Polaku, zacznij prowadzić budżet domowy!

3
3224
Prosty budżet domowy

Jak już wspominałem niejednokrotnie, wielu Polaków nie oszczędza. W dzisiejszym artykule chciałbym pokazać Wam, że wystarczy tak niewiele, aby  życie finansowe stało się lepsze. Mowa o prowadzeniu bardzo prostego budżetu domowego. Najważniejsze jest to, aby spisywać wydatki. Każde, bez wyjątku. Najprościej będzie, jeśli zaczniesz zbierać paragony i każdego dnia przeznaczysz 10-15 minut na to, aby wpisać odpowiednie kwoty do tabelki w Excelu.

Polecam Ci osobiście excela lub dysk Google do trzymania takich danych. Bardzo fajna sprawa, a przy okazji możesz mieć wszystko pod ręką. Kiedyś Michał Szafrański napisał, że budżet domowy to planowanie przyszłości. Osobiście się z tym nie zgadzam – nie da się zaplanować przyszłości w taki sposób, ponieważ dziś masz stałą pracę, a jutro możesz jej nie mieć.

Spisywanie wydatków może pomóc w określeniu naszego stanu życia, czyli takiej kwoty, którą potrzebujemy każdego miesiąca, aby przeżyć. W moim przypadku jest to około 1850 zł. Teraz już wiem, że posiadając poduszkę finansową w kwocie 6×1850=11100 zł, jestem w stanie przeżyć bez większych wyrzeczeń przez najbliższe pół roku. Dodatkowo, co jakiś czas dorzucam dodatkowe złotówki do tej poduszki finansowej, więc moje zabezpieczenie na przyszłość się powiększa. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zacząć oszczędzać, poczytaj o moim projekcie 333.

Warto planować budżet domowy

Planowanie jest bardzo ważne, ponieważ wtedy panujemy nad naszymi własnymi finansami. Jesteśmy w stanie zaplanować kosztorys na najbliższe dni czy tygodnie. Najważniejsze jest jednak to, że to MY KONTROLUJEMY WYDATKI, A NIE ONE NAS. Jest to bardzo ważne w procesie oszczędzania i wydawania pieniędzy.

Przeszkody w zaplanowaniu prostego budżetu domowego

Najprostszą wymówką jest po prostu „nie chce mi się” lub „nie spisuję wydatków, więc nie znam swojego poziomu życia”. Skoro nie znasz to weź się w garść i zacznij spisywać wydatki już od tej chwili! Kategorie, które pomogą Ci zakwalifikować wydatki to:

  1. transport
  2. jedzenie
  3. dom / mieszkanie
  4. dzieci
  5. rozrywka
  6. samochód
  7. komunikacja (telefon)

Tak niewiele trzeba, aby stać się wolnym finansowo i zadbać o własne finanse. Pamiętaj, niemożliwe nie istnieje. Wystarczy chcieć, nic więcej… Zrób pierwszy krok, nie czekaj na kolejny dzień. I najważniejsza zasada: rób to najprościej jak tylko możliwe. Im szybciej wprowadzisz zmiany do swojego budżetu domowego, tym prędzej nad nim zapanujesz!

Po pewnym czasie zauważysz, że część pieniędzy wydajesz na niepotrzebną konsumpcję. Te kwoty mogłyby zostać przeznaczone na nadwyżkę finansową do Twojej poduszki oszczędnościowej. Buduj oszczędności, bez wyjątku.

Planuj…

Wyznaczaj sobie cele oszczędnościowe i dąż do nich krok-po-kroku. Jeśli nie masz celu to nie uda Ci się osiągnąć niczego, ponieważ nie będziesz wiedział, w którym kierunku iść.

3 KOMENTARZE

  1. cele oszczędnościowe są w zasadzie najważniejsze – to tak jak w reklamie jednego z banków, jeśli nie masz celu oszczędzania, to po co to robić? Ciekawy tekst, pozdrawiam

  2. Od kilku lat zapisuję swoje wydatki w Excelu, wcześniej też robiłem podliczenia wydatków po tygodniu i markerem zaznaczałem rzeczy, z których mogłem spokojnie zrezygnować, żeby zaoszczędzić – i nawet wyszło mi to na zdrowie, ponieważ długo u mnie trwało rzucanie palenia, ale w końcu się udało 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here