Jednym z popularniejszych sposobów pozyskiwania dodatkowej gotówki jest branie pożyczek pozabankowych. Pod wieloma względami to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie, choć wiąże się też z wieloma ograniczenia i zagrożeniami. Niestety, ale łatwość uzyskania pożyczek pozabankowych sprawia, że pojawiają się problemy z ich spłatą. Jak to wygląda od strony formalnej?
Jak spłaca się pożyczki pozabankowe?
Firmy pozabankowe działają nieco inaczej niż banki, głównie z tego względu, że ich funkcjonowanie opiera się na zasadach prawa cywilnego, a nie bankowego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie gotówki w krótkim czasie, przy niewielkich formalnościach. Oczywiście nie uzyska się finansowania w tak dużej kwocie, jak przy kredytach bankowych, jednak w wielu sytuacjach szybki zastrzyk gotówki może okazać się koniecznością. Sposób ich spłaty będzie jednak uzależniony od danej firmy oraz podpisanej umowy. Pożyczki pozabankowe mogą bowiem być spłacane albo w jednej racie, albo w kilku. Wygląda to więc podobnie, jak w przypadku innych tego typu zobowiązań.
Czym są pożyczki pozabankowe?
Pożyczki pozabankowe to inna forma finansowania, dostępna w firmach niebędących bankami. Jak zostało wspomniane, działają one na podstawie prawa cywilnego, co za tym idzie, podlegają innym zasadom, nie tak restrykcyjnym jak kredyty. Dzięki temu łatwiej można je uzyskać, ponieważ najczęściej wystarczy przestawić dowód osobisty. W rzadszych przypadkach może być też konieczne zaświadczenie o zarobkach, ale nie zawsze i podobnie wygląda to ze sprawdzeniem baz BIK.
Rzecz jasna, wiele będzie zależało przede wszystkim od danej firmy i jej polityki. Pożyczki pozabankowe poznasz lepiej czytając blog www.uwagafinanse.pl, gdzie opisano zasady ich funkcjonowania. Można też dowiedzieć się więcej o tym, z jakimi zagrożeniami może wiązać się tego typu finansowanie. Niestety, często się zdarza, że osoby biorące pożyczki pozabankowe robią to w sposób nieprzemyślany, a przez to wpadają w kłopoty i pojawia się problem ze spłatą zadłużenia.
Kiedy pojawia się problem ze spłatą pożyczki pozabankowej?
Pożyczki pozabankowe, tak jak kredyty mają określony czas spłaty, choć zazwyczaj w ich przypadku jest on znacznie krótszy i może wynieść od kilku dni, do maksymalnie kilkunastu miesięcy. Problemem mogą być także koszty – niestety często są one wyższe niż przy kredytach. Mało kto zwraca na to jednak uwagę, ponieważ łatwość ich otrzymania jest bardzo kusząca. Z tego też względu nie jest żadną niespodzianką, że wiele osób z ich powodu wpada w kłopoty finansowe. Wzięcie pożyczki pozabankowej, bez rozsądnego obliczenia swoich możliwości finansowych to prosta droga do zadłużenia. Jej spłata może okazać się trudniejsza, niż nam się początkowo wydawało, a gdy zdamy sobie z tego sprawę, bywa już za późno. Trzeba sobie jednak z tym jakoś radzić.
Jak spłacić kłopotliwą pożyczkę pozabankową?
W pierwszej kolejności, zamiast uciekać przed zobowiązaniem, należałoby usiąść i przeanalizować swoją sytuację. Trzeba sprawdzić, czy stać nas na spłatę pożyczki, a jeżeli nie, to zweryfikować skąd wziąć pieniądze, być może ktoś z rodziny będzie w stanie pomóc. Gdy problem jest większy, niż nam się wydawało, warto udać się bezpośrednio do firmy pożyczkowej i przedstawić swoją sytuację. Być może istnieje opcja zmiany warunków umowy lub rozbicie zadłużenia na jeszcze mniejsze części. Należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie wiążą się z niespłaceniem pożyczki pozabankowej – pojawią się wezwania do zapłaty, do naszych drzwi zapuka firma windykacyjna, zostaniemy wpisani do bazy danych dłużników, a nasz dług, im dłużej pozostanie niespłacony, tym bardziej będzie rosnąć przez naliczanie się kolejnych kar i odsetek.
Czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe?
Najczęstszym powodem problemów ze spłatą pożyczek pozabankowych jest fakt, iż bierze się ich więcej, niż jest to konieczne. Częstym błędem jest również branie pożyczek na spłatę innych pożyczek, co powoduje wpadnięcie w spiralę zadłużeń. Żeby móc sobie z tym poradzić, warto pomyśleć o konsolidacji.
Trzeba pamiętać tylko o jednym – praktycznie żaden bank nie udzieli nam takiego finansowania. Po pierwsze należy wykazać się dobrą zdolnością kredytową, a po drugie, nie mieć żadnych aktualnych niespłaconych zadłużeń. Firmy pozabankowe też udzielają pożyczek konsolidacyjnych i choć pod wieloma względami mogą być one droższe, to jednak odpowiednio rozłożone zobowiązanie będzie łatwiejsze do spłaty. Warto się więc nad tym zastanowić, gdy sytuacja będzie tego wymagać.