Nasi południowi sąsiedzi – Czesi – wydają najwięcej pieniędzy na ogrodnictwo w wakacje, w tym czasie Brytyjczycy wolą odpoczywać na plaży, natomiast Hiszpanie inwestują w letnie podróże zagraniczne. Jak na tym tle wypadają Polacy? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™.
Ferratum Bank przygotował kolejną edycję Wakacyjnego Barometru (pobranie pliku PDF), do której przeprowadzono badania metodą ankiety internetowej. Wzięło w niej udział ponad 10 tys. osób w wieku 18-65 lat, z czego ponad połowę respondentów stanowiły kobiety.
-Zapytaliśmy naszych klientów w 16 krajach, ile pieniędzy planują wydać na zbliżające się wakacje i co dokładnie chcą sfinansować w pierwszej kolejności. Interesowało nas również, ile środków Europejczycy przeznaczają na letnie podróże i czy korzystają wtedy z bankowości mobilnej. Otrzymaliśmy również ciekawe informacje o tym, gdzie i jak nasi klienci poszukują zakwaterowania w wakacje – mówi specjalista Ferratum Bank. – Z najnowszego Barometru wynika, że nastąpiła pewna stabilizacja w europejskich wydatkach wakacyjnych. 43% badanych zadeklarowało, że wyda na letni wypoczynek tyle samo, ile przed rokiem, 33% respondentów chce ograniczyć wakacyjne koszty, a 24% – przeznaczy na ten cel więcej środków niż podczas wakacji 2016 – podkreśla przedstawiciel Ferratum Bank.
Warto dodać, że 49% badanych zamierza sfinansować wakacje, zaciągając pożyczkę w Ferratum Bank, ponad połowę mniej (22%) użyje do tego karty kredytowej, natomiast 14% badanych przeznaczy na letni odpoczynek własne oszczędności. Na dalszych pozycjach preferowanej formy finansowania wakacji znalazły się kredyt konsumencki (10%) i pożyczki od różnych instytucji finansowych (5%).
Ile wydamy na wakacjach 2017?
Z badań Wakacyjnego Barometru Ferratum Bank 2017™ wynika, że przeciętny Europejczyk zamierza przeznaczyć na zbliżające się wakacje 2017 54% swoich miesięcznych dochodów. Należy jednak zwrócić uwagę, że na naszym kontynencie ciągle jeszcze występują duże różnice w zarobkach pomiędzy mieszkańcami różnych krajów. To oznacza, że połowa pensji na przykład dla Francuza będzie zupełnie inną kwotą niż dla Rumuna itd. Wróćmy jednak do Barometru.
Najbardziej skłonni do wydatków są Bułgarzy, którzy przeznaczą na sfinansowanie wakacji 132% średniej europejskiej i jednocześnie 72% swoich miesięcznych dochodów, czyli 869 euro. Niewiele ustępują im Estończycy, którzy na letnie wojaże wydadzą 131% średniej europejskiej i taki sam odsetek swoich pensji, jak Bułgarzy, ale w przypadku Estończyków przekłada się to na kwotę 1426 euro. Podium zamykają Litwini, przeznaczając na wakacje 130% średniej europejskiej z kwotą 1357 euro (71% ich miesięcznych zarobków). Polacy znaleźli się w tym zestawieniu daleko w tyle, wydając na wypoczynek letni 95% średniej europejskiej, ale nie więcej niż 52% swoich miesięcznych dochodów (939 euro). Mimo wszystko przeznaczamy na letni wypoczynek i tak większą część naszej pensji, niż na przykład Brytyjczycy, którzy uplasowali się na ostatnim miejscu, wydając na wakacje jedynie 62% średniej europejskiej i tylko 34% tego, co zarobią miesięcznie (1008 euro).
Bankowość mobilna na wakacjach i zakwaterowanie
Warto zauważyć, że znajdujemy się w czołówce Europejczyków, którzy w czasie wakacji korzystają z bankowości mobilnej. Nie mogło być jednak inaczej, skoro nasz sektor finansowy przoduje na świecie w tego typu rozwiązaniach, a wielu Polaków na co dzień korzysta ze swoich smartfonów w obszarze finansów osobistych i płatności. Według Barometru wyprzedzili nas tylko Szwedzi z odsetkiem 92% osób bankujących mobilnie na wakacjach. W przypadku Polaków ten odsetek wyniósł niewiele mniej, bo 86%.
Za to dużo bardziej jesteśmy powściągliwi w korzystaniu z popularnego portalu AirBnB, szukając zakwaterowania wakacyjnego – tylko 22% z nas rezerwuje w ten sposób pokoje. W czołówce są pod tym względem Bułgarzy (56%), Szwedzi (53%) i Holendrzy (41%). Jesteśmy również raczej oszczędni, gdy chodzi o wydatki na nocleg. Tylko 17% Polaków jest skłonnych przeznaczyć więcej niż 100 euro za noc hotelową, podczas gdy nie stanowi to żadnego problemu dla 83% Finów, 80% Szwedów i 69% Duńczyków.
Najczęstsze wydatki wakacyjne Polaków i innych Europejczyków
W sezonie letnim 2017 Europejczycy chcą przeznaczyć najwięcej pieniędzy na podróże krajowe (18%), na spędzanie czasu na plaży, w barach i restauracjach (13% i tyle samo na zakup odzieży letniej. Nadal mało środków Europejczycy przeznaczają na podróże zagraniczne – 8% wakacyjnego budżetu, ale to i tak oznacza wzrost o 2% w stosunku do poprzedniego badania. Wakacje kojarzą się jednak głównie z podróżowaniem, dlatego, sprawdźmy, kto wydaje na ten cel najwięcej. Prym tu wiodą Szwedzi, przeznaczając na to 44% swojego kapitału, a na dalszych miejscach uplasowali się Norwedzy (41%) i Bułgarzy (40%). Polacy są skłonni wydać 35% swojego kapitału na podróże.
Nasi rodacy najwięcej pieniędzy rezerwują na zajęcia letnie dla dzieci (19% posiadanego kapitału wakacyjnego), podobnie jak Rumuni (18%) i Norwegowie (16%). W dalszej kolejności wydajemy środki finansowe latem na wesela, imprezy i grillowanie (18%) oraz na spędzanie czasu na plażach, w barach i restauracjach (18%). Na zakupy odzieży letniej wydają najwięcej Litwini (25%) i Łotysze (20%). Bardzo popularne w wakacje są wydatki związane z ogrodnictwem i pracami domowymi. Najwięcej pieniędzy przeznaczają na to Bułgarzy (24%), Duńczycy i Finowie (po 21%), Czesi (18%) oraz Estończycy, Chorwaci i Francuzi (po 17%).
Kolejny Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2018™ już w przyszłym roku. Znowu będziemy mogli sprawdzić, ile Europejczycy planują wydać na wakacje i czy będą to duże zmiany w stosunku do 2017 roku.