Mówi się coraz częściej, że znalezienie oferty pracy, która będzie spójna z naszym wykształceniem, oczekiwaniami zarówno naszymi, jak i pracodawcy, a także za satysfakcjonującą stawkę, graniczy z cudem. Choć wielu przedsiębiorców poszukuje do swojego zespołu osób o konkretnym wykształceniu wyższym i często wymaga okazania certyfikatów językowych, każdy z nas ma szansę na znalezienie oferty, która będzie strzałem w dziesiątkę. Powodem są głównie informacje o rynku pracy, które docierają do nas poprzez media – prasę, radio, social media.
Do bardzo popularnych opinii należy nadchodzący spadek ilości ofert pracy, które mają wynikać z podwyżki cen, a co za tym idzie – ograniczeniem ilości pracowników do ilości minimalnej. Prawdą jest, że ilość ofert pojawiających się w Internecie utrzymuje się na tym samym poziomie, co kilka miesięcy temu. Proponowane są najrozmaitsze stanowiska, poszukiwane są osoby o najrozmaitszych umiejętnościach i predyspozycjach. Jest to zatrudnienie zarówno na umowę zlecenie (zobowiązanie do wykonania ustalonej przez umowę czynności), jak i na umowę o pracę (złożenie oświadczeń woli przez obie strony – kandydata i pracodawcę) czy umowę o dzieło (umowa między osobą zlecającą dzieło i osobą realizującą zlecenie). Wysokość wynagrodzeń różni się od siebie w zależności od rodzaju podpisanej umowy między kandydatem a pracodawcą.
Rynek pracy w Poznaniu
Codziennie mamy nowe szanse na zatrudnienie – oferty pracy w Poznaniu napływają do nas cały czas. Jest wiele stron internetowych, które stawiają się w roli pośrednika w procesie rekrutacji (np. Gowork Poznań – ogłoszenia o pracę), między kandydatami a przedsiębiorcami. Po wstępnym rozeznaniu można zauważyć, że na jedną stronę internetową, przypada prawie 1100 ofert – jest to stan na 17.02.2002. Praca w Poznaniu ma wiele zalet – nie są to tylko satysfakcjonujące zarobki, ale między innymi gwarancja szybkiej komunikacji. Niezależnie od tego czy korzystamy z własnego samochodu, komunikacji miejskiej czy z usług Bolta/Ubera, stolica Wielkopolski zapewnia nam szybkie przemieszczanie się nawet w centrum miasta. Poziom bezrobocia w Poznaniu wynosi 1,1%, czyli najmniej spośród wszystkich Polskich miast. Dla porównania, bezrobocie w Warszawie to 1,3%, w Krakowie 2%, a we Wrocławiu 2,1%. Dobry wynik, prawda?
Ile można zarobić w Poznaniu?
Zarobki w Poznaniu to kolejny czynnik, który niewątpliwie silnie zachęca ludzi do podjęcia pracy właśnie w sercu województwa wielkopolskiego – przeciętne wynagrodzenie wynosi 5000 złotych brutto. Kwoty to widełki od 3000 do 15000 złotych brutto, w zależności od wykonywanego zawodu. Do najlepiej opłacanych branż należą między inżynieria (około 9000 złotych brutto), bankowość (około 6000 złotych brutto), programowanie (około 10000 złotych w zależności od stanowiska), administracja (około 7000 złotych brutto). Najczęściej pojawiają się oferty pracy w kawiarniach i restauracjach (około 3500 złotych brutto), jako doradca klienta (około 3400 złotych brutto). Różnorodność ofert, które pracodawcy wystawiają na rynku i ich oczekiwania, pozwalają każdemu znaleźć dla siebie pracę, która pozwoli rozwinąć skrzydła, uzyskać satysfakcjonujący nas dochód i wieść życie na własnych zasadach. Dobrze płatną pracę znajdują zarówno osoby z wykształceniem wyższym, wieloletnim doświadczeniem i pozyskanymi certyfikatami, jak i młodzi ludzie ze szkół średnich, którzy chcieliby samodzielnie zarobić na swoje potrzeby. Warto dodać, że w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia, wynagrodzenie netto jest równe wynagrodzeniu brutto – tak zwany PIT 0 dla młodych.
Jakie błędy popełniamy już na etapie rekrutacji, a później na rozmowie o pracę? Przede wszystkim warto zapoznać się z wymaganiami, które pracodawca wymienił w swoim ogłoszeniu. Błędem, który popełniamy, jest odrzucenie tych ofert, z którymi nie jesteśmy spójni. Na przykład przedsiębiorca szuka osoby, która zdobyła wykształcenie wyższe na kierunku dziennikarskim, zna język angielski i niemiecki na poziomie zaawansowanym, ma prawo jazdy kategorii B. Józef K. spełnia większość warunków, ale nie ma prawa jazdy. Czy oznacza to, że osoba odpowiedzialna za proces rekrutacji uzna Józefa K. za nieodpowiednią osobę na to stanowisko, nawet jeśli doskonale posługuje się programami typu Excel, Office, świetnie nawiązuje kontakty z ludźmi? Okazuje się wtedy, że prawo jazdy nie będzie w tym przypadku decydujące, jeśli wspomniany Józef K. ma inne, nie mniej ważne cechy i umiejętności. Fakt, że nie zawsze spełniamy wszystkie z wymaganych oczekiwań, nie stawia nas na przegranej pozycji.
Poszukiwanie idealnej dla nas oferty pracy, która spełni nie tylko oczekiwania kandydata i osoby zatrudniającej, ale zagwarantuje nam rozwój, wbrew pozorom nie jest misją nie do wykonania. Podstawowym narzędziem ułatwiającym nam to zadanie jest urządzenie mobilne i Internet w nim, a oferty pracy w Poznaniu możemy przeglądać nawet w tramwaju. Wykażmy się umiejętnościami nawet najbardziej banalnymi, takimi jak skuteczność w działaniu, aby zwrócić uwagę na to, że ważne są dla nas detale.