Co musisz wiedzieć przed ubezpieczeniem kredytu?

0
2166
ubezpieczenie kredytu gotówkowego

 

Wielu z nas, zaciągając kredyt, zastanawia się, czy konieczne jest jego ubezpieczenie. Jak to wygląda? Co powinniśmy wiedzieć przed wykupieniem polisy? Co ona daje? Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć przed ubezpieczeniem kredytu.

Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Pierwszym pytaniem, na które warto poszukać odpowiedzi, jest to, co zyskuje się, wykupując ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Przede wszystkim warto wiedzieć, że bank chętniej udzieli kredytu osobie, która zdecyduje się na polisę. Co więcej, dla takiego klienta z pewnością przygotuje znacznie korzystniejszą ofertę. Ale czy aby na pewno?

Ubezpieczenie kredytu jest formą zabezpieczenia spłaty zadłużenia. Zazwyczaj przydaje się wówczas, gdy klient znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej. Takie ubezpieczenie kredytu może być przydatne wtedy, gdy straci pracę lub zachoruje. Często polisa wykupiona przy zaciąganiu kredytu zrzuca z bliskich obowiązek uregulowania zobowiązania w przypadku śmierci kredytobiorcy. Warto wiedzieć jednak, że na ubezpieczeniu korzysta przede wszystkim bank, a nie klient. Właśnie dlatego dobrze jest poważnie zastanowić się nad zasadnością wykupywania polisy podczas podpisywania umowy kredytowej. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego szerzej omawia www.zwrotubezpieczenia.pl, wyjaśniając, kiedy się ono opłaca, a kiedy lepiej z niego zrezygnować. Warto bowiem wiedzieć, że za polisę trzeba zapłacić. Ile?

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Ubezpieczenie kredytu działa tak, że kredytobiorca płaci określoną kwotę cyklicznie przez cały okres, na jaki zostało zaciągnięte zobowiązanie. Może być to płatność jednorazowa raz w roku, a może być wliczona w każdą miesięczną ratę. Trudno powiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego, a ile kredytu hipotecznego, bowiem wiele zależy od wysokości pożyczanej kwoty, ale i okresu kredytowania, czy po prostu – konkretnego klienta i oferty, jaka zostanie mu zaproponowana. Zdarza się, że biorąc kredyt wraz z ubezpieczeniem, otrzymuje się znacznie korzystniejsze warunki. Wówczas rata kredytu podwyższona o kwotę ubezpieczenia jest taka jak bez niego. Nie ma co się więc zastanawiać, czy warto. Inaczej w sytuacji, gdy jednak ubezpieczenie kredytu będzie stanowiło dość spory dodatkowy wydatek.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

Żadne przepisy nie nakładają na kredytobiorcę obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Co więcej, pracownicy banków są wręcz zobligowani do poinformowania klienta, że mogą zawrzeć umowę o kredyt bez produktów dodatkowych, jakimi jest m.in. ubezpieczenie.

Kolejną sprawą jest to, że nawet jeśli klient chce zabezpieczyć dodatkowo kredyt dzięki polisie, to nie musi być ona tą z oferty partnera ubezpieczeniowego banku. Można wybrać każdego innego ubezpieczyciela. Warunek jest jednak taki, by jego zasady odpowiadały minimalnym wymaganiom, jakie stawia bank. Często jednak okazuje się, że łączona oferta banku jest korzystniejsza niż osobne.

Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, ale czy warto zawsze z niego rezygnować? Są różne sytuacje. Warto jednak wiedzieć, że jest taka możliwość.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Oczywiście, że można zrezygnować z ubezpieczenia. Oczywiście wtedy, kiedy w umowie nie jest zaznaczone, że jest ono obowiązkowe. Zdarza się, że klient po prostu nie chce już płacić za polisę, a np. widmo ryzyka spłaty zostało odegnane. W łatwy sposób można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu jeśli opłacało się je w każdej racie. Nieco trudniej, gdy zapłaciło się je z góry. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. Co więcej, można zażądać zwrotu za ubezpieczenie kredytu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy spłaciło się zobowiązanie przed terminem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here