Co to znaczy kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich?

0
1405
kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich

Pojęcie kredytu indeksowanego nie jest obce wielu „frankowiczom”, którzy na początku XXI wieku skusili się na zaciągnięcie niezwykle korzystnego zobowiązania w obcej walucie. Czym tak właściwie jest taki kredyt i czy warto go wziąć?

Czym jest kredyt indeksowany?

Kredyt indeksowany jest specyficznym rodzajem zobowiązania hipotecznego udzielnego przez wierzyciela. Zasada jego działania opiera się na tym, że kwota w umowie została określona w złotówkach, kredyt zostaje wypłacony przez bank również w rodzimej walucie, jednak jego wysokość jest zmienna przez cały czas kredytowania, ponieważ uzależniona jest od bieżącego kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki. Wartość zadłużenia obliczana jest zgodnie z kursem zakupu waluty w dniu wypłaty środków. Kredytobiorca obciążony jest ryzykiem kursu walutowego gdyż, nie wie dokładnie, jak duże będą miesięczne opłaty, a przez to ile będzie ostatecznie wynosiło jego zobowiązanie względem banku. Raty spłacane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, w rodzimej walucie – w naszym przypadku w złotówkach. Aktualnie kredyty walutowe (indeksowane oraz denominowane) przyznawane są jedynie osobom, których większość dochodów jest w walucie udzielanego zobowiązania. Kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich to zadanie dla specjalistów, z którymi warto skonsultować się w przypadku kłopotów ze spłatą zobowiązania. Pomogą oni wybrać właściwe rozwiązanie i uporać się z problemem.

Czy warto wybrać kredyt indeksowany?

Aktualnie kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich nie cieszy się w Polsce dobrą opinią. Wszystko to przez problemy „frankowiczów” ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Ryzykiem, które ciąży na kredytobiorcy produktu indeksowanego jest brak wiedzy co do zadłużenia oraz ryzyko związane z niestabilnością poszczególnych rat, które uzależnione są od kursu waluty obcej, np. franka szwajcarskiego. Kolejnym z zagrożeń jest fakt, że kredyty hipoteczne zazwyczaj są długoterminowym zobowiązaniem, w związku z tym sytuacja na rynku walutowym na przestrzeni 20-30 lat może znacząco się zmienić. Dużymi zaletami takiego rozwiązania są świadomość jaką kwotę w złotówkach otrzyma kredytobiorca oraz stosunkowo niskie oprocentowanie. Na kredytobiorcy ciąży jednak obostrzenie, że okres inwestycyjny nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Oznacza to, że dom lub mieszkanie musi zostać wybudowane w 2 lata. Jak wspomnieliśmy wcześniej – jest to dość skomplikowana tematyka, dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu indeksowanego w dowolnej walucie, warto skonsultować się z profesjonalistą – radcą prawnym lub doradcą kredytowym, by móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Czy frankowicze z kredytem indeksowanym mogą anulować długi?

Dość często w kontekście tego, czym jest kredyt indeksowy i czy warto go zaciągać wspominano o tzw. frankowiczach, czyli osobach, które na początku XXI wieku zaciągnęły tego typu kredyt. Aktualnie z powodu zmiany w prawie istnieją 2 możliwości wycofania się z kredytu frankowego indeksowanego. Pierwszą z nich jest unieważnienie umowy kredytowej w związku z nielegalnymi zapisami. Umowa zostaje uznana za nigdy nieistniejącą. Skutkuje to koniecznością oddania kredytobiorcy wszelkich wpłaconych rat oraz dodatkowych opłat. Analogicznie bank odzyskuje kwotę, która została wypłacona klientowi. Drugą z możliwości jest odfrankowienie kredytu indeksowanego. Na skutek tej procedury umowa traktowana jest jak klasyczna hipoteczna dla zobowiązania udzielanego w złotówkach. Rozliczana jest w ten sposób, z nieuwzględnianiem zmian kursu walutowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here