć po 1 BTC. Bitcoin to waluta podzielna do ośmiu miejsc po przecinku. Z tego powodu, możesz być posiadaczem zarówno 2BTC, jak i 0,00000001 BTC.  Przyjęło się, że za najmniejsza jednostkę uznawany jest 1 satoshi (od Satoshi Nakamoto – twórcy bitcoina). Tak naprawdę projekt związany z powstaniem kryptowaluty uznawany jest przez wiele osób za manifest. Obnaża on niewydolność znanych wszystkim systemów bankowych. Okazuje się bowiem, że gdyby każdy z nas chciał wypłacić swoje wszystkie pieniądze z kont, lokat, czy depozytów, banki miałaby z tym ogromny problem. Nie bez przyczyny musimy poinformować bank za każdym razem, gdy chcemy wypłacić jakąś większą ilość gotówki. Naszych pieniędzy nie ma fizycznie w banku. Mogą one bowiem pokryć zaledwie 6% (sic!) przeznaczonych pod ich opiekę środków. Nagle stałoby się jasne jak słońce, że instytucje te są niewypłacalne. Kryptowaluta jest cyfrową wersją pieniędzy. Nie ma nad nią władzy żadna instytucja, żaden rząd. Jest międzynarodowa i niezależna, a transakcje z jej użyciem przeprowadzane są na zasadzie P2P, przy użyciu Internetu. Aby pozbawić ludzi kryptowaluty, ktoś musiałby wyłączyć sieć i satelity całego świata. Warto zaznaczyć, że sytuacja wróciłaby do normy od razu po przywróceniu połączenia.

Teoretycznie, Bitcoinów nie można wyprodukować więcej, niż zakłada projekt. Od każdej reguły są jednak odstępstwa. Po dokładnej analizie i zgodzie całego środowiska, można będzie stworzyć więcej tej kryptowaluty. Bitcoiny nie są łatwo dostępne. Wydobywa się je, używając mocy obliczeniowej, tzw. koparek. Szacuje się, że do tej pory wykopano ich ponad 16,5 miliona. Nie wiadomo jednak ile bitcoinów jest w obiegu, a ile z nich bezpowrotnie zaginęło, np. wraz z uszkodzeniem twardego dysku lub podczas formatowania.  

Wraz z upływem lat i wzrostem zainteresowania bitcoinami – coraz trudniej jest wydobyć nowe sztuki. Wiadomo, że ta kryptowaluta tworzona będzie do 2140 roku. Co 4 lata powstają nowe bitcoiny. Warte uwagi jest, że nieustannie komplikują swoją produkcję za pomocą halvingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here