Pożyczki za darmo: co musisz o nich wiedzieć?

0
1906
Pożyczki za darmo: co musisz o nich wiedzieć

Nowoczesne pożyczki pozabankowe są rozwiązaniami coraz bardziej konkurencyjnymi w stosunku do oferty dzisiejszych banków. Klienci instytucji pożyczkowych mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki bazowe chwilówek czy też pożyczek ratalnych, ale także liczne promocje, jak chociażby pierwsza pożyczka za darmo czy też różnego rodzaju programy lojalnościowe. Wszystko to sprawia, że współczesny klient nierzadko wybiera ofertę instytucji pożyczkowych nie tylko dlatego, że jest ona łatwiej dostępna niż kredyt w banku, lecz po prostu z powodu jej atrakcyjności finansowej.

Pożyczka za darmo: jak to działa?

Pożyczki przy RRSO wynoszącym 0% to aktualnie jedna ze sztandarowych promocji sektora pożyczkowego. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących mechanizmu działania tego rodzaju rozwiązań.

Przede wszystkim, pożyczka za darmo zawsze stanowi element oferty promocyjnej – zobacz. Mówiąc inaczej, zaciągając tego rodzaju pożyczkę bierzemy udział w promocji, co wiąże się z koniecznością przestrzegania regulaminu owej promocji. Kluczowym punktem jest tutaj konieczność spłaty zobowiązania w przewidzianym przez umowę terminie. Co dzieje się w przeciwnym wypadku? Krótko mówiąc, promocja w sposób automatyczny przestaje nas obowiązywać, co może oznaczać, że instytucja pożyczkowa ma pełne prawo zażądać od nas spłaty zobowiązania według standardowej tabeli kosztów.

Oczywiście, nowoczesne instytucje pożyczkowe, takie jak np. Smart Pożyczka, oferują swoim klientom również dodatkowe rozwiązania, jak np. możliwość refinansowania pożyczki. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wniosek o pożyczkę refinansującą należy złożyć jeszcze przed upływem terminu spłaty pożyczki podstawowej. Kolejna kwestia to fakt, iż refinansowanie pożyczki będzie wiązać się z koniecznością uiszczenia jednorazowej prowizji. Dotyczy to również takich ofert, jak pożyczka za darmo. Pamiętajmy, że „darmowe pożyczki” tak naprawdę oznaczają pożyczki przy RRSO na poziomie 0%. Tymczasem opłata za refinansowanie pożyczki nie wlicza się w koszt Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

Czy darmowa pożyczka to dobra alternatywa dla zakupów ratalnych?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Zakup na raty wiąże się nie tylko z koniecznością spełnienia dość wygórowanych wymagań, jakie postawi przed nami bank. Zakupy ratalne to również oprocentowanie kredytu. W odniesieniu do pożyczek przy RRSO równym 0% oba te czynniki są znacznie prostsze.

Oczywiście, instytucja pożyczkowa również dokona sprawdzenia naszej zdolności kredytowej, jednak proces ten będzie zdecydowanie mniej rygorystyczny, niż ma to miejsce w przypadku działań banków. Dodatkowo, pożyczając przy RRSO 0% do spłaty będziemy mieli tylko i wyłącznie kwotę równą wysokości otrzymanego kapitału. Mówiąc inaczej, pożyczka za darmo na kwotę np. 3 tysięcy złotych, oznacza iż finalnie do spłaty będziemy mieli dokładnie tyle samo, ile pożyczkodawca przelał na nasz rachunek bankowy. 

Nie jest trudno zauważyć, że pod tym względem oferty nowoczesnych instytucji pożyczkowych zdecydowanie górują nad propozycjami banków, które do pożyczonego kapitału niemal zawsze naliczają klientowi prowizję, odsetki kapitałowe oraz inne opłaty w rezultacie których finalna kwota do spłaty może być nawet o kilkadziesiąt procent większa, niż wysokość samej pożyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here