Przekształcanie promieni słonecznych w prąd to coraz chętniej stosowana metoda obniżenia kosztów utrzymania domu rodzinnego. Mimo to, spore grono osób nadal ma wątpliwości co do opłacalności takiej inwestycji. Jakich konkretnie korzyści można oczekiwać po zainstalowaniu na swoim dachu paneli?
Zalety fotowoltaiki
Przede wszystkim produkowanie własnego prądu pozwala na cieszenie się wolnością energetyczną i znacząco obniża koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Nawet w miesiącach zimowych, gdy produkcja jest niższa, odbierane nadwyżki energii redukują rachunek za prąd. Ponadto, w corocznym rozliczeniu podatkowym można odliczyć koszty instalacji. Posiadane na dachu panele znacząco zwiększają wartość całej nieruchomości.
Takie są finansowe zalety inwestycji w fotowoltaikę. Do pozostałych możemy zaliczyć fakt, iż do montażu paneli na dachu nie potrzeba żadnych pozwoleń, a cały proces jest szybki i nie wymaga ingerencji w mury domu. Dodatkowo, fotowoltaika na oferteo.pl jako nowoczesna i ciągle rozwijająca się technologia jest wygodna w użytkowaniu. Panele, mimo że odporne na warunki atmosferyczne (nawet grad) objęte są aż 25-letnią gwarancją. Niezaprzeczalne są także środowiskowe zalety takiej instalacji. Prąd pozyskiwany jest w sposób całkowicie ekologiczny. Panele są ciche, a do pracy nie potrzebują żadnych substancji chemicznych i nie generują zanieczyszczeń.
Wady fotowoltaiki
Istnieją mimo wszystko także pewne mankamenty fotowoltaiki. Trzeba posiadać odpowiednią powierzchnię pod tego typu instalację. Montaż paneli na dachu o nietypowej konstrukcji może być nieopłacalny. Wadą jest z pewnością też fakt, że przy niesprzyjającej aurze, nocą, a także zimą produkcja będzie znacząco niższa. Ponadto koszt instalacji może być dla niektórych gospodarstw zbyt wysoki. Istnieje wprawdzie możliwość ubiegania się o dofinansowanie z rządowego programu Mój Prąd. Przeznaczono na ten cel 1 mld zł, a bezzwrotnie na instalację o mocy od 2kW do 10kW można otrzymać do 5000 zł.
Jak wybrać firmę zajmującą się montażem paneli?
Szacuje się, że instalacja systemu fotowoltaicznego zwraca się ok. 5-6 latach, a same panele mogą służyć nawet przez 20 lat. Trzeba jednak zwracać uwagę na jakich komponentach pracuje wybrana firma. Tanie inwertery i panele to niekoniecznie dobry wybór. Dlatego najlepiej poszukiwać i porównywać oferty firm ze swojej okolicy. Z pomocą przychodzi internet. Na wielu stronach, takich jak oferteo.pl, znajdziemy wszelkie potrzebne informacje, a także telefony kontaktowe. Porównując oferty specjalistów wybierzmy takich, którzy fachowo doradzą w wyborze rodzaju paneli, zaproponują dogodny montaż, zadbają o uruchomienie całego systemu i przeprowadzą kontrolne pomiary. Ponadto, odpowiednia firma zadba także o usunięcie ewentualnych usterek i doradzi w przypadku chęci rozbudowy instalacji.
Spacerując po okolicy, coraz częściej widzimy błyszczące panele fotowoltaiczne na dachach domów. Ponieważ charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, będą własnym źródłem prądu nawet do 20 lat. Jest to więc nowoczesna forma dbania o finanse domowe, jak również o środowisko i dlatego warto rozważyć założenie ich na swoim dachu.