Kryptowaluty – czym są, ich przyszłość i perspektywa

0
1796
Kryptowaluty

Rozwój i zwiększanie się udziału usług internetowych w globalnym rynku skutkuje koniecznością wprowadzenia do słownika nowych pojęć. Jednym z takich zagadnień, które z pewnością zdominują przyszły świat płatności, są kryptowaluty.

Rozwój technologiczny oddziałuje na każdą dziedzinę naszego życia, od domu, oferując nam nowe sprzęty praktycznego użytku, po najbardziej skomplikowane aspekty związane ze współczesnym rozwojem medycyny i biologii. Cyfryzacja danych nie ominęła również systemu finansowego. Fizyczna forma pieniądza wychodzi z obiegu, coraz rzadziej możemy zobaczyć ludzi, którzy noszą w swoim portfelu banknoty. Dominują płatności kartą. Coraz częściej mówi się o ty, że kryptowaluty powinny być uznane jako prawny środek płatniczy, a poszczególne pastwa pracują nad CDBC. Forma ta w ogromnym stopniu różni się od tradycyjnego pieniądza. Przede wszystkim jest dużo wygodniejsza, co w naturalny sposób przekłada się na jej rosnącą popularność wśród nowoczesnego społeczeństwa. Kryptowaluty to przyszłość, od której trudno będzie nam uciec.

Czym tak właściwie są kryptowaluty?

Najłatwiejsza dla przeciętnego użytkownika definicja mogła by brzmieć w taki sposób: kryptowaluty jest to cyfrowa lub wirtualna waluta, która w celu bezpieczeństwa wykorzystuje kryptografię, dzięki czemu jest niezwykle trudna, a właściwie niemożliwa do podrobienia. Nierzadko perspektywa ich dominacji na rynku transakcji budzi sprzeciw władz państwowych, ponieważ kryptowaluty nie są generowane przez instytucje państwowe, co w pewnym sensie przerwało monopol państwa na emisję pieniądza, które posiada w przypadku pieniądza tradycyjnego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by państwo pobierało podatki od zysku z nich. Jest to jednak kwestia do nadrobienia, ponieważ obecnie w polskim prawie podatkowym nie istnieją przepisy, które w jakiś sposób by je regulowały.

A czym tak właściwie jest pieniądz?

Obecnie przyjmuje się, że pieniądz jest prawnym środkiem płatniczym, który posiada minimum trzy funkcje, traktujące go jako środek cyrkulacji, tezauryzacji (gromadzenie pieniędzy umożliwia wzbogacenie się) i miernik wartości. Definicja ta może się jednak w przyszłości zmieniać.

Kryptowaluty są oparte na technologii blockchain. Na czym ona polega? W wielkim skrócie, jest to baza posiadająca spis wszelkich transakcji danej kryptowaluty, a przy tym również system umożliwiający bezpieczne przeprowadzenie tych transakcji. Technologia ta służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Jest to podstawa bezpieczeństwa dla klientów. Wszystkie transakcje muszą zostać zweryfikowane i uwierzytelnione poprzez porównanie ich z innymi publicznymi rejestrami informacji. Użytkownik posiada możliwość zweryfikowania całej historii transakcji od samego początku istnienia blockchain aż po dzień dzisiejszy.

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta

Pojęciem nieodłącznie związanym z kryptowalutami jest bitcoin, czyli pewnego rodzaju prywatne klucze kryptograficzne używane do autoryzowania transakcji, które mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w stworzonym do tego celu oprogramowaniu, w przeznaczonej do tego aplikacji na telefonie, lub w tzw. portfelu sprzętowym.

Ich używanie jest wygodne, ponieważ mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika sieci bitcoin, bez względu na to, w której części świata dany użytkownik się znajduje. Idea ta rozwija się w zawrotnym tempie od kryzysu finansowego w 2008 roku, począwszy od manifestu Satoshiego Nakamoto. W 2010 odnotowano pierwszą tego typu transakcję. Od tamtej pory ich rozwój przebiega w niezwykle szybkim tempie. Dziś rynek ten jest niezwykle rozbudowany. Bitcoin oraz inne wirtualne kryptowaluty, mogą zostać zakupione na wielu różnych platformach, które przeznaczone są zarówno do bezpośredniego ich zakupu, jak i wymiany. Bitcoin opiera się na transferze kwot między rachunkami publicznymi przy użyciu kryptografii klucza publicznego. Wszystkie transakcje są publiczne i przechowywane w rozproszonej bazie danych.

Tokeny

Nie każda kryptowaluta spełnia wyłączną rolę pieniądza. Istnieją również pewne ich odmiany zwane tokenami. Ich tworzeniem i dystrybucją zajmują prywatne przedsiębiorstwa, które umożliwiają dokonanie płatności za swoje usługi lub produkty właśnie za pomocą konkretnego tokenu. Nie służą one do ogólnych płatności jak właśnie bitcoin, jednak odnotowuje się wzrost ich użycia w transakcjach różnego rodzaju.

Kryptowaluty to pionierska technologia. Mogą trwale zmienić praktykowane przez ludzi formy płatności. Ich pełna dominacja zajmie zapewne jeszcze dużo czasu, dlatego nie powinniśmy szykować się na całkowite wyjście z obiegu pieniądza tradycyjnego. Istnieje jednak taka szansa, wymagałoby to jednak pewnych modernizacji w prawie. W przeciwnym razie kapitał, który mógłby zostać w Polsce, przeniesie się do tak zwanych rajów podatkowych, które umożliwiałyby kryptowalutom większy rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here