Księgowość NGO – czy wszyscy muszą ją prowadzić?

0
2806
Księgowość NGO – czy wszyscy muszą ją prowadzić?

Zastanawiasz się, czy prowadzić księgowość, jeśli źródłem finansowania Twojego stowarzyszenia lub fundacji są wyłącznie składki członkowskie? Dowiedz się, kto i kiedy jest zobowiązany do prowadzenia księgowości oraz dlaczego warto zlecić ją do internetowego biura rachunkowego.

Czy wszystkie stowarzyszenia i fundacje muszą prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości ma na celu rejestrowanie wszystkich zdarzeń finansowych, jakie zachodzą w fundacjach, stowarzyszeniach czy przedsiębiorstwach. Służy to uzyskaniu przejrzystego obrazu prowadzenia działalności. Dlatego do prowadzenia księgowości zobowiązane są wszystkie podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obowiązek ten określa ustawa o rachunkowości, która mówi o tym, że wszystkie organizacje mające osobowość prawną oraz organizacje bez osobowości prawnej, czyli tak zwana stowarzyszenia zwykłe, są zobowiązane do prowadzenia księgowości.

Jaką księgowość prowadzą jednostki pozarządowe?

Wszystkie stowarzyszenia są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego, a następnie przesłania go do swojego urzędu skarbowego. Stowarzyszenia, które prowadzą działalność gospodarczą wysyłają sprawozdania również do Krajowego rejestru Sądowego. W sprawozdaniu tym muszą znaleźć się:

  • bilans finansowy,
  • rachunek wyników,
  • informacje dodatkowe.

Organizacje prowadzą następujące typy księgowości:

  • księgowość pełna (kiedy przychody przekraczają 2 miliony euro),
  • księgowość uproszczona (przychody poniżej tej kwoty, zwykle jest to księgowość małych i średnich przedsiębiorstw),
  • uproszczona ewidencja przychodów i kosztów – opcja przygotowana specjalnie dla organizacji pozarządowych, które obracają bardzo niewielkimi środkami finansowymi.

biuro rachunkowe ngo

Formy prowadzenia księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości to trudne zadanie, a popełnienie błędu może słono kosztować każdego, niezależnie od tego, jaką formę działalności prowadzi oraz na jaki typ księgowości się zdecydował. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków księgowość jest zlecane na zewnątrz.

Internetowa księgowość rozwija się nieustannie. Wynika to z faktu, że coraz więcej dokumentów, także finansowych, wystawia i się i ewidencjonuje drogą elektroniczną. Ponadto stacjonarne biura rachunkowe rzadko oferują tak szerokie usługi, jak te działające w Internecie. Częstymi minusami stacjonarnej księgowości są:

  • brak raportów,
  • uprzedzanie o konieczności spłaty zobowiązań tuż przed terminami,
  • błędy w przepływie dokumentów,
  • brak bieżących informacji.

W związku z dynamicznym rozwojem tego typu usług ceny biura rachunkowego w Internecie stają się coraz bardziej konkurencyjne.

Oszczędności

Ograniczenie kosztów przeznaczanych na księgowość NGO jest szczególnie istotna dla tych organizacji, które obracają bardzo niskimi kwotami i do usług rachunkowych muszą dopłacać. Dlatego dla stowarzyszeń i fundacji korzystanie z internetowych usług rachunkowych jest opcją, która znacznie ogranicza koszty i pozwala lepiej funkcjonować bez obaw o stabilność finansową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here