Okulista – lekarz od narządu wzroku

0
777
Okulista

Okulista, optyk, ortoptysta, optometryk – to tylko niektóre ze specjalizacji zajmujących się oczami. Kiedy więc Twój wzrok niedomaga, to być może zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepszą poradę dotyczącą Twoich oczu. Nietrudno poczuć się nieco zagubionym, dlatego przygotowaliśmy Ci krótki poradnik.

Można określić go jako lekarza pierwszego kontaktu, do którego udajemy się, zauważając jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. Jego specjalizacja sięga daleko poza diagnozowanie i korygowanie wad wzroku. Zajmuje się on również profilaktyką i leczeniem chorób oczu. Edukuje on również swoich pacjentów w zakresie dbania o higienę oczu i pielęgnacji narządu wzroku. W razie stwierdzenia poważniejszych dolegliwości okulista wyda stosowne skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

Optyk – to nie to samo, co okulista!

Optyk z badaniem wzroku ma niewiele wspólnego, aczkolwiek niektórzy optycy mają stosowne uprawnienia. Najczęściej jednak optyk zajmuje się wykonaniem okularów zgodnie z wystawioną przez okulistę receptą. Pomoże on również w naprawie uszkodzonych okularów czy wykona niezbędne czynności konserwujące. Niektórzy z nich dodatkowo się dokształcają pod kątem uprawnień na samodzielne badanie i korygowanie wad wzroku.

Optometrysta – pomiędzy okulistą a optykiem

Optometrysta skupia się głównie na badaniu refrakcji (krótko-, nad- i starczowzrocznością a także astygmatyzmem) i dobraniu odpowiedniej korekcji. Idealnie dobierze on okulary, jak również wykona dla nas gotowy produkt korekcyjny. Jeśli więc nie masz jakiejś skomplikowanej wady wzroku, to wizyta u optometrysty może okazać się w zupełności wystarczająca – i od razu wyjdziesz w nowych okularach.

Ortoptysta – specjalista od koordynacji oczu

Ortoptystka pomoże w sytuacji, gdy podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka zeza (również w formie ukrytej), problemy z ruchowością gałek ocznych, widzeniem stereoskopowym, czy konwergencją. Jest to specjalista poświęcony tej gałęzi okulistyki i najczęściej do niego udajemy się na skierowanie okulisty. Optoptysta pomoże również w korygowaniu stwierdzonych nieprawidłowości, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, u których zmiany są w dużym stopniu odwracalne – o ile odpowiednio wcześnie podejmie się stosowne leczenie.

Najważniejsza jest regularna profilaktyka

Niezależnie od tego, czy masz jakieś problemy ze wzrokiem, czy należysz do szczęśliwców, którzy nie mają na co narzekać – regularne badania wzroku powinny być Twoim nawykiem. Krótka wizyta u okulisty lub optometryka raz w roku wystarczy, by w porę zauważyć niepokojące zmiany wymagające interwencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here