Do czego można wykorzystać Ethereum?

0
2835
Do czego można wykorzystać Ethereum

Ethereum zostało stworzone do obsługi inteligentnych kontraktów, które według Fundacji Ethereum są „aplikacjami działającymi dokładnie tak, jak zostały zaprogramowane, bez możliwości przestojów, cenzury, oszustw czy ingerencji osób trzecich”.

Nie dajmy się zwieść nazwie kontrakt, myśląc, że EVM może być używany tylko do obsługi aplikacji opartych na transakcjach, takich jak handel elektroniczny, wymiana walut czy weryfikacja tożsamości. Z EVM robi się niezliczoną ilość innych rzeczy, a inteligentne kontrakty są tylko fundamentem, na którym się je buduje.

Niektóre z tych rzeczy, które są budowane przy użyciu EVM, to:

  • Gry takie jak CryptoKitties, Acebusters i Ether Dungeon.
  • Systemy operacyjne oparte na chmurze
  • Notaryzacja dokumentów
  • Zdecentralizowana weryfikacja wiadomości
  • Rynki pracy
  • Platformy komunikacyjne
  • Sieci społecznościowe

Jeśli zastanawiasz się, co można zrobić z Etherem, kryptowalutą używaną przez EVM –  można nią handlować jak każdą inną kryptowalutą, zamienić na walutę fiat (emitowaną przez rząd) lub wykorzystać do obsługi DApps jako użytkownik (wszystko, co robisz w DApp, kosztuje pewną ilość gazu).

Na początku 2021 roku w sieci Ethereum znalazło się nowe zastosowanie dla kryptowalut i blockchainów: tokeny niezbywalne (Non-fungible tokens), czyli NFT. Podobnie jak blockchainy i kryptowaluty, NFT to kolejna zagmatwana koncepcja „własności” przedmiotów niefizycznych, za które ludzie płacą absurdalne ceny, aby móc twierdzić, że są właścicielami bitów tworzących pierwszy tweet na Twitterze, memy, sztukę cyfrową, gify i inne przedmioty cyfrowe.

Ethereum stało się de facto domem dla NFT ze względu na standard tokenów ERC-721 NFT, który określa zasady tworzenia unikalnych tokenów na blockchainie Ethereum. Tokeny ERC-721 pozwalają osobie wybijającej NFT na dołączenie do niego określonych danych, które sprawiają, że token jest trwale powiązany z aktywem cyfrowym. Jeśli ktoś zajrzałby do łańcucha bloków Ethereum dla tego tokena, mógłby znaleźć zapis zakupu, sprzedaży i własności, który bezpośrednio łączyłby token z nabywcą.

Pomyśl o własności NFT jak o posiadaniu oryginału obrazu Picassa: jest on wart określoną cenę, jest unikalny, jednak na rynku mogą istnieć setki tysięcy odbitek, plakatów i replik, których nie masz prawa ograniczać ani na nich zarabiać. Podsumowując – NFT pozwala udokumentować, który obiekt zalicza się do oryginału, a także stwierdzić jego szczegóły wytworzenia, własności i oryginalności.

Zobacz jak kupić NFT i kryptowaluty przez Paypal: https://www.kantorywalut.pl/jak-kupic-bitcoina-i-kryptowaluty-za-pomoca-paypal/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here