Niestety, niskie zarobki są codziennością wielu z nas. Mogą one znacząco utrudniać życie, a także uniemożliwiać zaciągniecie bankowych zobowiązań. Sprawdź jak dostać kredyt przy niskich zarobkach, gdyż z naszymi poradami będzie to możliwe!
Czy można otrzymać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach?
Pytania o to czy można uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach to jedno z najczęstszych zapytań. Jest on wielotysięcznym zobowiązaniem na długie lata. Rozważając możliwą do uzyskania maksymalną kwotę kredytu, należy swoje miesięczne dochody pomnożyć razy 80. W związku z cechami tego zobowiązania banki bardzo ostrożnie podchodzą do jego udzielania. Informacje o tym, jak starać się o kredyt hipoteczny kiedy masz niskie zarobki (top-kredyty.pl) można uzyskać w sieci, a także podczas rozmowy z przedstawicielem banku lub pośrednikiem kredytowym. Warto jednak wiedzieć, że istnieją bardzo małe szanse na uzyskanie takiego kredytu w przypadku zarobków kształtujących się na poziomie minimalnej krajowej. Aby zwiększyć swoje możliwości na uzyskanie finansowania na zakup domu lub mieszkania, warto zastosować się do poniższych porad, które związane są ze zwiększeniem zdolności kredytowej. Niezwykle praktyczne w tej kwestii może być wspólne zaciągnięcie kredytu z drugą osobą. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego dla banku niezwykle ważny jest wkład własny (zazwyczaj konieczne jest wpłacenie minimum 10% – 20% kredytowanej kwoty) oraz zabezpieczenie kredytu. Najczęstszymi formami są hipoteka, czyli ograniczone prawo właściciela do zarządzania nieruchomością zapisana w księdze wieczystej oraz ubezpieczenie kredytu, który zostanie spłacony przez towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku śmierci kredytobiorcy, utraty przez niego pracy lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, który skutkować będzie brakiem możliwości spłaty zobowiązania.
Jak zwiększyć wiarygodność kredytową przy niskiej pensji?
Aby móc pozytywnie wpłynąć na swoją wiarygodność kredytową, a przy tym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego, warto podjąć kilka kroków. Pierwszym z nich powinna być jak najszybsza spłata zobowiązań, takich jak: karty kredytowe czy raty za sprzęty, a także pozostałe do spłaty raty innych kredytów oraz pożyczek. Dobrym pomysłem może być także obniżenie kosztów życia, poprzez zrezygnowanie ze zbędnych wydatków, które wpływają negatywnie na wiarygodność kredytową. Warto wiedzieć, ze oprócz zarobków banki bardzo dużą uwagę zwracają na rodzaj umowy zatrudnienia, jaką posiada potencjalny kredytobiorca, dlatego warto negocjować z szefem zmianę warunków na korzystniejsze. Można rozważyć także wspólne zaciągnięcie zobowiązania np. ze współmałżonkiem czy rodzeństwem. W takiej sytuacji bank sumuje dochody, a co za tym idzie, zwiększa się zdolność kredytowa. Należy pamiętać, że istnieją większe szanse na zaciągnięcie kredytu w niższej kwocie oraz przy maksymalnym wydłużeniu czasu jego spłaty, co przełoży się na niższe miesięczne raty.
Czym jest wiarygodność kredytowa i co na nią wpływa?
Pojęcie wiarygodności kredytowej pojawiło się w naszym tekście kilka razy. Czy tak właściwie jest? To bankowa ocena potencjalnego kredytobiorcy pod kątem jego możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Przy jej obliczaniu uwzględnia się m.in.:
- dochody,
- rodzaj umowy zatrudnienia,
- wiek,
- stan cywilny,
- miesięczne wydatki,
- aktualne zobowiązania,
- historię kredytową.
Na podstawie oceny wiarygodności kredytowej banki bardzo często opierają wydanie pozytywnej lub negatywnej decyzji kredytowej względem konkretnego potencjalnego kredytobiorcy. Znając te kryteria, nawet przy niskich zarobkach, można poprawić swój potencjał kredytowy.