Co powinniśmy wiedzieć na temat kontraktów futures?

0
2671
Co powinniśmy wiedzieć na temat kontraktów futures

Czym jest kontrakt futures?

Rynek futures cieszy się coraz większą popularnością. Inwestorzy dostrzegają tam atrakcyjne możliwości zarobku. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat kontraktów futures, aby rozpocząć skuteczne inwestowanie własnego kapitału. Czym jest kontrakt futures? Jakie jego zalety i wady można wyróżnić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Inwestor do wyboru ma wiele instrumentów, w które może zainwestować własne pieniądze. Coraz bardziej zachęcający jest rynek futures, w którym zawiera się kontrakty futures. W praktyce jest to umowa pomiędzy dwoma stronami transakcji. Jedna z nich zobowiązuje się do sprzedaży, druga do kupna- wszystko odbywa się w określonym z góry terminie i po ściśle określonej cenie- jest ona znana w chwili zawarcia kontraktu. Co godne podkreślenia, określana jest również ilość instrumentu bazowego. Mogą nim być towary, papiery wartościowe, poziomy stóp procentowych, kurs walut bądź indeksy (m.in. te giełdowe). Kontrakt futures jest standaryzowany, w konsekwencji uszczegóławia następujące elementy: wielkość kontraktu, nazwa instrumentu bazowego, data realizacji, warunki dostawy instrumentu, a także inne parametry, które określane są przez giełdę.

Oznaczenia kontraktów futures

Cechą charakterystyczną kontraktów futures jest to, że mają one swoje oznaczenie. Składa się ono z kodu kontraktu, miesiąca wykonania, a także dwóch ostatnich cyfr. Miesiąc wykonania to w rzeczywistości trzy litery miesiąca w języku angielskim, a ostatnie cyfry to rok wykonania.

Jakie zalety i wady kontraktów futures można wyróżnić?

Kontrakty futures posiadają wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim rynek futures jest uregulowany, w konsekwencji kontrolowany przez organ rządowy. Jest to instrument giełdowy, co sprawia, że ceny kształtują się na rynku. Cena jest taka sama dla wszystkich uczestników. Kontrakty futures wyróżniają się wysoką płynnością, co w praktyce oznacza, że możemy zamknąć lub otworzyć pozycję niemalże w każdej chwili. Otwarte pozycje zamykane są w większości przypadków przed terminem realizacji. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, podobnie jest i w tym przypadku. Dostawa często realizowana jest w okresie nawet kilkunastu dni. Dodatkowo mamy do czynienia z systemem codziennego rozliczenia, co może okazać się kosztowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here