Jak mądrze brać kredyty? Jak unikać problemów finansowych?

0
1464
kredyty

W dzisiejszych czasach branie kredytów jest czymś powszechnym. Mogą nam one bardzo pomóc, gdy planujemy większe inwestycje, ale jednocześnie być źródłem kłopotów, jeżeli zostaną wzięte nierozważnie. Na co zwracać uwagę przy kredytach, żeby uniknąć problemów?

Czy opłaca się branie kredytów?

Kredyty to produkty finansowe, oferowane w bankach, których podstawowym zadaniem jest wsparcie inwestycji kredytobiorcy. Sięgnie się po nie wówczas, gdy jest taka konieczność i planuje się zakup, który znacząco przewyższa realne możliwości finansowe. Bank pożycza ci pieniądze na ten cel, a ty zobowiązujesz się oddać wszystko w wyznaczonym czasie i z doliczeniem odsetek. To korzystne rozwiązanie, choć może wiązać się z niemałym ryzykiem. Niestety współcześnie ciężko bez kredytów żyć, ponieważ mało kto zarabia wystarczająco, by było go stać, choćby na zakup domu czy inny poważny wydatek. Kredyty są więc pewną ostatecznością – mogą dobrze posłużyć, ale tylko wtedy, gdy sięgnie się po nie mądrze.

Jak brać kredyty, by nie wpaść w kłopoty finansowe?

Przede wszystkim bardzo istotna będzie tutaj wiedza – zarówno ta związana z różnymi produktami finansowymi i ich działaniem, jak i powiązana z twoją własną sytuacją życiową. Mało kto może przyznać otwarcie, że jest specjalistą w tej dziedzinie, ale wiedzę te łatwo można uzupełnić na własną rękę. Przydatnych informacji o kredytach szukaj online, np. na go2kredyt.pl, serwisach i blogach, które poruszają kwestie związane z ogólnie pojętymi finansami. W ten sposób można więcej dowiedzieć się o tym, jakie typy zobowiązań wyróżnia się na rynku oraz na co należy zwracać uwagę, gdy porównuje się między sobą różne oferty.

Sprawdź, jakie są twoje możliwości finansowe

Po pierwsze branie kredytu bez przemyślenia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Pożyczone pieniądze trzeba oddać w wyznaczonym czasie i kwocie, a to wiąże się z pewnym obciążeniem domowego budżetu i koniecznością comiesięcznego regulowania rat. Zanim zdecydujesz się na kredyt, oblicz czy w ogóle się na to stać – czy masz zdolność kredytową, jak dużą i czy przypadkiem twoje dochody i wydatki nie będą tu problemem.

Na jaki cel potrzebujesz finansowania?

Kredytami można finansować najróżniejsze cele od zakupu wymarzonego sprzętu AGD i RTV, przez zagraniczne wakacje, aż po kupno samochodu i domu. Każde z nich wiąże się z nieco innymi kosztami i zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu, zastanów się nad tym, czy jest możliwe odłożenie odpowiedniej kwoty, by pokryć nią konkretny wydatek. Jeżeli tak, to czy da radę zebrać całą potrzebną sumę, czy tylko część. Im więcej posiadasz pieniędzy, tym mniejszy kredyt weźmiesz i tym mniejsze obciążenie będzie dla portfela.

Porównaj oferty kredytowe i sprawdź ile zapłacisz

Żaden bank nie pożyczy pieniędzy za darmo, a co za tym idzie, biorąc kredyt, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, choćby w postaci odsetek. Zanim zdecydujesz się na takie zobowiązanie, porównaj między sobą różne oferty i sprawdź ich parametry, by przekonać się, ile realnie się zapłaci. Pomocne będą tutaj powszechnie dostępne kalkulatory kredytowe. Dzięki nim pozna się takie szczegóły jak całkowity koszt zobowiązania, wysokość rat, opłat itd. Zwróć też uwagę na konkretne parametry danej oferty – oprocentowanie, RRSO, prowizje, inne dodatkowe koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here