Jak w łatwy i szybki sposób rozliczyć podatek z Niemiec?

0
1676

Jeśli pracowałeś legalnie na terenie Niemiec i Twój pracodawca odprowadzał za Ciebie zaliczki na podatek dochodowy, możesz ubiegać się o zwrot. Rozliczenie podatku z Niemiec na pierwszy rzut oka może wyglądać na zawiły proces. Jeśli formalności przyprawiają Cię o ból głowy, możesz skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który pomoże Ci przejść łatwo i szybko przez wszystkie etapy.

Czy warto rozliczać się z Finanzamt?

Tak, biorąc wszystkie za i przeciw, można zdecydowanie stwierdzić, że warto rozliczać podatek z Niemiec. Jeśli przez krótki czas byłeś zatrudniony u niemieckiego pracodawcy, zwykle nie przekroczysz obowiązującej kwoty wolnej od podatku. Wówczas możesz ubiegać się o zwrot całego odprowadzonego podatku.

Na opłacalność całego rozwiązania ma klasa podatkowa. Jeśli należysz do pierwszej klasy, zaliczki na podatek dochodowy są stosunkowo wysokie. Wtedy masz dużą szansę na zwrot. W przypadku osób posiadających klasę podatkową od drugiej do szóstej, rozliczenie podatku Niemcy zwykle jest obligatoryjne. Tutaj zwrot możesz być niższy. Jednak rozliczając z niemieckim fiskusem, możesz uniknąć dużych kar finansowych. Pamiętaj, by punktualnie złożyć dokumenty. W 2019 roku termin został przedłużony do 31 lipca.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Jednym z niezbędnych dokumentów do rozliczenia podatku z Niemiec jest zaświadczenie UE/EOG. Wystawiany jest przez polską skarbówkę. Pamiętaj, by najpierw złożyć deklarację PIT36 i dołączyć do niej ZG. Ujawnia wszystkie dochody osiągnięte przez Ciebie w konkretnym roku podatkowym. To właśnie na tej podstawie niemiecki fiskus określa Twój typ obowiązku podatkowego. Może być ograniczony lub nieograniczony.

Przy rozliczaniu podatku z Niemiec niezbędna jest też kopia dowodu osobistego (lub paszportu). Musisz też dołączyć Lohnsteuerbescheinigung, czyli kartę podatkową wydawaną przez niemieckiego pracodawcy. Rozliczenie podatku z Niemiec możliwe jest do 4 lat wstecz. To oznacza, że w 2020 roku będziesz mógł się rozliczyć za rok 2019, 2018, 2017 i 2016. Możesz więc bez przeszkód uregulować zaległe sprawy.

Lepiej jednak nie doprowadzać do takiej sytuacji. W przeciwnym razie, jeśli niemiecki urząd skarbowy pierwszy sobie o Tobie przypomni, czekają Cię poważne problemy. Kary finansowe są wysokie. Nie ma więc sensu niepotrzebnie się narażać. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z rozliczeniem podatku w Niemczech, zawsze możesz skorzystać z usług doświadczonego i solidnego biura. Po dokładnym zapoznaniu się z Twoją sytuacją, doradzi, jak dalej postępować. Pomoże zgromadzić niezbędne dokumenty i wypełnić wszystkie formularze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here