Porządek w domu – jak go utrzymać?

0
818

Zawrze marzyłaś o czystym i uporządkowanym mieszkaniu niczym z katalogu, które prezentuje się nienagannie o każdej porze dnia i nocy? W rzeczywistości utrzymanie porządku w domu to ogromne wyzwanie. Istnieje jednak kilka praktycznych trików, które pozwolą Ci cieszyć się przyjemną przestrzenią, bez wkładania w to ogromnego wysiłku.

Nawyki, które pomogą Ci utrzymać porządek w domu

Aby życie w domu nie ograniczało się jedynie do sprzątania warto wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków, dzięki którym praktycznie bez zastanowienia będzie dbać o porządek we wnętrzu. Jednym z nich jest regularne wyrzucanie nieużywanych przedmiotów. Im więcej rzeczy mamy, tym trudniej pozbyć się bałaganu. Jeżeli nie mamy czasu na generalne porządki warto trzymać się jeden zasady – zawsze po zakupie jednej nowej rzeczy, wyrzucić jakąś starą. Kupujesz nową bluzkę lub spodnie? Oddaj element garderoby, który już od wielu miesięcy nie był używany. Kolejnym dobrym trikiem jest wyznaczenie miejsca dla każdej rzeczy oraz odkładanie jej na miejsce. Wtedy o wiele łatwiej jest znajdować przedmioty oraz przechowywać je. Jeżeli przytłacza Ci perspektywa sprzątania całego domu na raz, ułóż sobie plan sprzątania i przeznacz poszczególne dni na konkretne czynności, – jeżeli masz rodzinę, możesz nawet dokonać podziału obowiązków, na poszczególnych jej członków. Do innych dobrych nawyków należy ścielenie łóżka rano, zmywanie talerzy od razu po zjedzenie oraz uprzątnięcie kuchni od razu po przygotowanym posiłku.

Funkcjonalne i praktyczne wnętrze

Poświęcanie minimalnego czasu na sprzątanie domu, a mimo to utrzymywanie go w dobrej kondycji jest możliwe. Musisz tylko uwzględnić kilka podstawowych zasad podczas aranżacji wnętrza. Przede wszystkim, im więcej szaf i komód, tym łatwiej zachować porządek we wnętrzu. Dodatkowa półka stojąca jest więc zawsze doskonałym rozwiązaniem. Jednak zamiast układać na półkach wiele drobnych elementów, lepiej umieścić je w koszykach. Nie zbyt dobrym wyborem jest też wyposażenie wnętrza w nadmierną liczbę ozdób, które tylko gromadzą kurz i zaburzają spójność i harmoniczność wnętrza. O wiele lepiej wybrać kilka, atrakcyjnych ozdób, które łatwo utrzymać w czystości, takich jak obraz na ścianie czy elegancka lampka stojąca na komodzie. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jeżeli mieszkasz na malej przestrzeni to jeszcze łatwiej o bałagan. Postaraj się więc starannie zorganizować dostępną przestrzeń przy pomocy różnego rodzaju pojemników i organizatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here