Planujesz kupno samochodu? Weź go na raty!

0
2325

Kupno samochodu to bardzo poważny wydatek, który wymaga dużego zaangażowania finansowego. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak długo trwałoby oszczędzanie na ten cel, dlatego rozważasz wzięcie go na raty. Jaki masz wybór? Przedstawiamy kilka rodzajów kredytów, które pozwolą Ci na zakup samochodu.

Kredyt gotówkowy

Sfinansowanie zakupu samochodu kredytem gotówkowym to najprostsze, ale jednocześnie najdroższe rozwiązanie. Najważniejsza jego zaleta to elastyczność, ponieważ w odróżnieniu od kredytu samochodowego o celowym charakterze kredyt gotówkowy może zostać przeznaczony na dowolny cel. To znaczy, że nikt Cię nie pyta, na co wydasz pozyskane pieniądze i oprócz samego auta możesz sfinansować również inne wydatki, jak np. ewentualne naprawy czy wykupienie ubezpieczeń. Nie jest to natomiast możliwe przy kredycie samochodowym. Niestety, w porównaniu z kredytem samochodowym gotówkowy jest droższy, a jego oprocentowanie wyższe.

Kredyt samochodowy 

Typowy kredyt samochodowy oferuje stosunkowo niewiele banków. Jego cechą charakterystyczną jest konieczność przeznaczenia pozyskanych środków wyłącznie na zakup auta, co sprawia, że dodatkowe koszty, jak wspomniane naprawy i ubezpieczenia trzeba opłacić z własnych, odłożonych środków. Kredyty samochodowe są dostępne w trzech różnych wariantach: standardowym, balonowym i jednoratowym. Na czym one polegają i czym się różnią?

Standardowy kredyt pozwala wziąć samochód na raty tak jak kredyt czy pożyczkę. Po prostu ustalasz wysokość pojedynczej raty oraz ich łączną liczbę, a następnie spłacasz zgodnie z harmonogramem. Na podobnych zasadach działa kredyt balonowy, z tym że w comiesięcznych ratach spłaca się większą część zobowiązania, np. 80%, a pozostałą kwotę oddaje się na końcu za jednym razem. Odwrotnie sytuacja wygląda przy kredycie jednoratowym, w przypadku którego najpierw wpłaca się duży zadatek, np. w wysokości 50%, a resztę spłaca się w ratach.

Jak widać, możliwości finansowania zakupu auta kredytem są szerokie. Jeżeli zdecydujesz się na kredyt samochodowy, pamiętaj, żeby sprawdzić termin spłaty, ponieważ w zależności od banku może on wynosić 5, 7, 8 czy 10 lat. Planując zakup drogiego pojazdu, upewnij się, czy jego cena mieści się w narzuconym limicie. Ponadto zorientuj się, jakich ubezpieczeń oczekuje bank. Przy wyborze oferty pamiętaj, że oprocentowanie to tylko jeden z czynników decydujących o atrakcyjności danego kredytu. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie pozyczamratalnie.pl. Ma ona formę rankingu, dzięki któremu z łatwością wytypujesz najlepszy kredyt na sfinansowanie zakupu auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here