Od czego zależy zdolność kredytowa?

0
2834
Od czego zależy zdolność kredytowa

Nie da się temu zaprzeczyć, że tym najważniejszym fundamentem twojej zdolności kredytowej są po prostu twoje dochody. Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz mieć. Tak to niestety działa, że ludzie, którym udało się osiągnąć sukces, mają też szansę skorzystać z wielu najatrakcyjniejszych opcji, niedostępnych dla „przeciętnego” zjadacza chleba. Całe szczęście kredyty gotówkowe nie są aż tak niedostępne dla zwykłych ludzi. Oczywiście o nie też trzeba się postarać, ale jesteś w stanie to zrobić, nawet jeśli na ten moment twoje dochody nie są szczególnie imponujące, a gdybyś tak się nad tym zastanowił, na miejscu pracowników banków raczej sam nie pożyczyłbyś sobie żadnych pieniędzy. Zawsze jesteś jednak w stanie zmienić kolej rzeczy. Zamiast dalej czytać o tym, co należy wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego, czyli wciąż koncentrować się na temacie samych kredytów, teraz powinieneś skupić się na własnej zdolności kredytowej, dążąc do tego, by ją poprawić albo by w końcu ją uzyskać.

Przeczytaj też: https://www.systempartnerski.pl/aktualnosci/wiadomosc/Kredyt-gotowkowy-co-musisz-wiedziec-9049

Historia kredytowa ma znaczenie

Na nią akurat nie masz raczej żadnego wpływu, bo to, co było to już było i – jakkolwiek byś tego nie chciał – nie jesteś w stanie tego zmienić. Z przeszłością trzeba się pogodzić. Mimo wszystko trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak ona wyglądała, by widzieć jej realny wpływ na wartość zdolności kredytowej i być może dzięki temu uniknąć popełnienia podobnych błędów w przeszłości. Różne zdarzenia, których dopuściłeś się w dawnych latach, mogły bowiem doprowadzić do tego, że w tym momencie nie jesteś w stanie wziąć kredytu choćby i na pięćset czy tysiąc złotych (naprawdę niewielkiego). Jeżeli natomiast nadal nie wiesz, jak ta twoja historia kredytowa w ogóle wygląda, najwyższa pora się o tym przekonać, zaglądając w tym celu do informacji skupionych przez BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Każdy bank i tak to za ciebie zrobi, więc ty możesz być w tej sytuacji pierwszy. Jeżeli twoja historia kredytowa jest dość nieciekawa, musisz niestety brać pod uwagę to, że warunki przyznanego ci finansowania nie będą do końca atrakcyjne lub – co gorsza – że to finansowanie w ogóle nie zostanie ci przyznane, a bank twoje wnioski totalnie odrzuci.

Masz natomiast prawo sprawdzić swoją historię kredytową. Nie musisz czekać na to, aż zrobi to za ciebie bank, bo po ocenieniu tej historii sam zadecydujesz, czy w ogóle ma to sens, abyś zgłaszał się do jakiejś instytucji bankowej, czy w ogóle powinieneś odpuścić sobie tego rodzaju pomysły. Sprawdzenie BIK jest usługą całkowicie darmową. Zamiast więc interesować się tym, jak mogłaby wyglądać RRSO kredytu gotówkowego (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), najpierw sprawdź swoje realne szanse na uzyskanie tego kredytu, zamiast od razu zakładać, że na pewno go dostaniesz. Różnie bywa w życiu i nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. W celu sprawdzenia BIK musisz jedynie złożyć odpowiednio wniosek o przekazanie kopii danych na temat twojej historii kredytowej, który albo składasz osobiście w wybranej placówce, albo przesyłasz go listownie bądź elektronicznie. Trzecia opcja jest oczywiście najszybsza i najwygodniejsza. Aby dokonać więc błyskawicznej oceny własnej historii kredytowej, po prostu załóż sobie konto w serwisie Biura Informacji Kredytowej i następnie złóż na tym serwisie wniosek, aby dopełnić formalności. Warto tu zaznaczyć, że na odpowiedź możesz czekać do trzydziestu dni. Przysługuje ci natomiast prawo do sprawdzenia tych informacji wyłącznie raz na pół roku, więc tego terminu musisz się trzymać.

Uwaga na punktację

Przygotowując się do wzięcia kredytu, zapewne postarałeś się już przeczytać wiele różnych artykułów na temat zdolności kredytowej, wpływających na nią czynników oraz sposobów na jej poprawę. Rzadko kiedy przy tym temacie wspomina się jednak o punktacji, czyli tzw. scoringu BIK. Biuro Informacji Kredytowej wykorzystuje natomiast ten specjalny system do szczegółowego oceniania zdolności kredytowej każdego pojedynczego klienta. Otrzymujesz od niego punkty za różne elementy decydujące o twojej zdolności kredytowej. Im więcej tych punktów masz, tym lepszy jest twój scoring, a tym samym większe stają się twoje szanse na zaciąganie różnego rodzaju kredytów i to nawet tych o dużej wartości. Punktacja przyjmuje wartości od jednego do stu punktów. Skala jest więc szeroka i to ona pozwala dokładnie stwierdzić, jakie ryzyko podejmie bank, gdy zdecyduje się udzielić jakiejś pożyczki konkretnemu klientowi. Oczywiście sto punktów jest praktycznie niemożliwe do uzyskania, jednakże zawsze powinieneś celować w te wyższe wartości na skali, by po prostu zapewniać sobie jak najlepsze warunki brania kredytów.

Skoro wiesz już, od czego może zależeć zdolność kredytowa i wiesz, jak możesz samemu się z nią dokładniej zapoznać, najwyższa pora zrobić wszystko, by jakoś ją poprawić. To, że póki co banki odmawiają ci udzielenia pożyczki, nie oznacza przecież, że tak już będzie zawsze. Jeżeli tylko doprowadzisz do poprawy swojej aktualnej sytuacji, na pewno uda ci się zyskać lepszą zdolność kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here