Raty annuitetowe – czym są i na czym polegają?

0
1637

Branża finansowa pełna jest skomplikowanych pojęć, które są niezrozumiałe dla osób, które do tej pory nie interesowały się produktami bankowymi. Wśród nich można wyróżnić między innymi raty annuitetowe, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dla nas skomplikowane. W końcu większość z nas przyzwyczajona jest do rat malejących. Warto jednak wiedzieć czym jest taki rodzaj rat, ponieważ może nam to w przyszłości ułatwić decyzję o tym, jaki rodzaj kredytu jest najkorzystniejszy w danej sytuacji. Zobacz, czym są raty annuitetowe i kiedy warto się na nie zdecydować.

Raty annuitetowe – na czym to polega?

Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się coś, co każdy z nas zna doskonale, a mianowicie raty  annuitetowe to raty równe. Oznacza to, że decydując się na kredyt z takimi ratami, cały czas spłacamy taką samą wysokość raty i nie maleje ona w ciągu kolejnych miesięcy. To przeciwieństwo bardzo popularnych w ostatnim czasie rat malejących. Taki rodzaj rat składa się z dwóch części – części kapitałowej i części odsetkowej. Część kapitałowa służy do spłaty sumy, którą pożyczyliśmy, a część odsetkowa, to po prostu odsetki od kredytu. Podczas spłacania kredytu z ratami annuitetowymi cały czas przelewamy na konto banku taką samą sumę. Jedyną rzeczą, która się zmienia, jest proporcja między częścią kapitałową a odsetkową. Na samym początku spłaty kredytu w większej części spłacamy odsetki, dopiero później przeważa kapitał. Część kapitałowa jest tak naprawdę spłacana pod koniec okresu kredytowania. Jak każde rozwiązanie także raty annuitetowe mają swoje wady i zalety.

Zaletą tego typu rat jest to, że jesteśmy w stanie przewidzieć, czy będzie nas stać na spłatę kredytu. Kwota raty jest niezmienna dlatego łatwo ją wliczyć do domowego budżetu i stwierdzić, czy będziemy ją w stanie regulować bez większych problemów. Wysokość rat annuitetowych nigdy nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem tak jak może się to zdarzyć przy ratach malejących. Raty malejące ulegają bowiem zmianom. Na samym początku płacimy zdecydowanie więcej, aby później móc się cieszyć mniejszymi ratami. Raty annuitetowe mogą pomóc osobom, które nie otrzymałyby takiego samego kredytu w ratach malejących przez zbyt niską zdolność kredytową. Na takie rozwiązanie decydują się także osoby, które wolą mieć stałe wydatki w tych samych sumach. Warto jednak wiedzieć, że wadą takiego rozwiązania jest to, że kredyt z ratami annuitetowymi może być droższy. Przez to, że na początku spłacamy w większej części odsetki, a nie kapitał, to kapitał będzie spłacany dłużej, a odsetki będą naliczane w dużej mierze od wyższych kwot.

Różnice między ratami annuitetowymi a malejącymi

Raty malejące tak samo, jak annuitetowe składają się z części odsetkowej oraz kapitałowej. Istnieje jednak kilka diametralnych różnic, między tymi rozwiązaniami. Pierwszą dość znaczącą różnicą jest proporcja części kapitałowej i odsetkowej między ratą malejącą, a annuitetową. Metoda annuitetowa zakłada, że do raty kapitałowej, nalicza są odsetki, od całości kapitału, a następnie dzielone na ilość rat. Raty są stałe, a na początku spłacamy głównie cześć odsetkową. W przypadku rat malejących część kapitałowa nie zmienia się cały czas, a jej wysokość jest stała i ustalana na samym początku.

Podsumowując raty annuitetowe https://habzafinanse.com.pl/czym-sa-raty-annuitetowe/ czyli raty równe, to dość znane rozwiązanie jednak rzadko kiedy używa się wobec nich tej nazwy. Równa wysokość rat, może być korzystna dla wielu osób. Przed zaciągnięciem kredytu warto jednak zastanowić się nad tym, jaki rodzaj rat najbardziej nam odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here