„Nie jestem zadowolony z mojego OFE. Czy mogę zerwać umowę w dowolnym momencie i wypłacić pieniądze?” Odpowiadamy

0
393

Nie możemy potraktować OFE jak konta bankowego czy funduszu inwestycyjnego i wypłacać pieniądze, gdy tylko mamy taką potrzebę. Zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28 sierpnia 1997 r. wraz z uwzględnieniem wszystkich zmian wprowadzonych do tej ustawy: nie możemy wypłacić pieniędzy z OFE.

Art. 107. 1. tej ustawy: „Członek funduszu nie może rozporządzać środkami zgromadzonymi na swoim rachunku.”

Jednak w dowolnym momencie możemy zerwać umowę z dotychczasowym OFE i podpisać ją z nowym.

Czy można wypłacić pieniądze z OFE?

Nie możemy wypłacić pieniędzy z OFE, możemy jednak przenieść je z naszego dotychczasowego OFE do kolejnego OFE, które wybraliśmy. Przeniesienie środków pomiędzy OFE nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Aby doszło do przeniesienia środków musimy jedynie podpisać z nowym OFE umowę, a nowy OFE dokona wszelkich formalności związanych z przeniesieniem środków za nas.

Przeniesienie środków to inaczej tzw. wypłata transferowa dokonywana pomiędzy funduszami tylko cztery razy w roku. Zawsze na ostatni dzień roboczy miesiąca: lutego, maja, sierpnia lub listopada. Kwota wypłaty transferowej jest ustalana w piątym dniu roboczym przed dniem tej wypłaty.

Wg powyższej ustawy: „Wypłata transferowa – oznacza przeniesienie środków znajdujących się na rachunku członka z jednego funduszu do innego funduszu lub przeniesienie tych środków dokonywane między rachunkami tego samego funduszu, bez względu na stan rachunku.”

Pamiętajmy, że datą zawarcia umowy z nowym OFE jest dzień podpisania wypełnionego wniosku przez przedstawiciela OFE. Najważniejsze jednak, aby podpisywać umowę z nowym funduszem do 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym jest dokonywana wypłata transferowa.

  • do 25 stycznia (transfer w lutym),
  • 25 kwietnia (transfer w maju),
  • 25 lipca (transfer w sierpniu),
  • 25 października (transfer w listopadzie).

W przypadku podpisania umowy o członkostwo z nowym funduszem w terminie późniejszym niż 25 dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc dokonywania wypłaty transferowej, wypłata transferowa jest dokonywana w następnym ustawowym terminie. Po skutecznym dokonaniu transferu, kolejne wpłacane składki emerytalne w wysokości 2,92% z naszego wynagrodzenia brutto, będą trafiać już do nowego OFE, jeśli były przekazywane do czasu dokonania transferu do starego OFE.

Może jednak należy zastanowić się dlaczego nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego OFE? Czy przypadkiem nie trafiliśmy na jakiś fatalny okres dla całego rynku finansowego i stąd nasze niezadowolenie? Pamiętajmy, że to inwestycja długoletnia, aż do emerytury. W każdym razie decyzja należy do nas i sami będziemy za nią odpowiedzialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here