Długi to problem wielu ludzi. Niektórym udaje się wyjść ze spirali zadłużenia, inni muszą poszukać pomocy. Najgorsze, co w tej sytuacji możesz zrobić, to wziąć kolejne pożyczki. Jeśli masz spory problem ze spłatą zobowiązań, sprawdź, czy nie możesz złożyć wniosku o upadłość konsumencką.
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to stan, który polega na całkowitej lub częściowej redukcji zobowiązań dłużnika względem wierzyciela. Sam proces nie jest jednak prosty i bardzo rzadko zdarza się, że długi są w istocie umarzane w stu procentach. Upadłość konsumencka jest łatwiejsza z adwokatem z upadlosckonsumencka.expert, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.
Najczęściej upadłość konsumencka to poszukiwanie ścieżki do innego sposobu na rozłożenie rat lub pozyskanie funduszy ze źródła, o którym nie pomyślał dłużnik – jednym z pierwszych etapów jest tutaj oszacowanie majątku dłużnika i wystawienie go na sprzedaż. Następnie, jeśli majątek dłużnika nie pokrywa długów, negocjuje się ponowne rozłożenie długu na raty (na przykład pomniejszone lub bardziej rozłożone w czasie) i dopiero na koniec, jeśli sytuacja osoby zadłużonej naprawdę jest podbramkowa, długi redukuje się lub niweluje. Warto tutaj także zaznaczyć, że upadłość konsumencka wiąże się między innymi z wpisem do KRD oraz niemożliwością wzięcia przez jakiś czas kredytu.
Kiedy mogę ogłosić upadłość konsumencką?
Istnieją pewne warunki, pod którymi wniosek o upadłość konsumencką może być przyjęty. Nie każdy może o upadłość wnioskować – warto wiedzieć, kiedy starać się o taki status, a kiedy próbować znaleźć inne sposoby na wyjście ze spirali długów. Przede wszystkim wyjściowym warunkiem w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest status takiej osoby – jak sama nazwa wskazuje musi to być ktoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej. Dlatego też w pierwszej kolejności sprawdza się, czy dana osoba nie figuruje w CEIDG.
Kolejnym warunkiem jest niewypłacalność – wniosek może zgłosić tylko i wyłącznie osoba, która straciła swoją zdolność do spłacenia zobowiązań. Właśnie na tym etapie powinna pojawić się dokładna analiza sytuacji dłużnika. Sprawdza się przede wszystkim, jaki jest powód niewypłacalności. O upadłość może wnioskować osoba, która straciła zdolność do spłaty długów na skutek wypadku, utraty pracy, choroby, czy trudnej sytuacji życiowej.
Zasadniczo przyjmuje się, że dłużnik traci zdolność do spłaty, jeśli jego zaległość (brak spłaty) przekroczyła 3 miesiące.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?
Pomimo istnienia powyższych wytycznych, sąd może także oddalić wniosek o upadłość konsumencką. Najczęściej dzieje tak, kiedy zadłużenie wynika z celowego zaniedbania dłużnika i doprowadzenia do stanu niewypłacalności celowo. Ponadto sąd sprawdza także, czy w ciągu 10 lat poprzedzających zgłoszenie wniosku nie wpłynął do sądu taki sam wniosek, a także, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie będzie wiązało się z dużą szkodą dla wierzycieli.
Ogłoszenie wniosku o upadłość to skomplikowana sprawa i warto przede wszystkim powierzyć ją doświadczonemu adwokatowi.