Twoje pierwsze konto bankowe – co wybrać?

0
1789
Twoje pierwsze konto bankowe – co wybrać?

33 mln – tyle rachunków osobistych prowadziły polskie banki na koniec 2018 roku. To o 556 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku. Jak wybrać najlepsze konto osobiste? Co zrobić, aby uniknąć dodatkowych opłat?

ROR, czyli konto osobiste, to podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy służący do gromadzenia środków, przeprowadzania operacji finansowych i rozliczeń pieniężnych. Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews, na koniec grudnia 2018 roku banki prowadziły aż 33 mln takich kont.

Ciężka codzienność bez ROR-u

Czasy, gdy pensja lądowała wprost w kieszeni pracownika, a za zakupy płacono przede wszystkim gotówką, minęły bezpowrotnie. Zdecydowana większość transakcji finansowych odbywa się dziś bezgotówkowo. Posiadanie konta w banku przestało być więc kwestią wyboru, a stało się koniecznością. Zwłaszcza dla aktywnych zawodowo osób żyjących w dużych miastach. Aby konto osobiste okazało się naprawdę użyteczne, warto dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych banków. Współczesne ROR-y służą bowiem nie tylko gromadzeniu środków i wykonywaniu przelewów. Wiele z nich w odczuwalny sposób poprawia komfort codziennego funkcjonowania, wspiera plany, cele i zamierzenia.

Jak wybrać najlepszy ROR?

Dobre konto w banku powinno harmonijnie łączyć niskie koszty z dodatkowymi, „szytymi na miarę” usługami. Od czego zacząć poszukiwania idealnego ROR-u? Pierwszym krokiem na drodze do znalezienia pierwszego konta bankowego powinna być analiza kosztów. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, sprawdź, ile zapłacisz za:

  • otwarcie i prowadzenie konta,
  • wydanie i obsługę karty debetowej,
  • wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów,
  • krajowe przelewy w złotówkach – w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej,
  • realizację zleceń stałych i poleceń zapłaty,
  • wygodne przelewy na numer telefonu.

To właśnie takie transakcje wykonuje zazwyczaj statystyczny użytkownik konta osobistego. Idealnie więc, gdyby każda z nich była zupełnie darmowa. Co jednak w sytuacji, gdy warunkiem braku opłat jest konieczność spełnienia określonych wymagań? Czy warto korzystać z takich ofert? To zależy.

Jedna płatność w miesiącu kartą debetową lub BLIK-iem eliminująca opłatę za kartę? 1000 zł wpływów zewnętrznych na rachunek, by za jego prowadzenie nie zapłacić ani złotówki? Wybór konta warunkowo bezpłatnego okaże się zasadny jedynie wtedy, kiedy spełnisz wymagania banku zupełnie bez wysiłku. Jeśli konieczność spełnienia dodatkowych warunków będzie wymagać od Ciebie poświęceń, za kilka miesięcy Twoja motywacja spadnie. Przyzwyczajony do konta, porzucisz starania i „machniesz ręką” na dodatkowe opłaty.

Ważne dodatkowe koszty

Oprócz sprawdzenia kosztów najpopularniejszych operacji, przeanalizuj także, ile zapłacisz za specyficzne transakcje, które regularnie wykonujesz.

  • Często podróżujesz za granicę? Sprawdź, ile zapłacisz za wypłaty z bankomatów poza Polską.
  • Systematycznie zasilasz konto dziecka, wykonując przelewy ekspresowe? Upewnij się, jakie opłaty naliczy bank.
  • Zależy Ci na tym, aby wraz z kontem osobistym założyć także oszczędnościowe? Przyjrzyj się nie tylko wysokości odsetek, ale również opłatom za użytkowanie i prowadzenie konta oszczędnościowego.

Funkcjonalności ułatwiające codzienność

Nie mniej ważne od kosztów Twojego ROR-u są dodatkowe korzyści. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na poziom satysfakcji z użytkowania rachunku.

  • Chcesz wykonywać przelewy, realizować polecenia zapłaty i zakładać depozyty w dowolnym miejscu i czasie? Wybierz konto z wygodną aplikacją mobilną. Dzięki niej bankowanie stanie się wygodniejsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
  • Zależy Ci na tym, by oszczędzać bez wysiłku? Znajdź konto z atrakcyjnym systemem zniżek i rabatów oraz programem moneyback. W taki sposób zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie, robiąc zakupy w ulubionych sklepach i polecając produkty znajomym.
  • Chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji? Sięgnij po konto z odnawialną linią debetową. Jeśli staniesz w obliczu nieplanowanych wydatków, pieniądze będą na wyciągnięcie ręki. Bez konieczności składania wniosku o kredyt i oczekiwania na jego rozpatrzenie.
  • Chcesz otrzymać wsparcie w banku w trudnych sytuacjach życiowych? Nie wszyscy wiedzą, że niektóre banki udostępniły swoim klientom atrakcyjne ubezpieczenia assistance. Takie produkty zapewniają dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej. Awaria sprzętu RTV, konieczność wizyty lekarskiej, kradzież z włamaniem? W takich sytuacjach konto z assistance okaże się nieocenionym wsparciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here