Stół gastronomiczny to centralne miejsce w każdej profesjonalnej kuchni. To przy nim kucharze przygotowują wszystkie dania przed obróbką termiczną. Tuż po niej wiele potraw ponownie ląduje na stole roboczym, by odpowiednio ułożyć je na talerzu przed podaniem. Sklepy, które oferują wyposażenie gastronomii, dają klientom szeroki wybór stołów. Jak znaleźć ten najlepszy? O tym poniżej.
Rodzaje stołów gastronomicznych
Liczbę i wielkość stołów gastronomicznych trzeba dopasować do powierzchni zaplecza. Niektóre stoły mogą pełnić jednocześnie funkcję szafek na sprzęt kuchenny. Czasem stoją na nich na stałe mniejsze urządzenia gastronomiczne. Dlatego regały, szafki kuchenne i stoły robocze warto kupować jednocześnie, by kuchnia była funkcjonalna. Całe wyposażenie oferuje każdy profesjonalny sklep gastronomiczny. Tam też można obejrzeć meble przed zakupem.
Stoły gastronomiczne dzielą się na:
- przyścienne-sprawdzą się w niedużej, często wąskiej kuchni; mają rant, który dosuwa się do ściany, by jej nie poplamić resztkami jedzenia
- centralne-takie stoły wybierane są najczęściej, przy tych większych może pracować jednocześnie kilka osób
- z dostawionym zlewem-przy nich zwykle przygotowuje się warzywa i owoce, które wcześniej należy dokładnie umyć.
Szukasz włoskiej kuchni o nowatorskim wzornictwie i zaawansowanych rozwiązaniach? Zapraszamy do zapoznania się z dostępną ofertą na lofra.pl. A jeśli potrzebujesz wysokiej jakości urządzeń do wyposażenia pralni przemysłowych, nie zapomnij odwiedzić gp-pralnia.pl.
Cechy profesjonalnych stołów roboczych
W restauracji nie sprawdzi się stół kuchenny, czy zwykły blat, przy którym można pracować w domowej kuchni. Stoły gastronomiczne wykonane są ze stali nierdzewnej, która nie wchodzi w żadną reakcję z żywnością. Poza tym to materiał, dzięki któremu stoły są są trwałe i mają stabilną konstrukcję. Stalowy blat jest odporny na wgniecenia i zarysowania. Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki temu łatwo zachować na nim czystość i porządek.
Stół gastronomiczny może być wyposażony w szuflady lub nadstawkę. To pierwsze przyda się na noże potrzebne do pracy w kuchni. Jeśli w kuchni nie ma zbyt wiele miejsca, nadstawka może służyć do przechowywania chwilowo nieużywanych produktów lub naczyń.
Stoły robocze mają regulowaną wysokość. Wszystko dlatego, by każdy kucharz mógł zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję. Wielu z nich spędza na nogach długie godziny. Dobrze dopasowany stół to gwarancja tego, że nie będą się garbić, a ich ręce w wygodny sposób ułożą się do pracy na blacie.
Niektóre stoły posiadają blokowane kółka. Dzięki temu można wprowadzać je do kuchni wtedy, gdy jest więcej pracy i osób przygotowujących posiłki. Na takim stole można także przewozić duże gotowe dania bezpośrednio na salę restauracyjną – może on pełnić funkcję wózka gastronomicznego.
Przekonaj się o korzyściach bezpośrednich zakupów u producenta – GastroProdukt oferuje niezawodne wyposażenie gastronomii i kompleksową obsługę doradczą dla Twojego biznesu. Sprawdź nasze pojemniki termoizolacyjne na GastroProdukt.pl.