Kto dostanie kredyt hipoteczny w pandemii?

0
2680
kredyt hipoteczny w pandemii

Mimo pandemii nie porzucamy marzeń o własnym kącie i wciąż szukamy domu lub mieszkania do kupienia. Aby jednak sfinansować nieruchomość, często musimy się posiłkować kredytem hipotecznym. Z uwagi na to, że mowa tu o dużym zobowiązaniu finansowym, zawsze było trudno go dostać. Czy pandemia coś zmieniła?

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który dedykowany jest osobom, które chcą nabyć nieruchomość. Niezależnie od tego, czy chce się nim sfinansować zakup mieszkania, domu, działki budowlanej czy samodzielną budowę, wnioskuje się właśnie o niego.

Niestety nie oznacza to, że każdy, kto chce kupić nieruchomość, dostanie takie wsparcie od banku. Na pytanie, dla kogo kredyt hipoteczny odpowiada Hipotekakredyt.pl, wyjaśniając, jak sprawdzani są kredytobiorcy. Okazuje się bowiem, że procedura jest bardzo skomplikowana. Kredyty hipoteczne z racji tego, że nieruchomości są bardzo kosztowne, zaciągane są na wiele lat, więc banki muszą mieć pewność, że klient poradzi sobie ze spłatą. Właśnie dlatego konieczna jest dość skomplikowana weryfikacja.

Kto może się starać o kredyt hipoteczny?

Generalnie każdy może złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, jednak nie oznacza to, że dostanie taką pomoc finansową na zakup nieruchomości. Dla banku ważne jest to, jaką klient ma zdolność kredytową. Co to oznacza? Analitycy bankowi muszą sprawdzić, jakie dochody ma osoba wnioskująca o kredyt, jakie ma koszty życia i czy po ich odjęciu pozostaną pieniądze na spłatę raty.  Tak więc jeśli zarabia się mało, a dodatkowo ma się jakieś zobowiązania finansowe, to może być problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Właśnie dlatego, zanim uda się z wnioskiem do banku, dobrze jest znaleźć kalkulator kredytowy i sprawdzić, na jaki kredyt można liczyć, mając określone dochody.

Ale to nie wszystko. Niestety kalkulator kredytu hipotecznego nie zawsze będzie wiarygodny. Dla pracowników banku bowiem nie jest istotne to, ile zarabiasz, ale i to, jakie jest źródło dochodu i czy nie jest zagrożone. Oznacza to po prostu, że bank musi sprawdzić, jaka jest forma zatrudnienia, jaki zawód się wykonuje.

Niestety to wciąż nie wszystko. Nawet jeśli ranking kredytów hipotecznych pokaże, że można starać się o kredyt, nie oznacza to, że się go otrzyma. Dla banku istotna jest nie tylko zdolność kredytowa, ale i historia kredytowa. Sprawdzane jest to, czy ma się inne zobowiązania, a jeśli się już je spłaciło – jak to wyglądało. Jeśli były jakiekolwiek problemy, np. opóźnienia w spłacie rat, pożyczek, wówczas w oczach banku traci się wiarygodność.

Kto dostanie kredyt hipoteczny w pandemii?

A czy pandemia wpłynęła znacząco na kredyty na zakup nieruchomości? Okazuje się, że tak. Dzisiaj znacznie większe trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego mają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zwłaszcza taką, która przez lockdown odnotowała spore straty.

Także ci, którzy w związku z pandemią, musieli zmienić pracę i nie mają dużego stażu, spotkają się z odmową. Również osoby, które nie zgromadziły 20% wkładu własnego, mogą liczyć się z tym, że nie otrzymają kredytu hipotecznego, choć wcześniej były banki, które dawały wsparcie finansowe przy wkładzie na 10%.

Oczywiście z biegiem czasu, w związku z luzowaniem obostrzeń i poprawą sytuacji gospodarczej, moneta może się odwrócić na korzyść kredytobiorców, jednak póki co warto wiedzieć, że może być znacznie trudniej. Zwłaszcza osobom na samozatrudnieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here