Zakup samochodu to poważna decyzja. Najczęściej trochę na niego odkładamy, bierzemy pożyczkę lub kupujemy w leasingu. Warto wiedzieć, co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na taki krok.
Własny samochód to takie plus 10 do dorosłości. W zasadzie każdy o nim marzy, żeby już nie pożyczać, przestać być od kogoś zależnym, żeby móc wsiąść i pojechać tam, gdzie się chce. W takim razie warto dobrze się przygotować do takiego zakupu i wiedzieć o czym musimy pamiętać.
Procedura
Bez względu na to, czy kupiliśmy samochód nowy czy używany procedura jest w zasadzie taka sama i zawiera się w czterech krokach:
- Rejestracja auta w Wydziale Komunikacji.
- Wykupienie ubezpieczenia OC.
- Sprawdzenie wyposażenia auta.
- Wniesienie opłaty PCC (w przypadku używanego auta).
Nowy samochód
Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup samochodu z salonu musimy dopiąć jeszcze kilka formalności żeby spokojnie wyjechać na drogę. Przede wszystkim musimy zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji, tam dostaniemy czasowe pozwolenie na jazdę, ważne 30 dni. Po tym czasie powinniśmy otrzymać gotowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Kupując nowe auto musimy pamiętać o tym, że zanim będziemy mogli wyjechać nim z salonu musimy przedstawić wykupione ubezpieczenie OC. Następnie dobrze będzie jeśli dokładnie sprawdzisz jakie jest wyposażenie Twojego nowego pojazdu, chodzi tu przede wszystkim o gaśnicę i trójkąt. I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o procedurę zakupu nowego samochodu.
Samochód używany
Nieco bardziej skomplikowana sprawa czeka nas, jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu używanego. Przede wszystkim musisz zawrzeć umowę sprzedaży, formularz znajdziemy w internecie. Następnie musimy opłacić PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. od ceny pojazdu. Należy pamiętać, że mamy na to 14 dni od podpisania umowy sprzedaży. Opłatę musimy wnieść w Urzędzie Skarbowym. Kolejnym krokiem będzie ubezpieczenie naszego samochodu. Sprawa wygląda inaczej, niż w przypadku nowego auta. Tutaj możemy albo przejąć obecną polisę, albo z niej zrezygnować i wykupić nową. Następnie czeka nas rejestracja auta w Wydziale Komunikacji – mamy na to 30 dni od daty zakupu pojazdu. Do tej procedury musimy mieć ważne badanie techniczne (inaczej niż w przypadku zakupu auta z salonu). Ostatnim krokiem będzie sprawdzenie wyposażene auta. Sprawdź czy masz gaśnicę i trójkąt. Możesz też sprawdzić koło zapasowe i komplet żarówek. Dowiedz się więcej na http://kalkulator-ubezpieczen.pl/