Piec kaflowy były wprost niezastąpioną częścią domu na starcie XX wieku. Po kilkudziesięciu latach rozpoczęły one stopniowo przechodzić w zapomnienie, zmieniane innymi podejściami do ocieplania budynku (i wody). Obecnie jednakże piece kaflowe przeszły dosyć dużą zmianę, zarówno pod względem wyglądu, jak również wnętrza – dzięki czemu znowu wracają na salony.
Co to jest piec kaflowy?
Jak sama nazwa prezentuje, takie piece przykryte są kaflami. To nic odmiennego jak płytki ceramiczne, pieczone w niezwykle wysokich temperaturach, wynoszących chociażby 1000o C. W tymże przebiegu płytka pokrywa się szkliwem, jakie jest wytrzymałe na wodę oraz zanieczyszczenia typu brud oraz sadza.
Właśnie dlatego piece kaflowe są niezwykle proste w oczyszczaniu. Ich wytrzymałość na wodę i połączenia z jakimś, innym produktem, komplikuje sprawę przy renowacji takiego zabytku. Żaden klej i farba nie są w stanie „przykleić” się do kafla, natomiast co za tymże idzie, związać się z nim na stałe. Po określonym okresie klej odpadnie wraz z przymocowaną nową płytką, natomiast farba zazwyczaj się złuszczy.
Co jest wyjątkowego w piecu kaflowym?
Piec kaflowy jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na zdrowe ciepło światła, przypominające ciepło słoneczne. Tworzy ono duży komfort termiczny, oddziałuje relaksująco na ludzi, zmniejsza lęk oraz likwiduje cyrkulację brudu oraz alergenów w powietrzu. Piec kaflowy jest niczym kawałek słońca w domu. Dzisiejsze piece, chociaż stosują ową samą zasadę tworzenia oraz przechowywania ciepła co starsze wyjścia, to pod względem technicznym zdecydowanie odstają od własnych prekursorów.
Czy należałoby zainwestować w piec kaflowy?
Piec z kafli może zwykle kojarzyć się z ulatnianiem dymu i wysypującym się popiołem. Zapewnia on jednakże delikatne oraz długotrwałe ciepło, jakie niewątpliwie wskazuje na jego korzyść. Mimo iż ceny pieców kaflowych w sklepach są dosyć duże, należałoby skorzystać z opcji nabycia używanego pieca.
Koszty budowy również nie są aż tak drogie. Takie wyjście nie obciąży tak bardzo naszego budżetu. Zapach drzewa, jakie palone jest w piecu, również oddziałuje na klimat w domu. Piece kaflowe mają również jedną niezwykle istotną cechę, natomiast czyli jonizują wnętrze, w jakim się znajdują. Znaczy to, iż piec kaflowy tworzy odpowiedni mikroklimat, jaki oddziałuje na mieszkańców i gości, łagodząc ich oraz regenerując.
Wartości zdrowotne pieców kaflowych
Piece kaflowe są przede wszystkim ładniejsze oraz bardziej oryginalne aniżeli typowe grzejniki lub pozostałe formy innowacyjnego ocieplania, lecz na tymże nie kończą się ich wartości. Należałoby wiedzieć, iż owego rodzaju piece mają mnóstwo atutów zdrowotnych, co było chociażby przedmiotem badań naukowych.
Okazuje się, iż dzięki własnej budowie oraz użytym materiałom ciepło przekazywane poprzez piec kaflowy ma niezwykle dobry wpływ na klimat wnętrza. Przede wszystkim światło cieplne z pieca kaflowego ma trwałe nasilenie oraz nie wywołuje konwekcyjnego ruchu powietrza z dołu do góry (jak to się dzieje przy ogrzewaniu grzejnikowym), dzięki czemu nie prowadzi do unoszenia się brudu lub pozostałych alergenów.
Komfortowe warunki w całym domu
Montaż pieca kaflowego to więc zalety wynikające m.in. ze względu na jego atrakcyjny wygląd. Nie należy jednakże zapominać o podstawowym zadaniu pieca, więc ocieplaniu określonego lokalu. Efektywne piece kaflowe są w stanie zagwarantować odpowiednią temperaturę oraz komfortowe warunki w każdym pomieszczeniu dzięki ogromnym możliwościom grzewczym.
Jest to wyjście przede wszystkim bardzo efektywne – piec palony jest raz na 12 godzin bądź chociażby raz na dzień, we współzależności od potrzeb klienta. Poprzez cały czas dostarcza zdrowe oraz niezwykle przyjemne ciepło, ponieważ wspierany jest naturalnym paliwem, więc drewnem.