Problemy finansowe firmy – jak sobie z nimi radzić?

0
2453
Problemy finansowe firmy

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi płynności finansowej w firmie. Dotyka to przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorców, którzy są w dużej mierze uzależnieni od klientów niejednokrotnie zalegających z regulowaniem należności za wystawiane faktury. Problemem są też bardzo często wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, zdarzają się również błędy w oszacowaniu kosztów zleceń. Niezależnie jednak od przyczyny, najważniejsze jest znalezienie właściwego wyjścia z trudnej sytuacji finansowej.

Kredyty, pożyczki, dofinansowania… Jak radzić sobie z problemami finansowymi?

Oferty banków są w dużej mierze skierowane właśnie do firm. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wzięcie kredytu obrotowego, który pomaga w utrzymaniu płynności finansowej. Inne popularne rozwiązania to kredyt inwestycyjny, hipoteczny lub kredyt na rachunku bieżącym. Alternatywą dla kredytów bankowych są pożyczki udzielane firmom przez parabanki. Bardziej szczegółowo pożyczki, kredyty dla firm opisują blogi finansowe, np. dobrapozyczka24.pl.

Poza kredytami i pożyczkami można również szukać wsparcia finansowego swojej firmy w dotacjach unijnych oraz dofinansowaniach z urzędu pracy. Początkujący przedsiębiorcy mogą również znaleźć pomoc w inkubatorach przedsiębiorczości, ponadto niektóre gminy posiadają lokalny fundusz pożyczkowy, który związany jest z projektem „Samorządowa Polska”.

eFaktoring lekiem na zaburzoną płynność finansową firmy

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest w dalszym ciągu często spotykane i w wielu przypadkach nie wpływa negatywnie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Problemy zaczynają się wtedy, gdy kontrahenci zaczynają przeciągać termin zapłaty, a firmie zaczyna brakować gotówki na uregulowanie własnych zobowiązań. Problem ten dotyczy zwłaszcza firm z takich branż, jak budowlanka, transport, czy usługi. Warto również brać pod uwagę ryzyka związane z pandemią koronawirusa, które bardzo często utrudniają życie przedsiębiorcom.

Część przedsiębiorców szuka rozwiązania w pożyczkach i kredytach, warto jednak rozważyć współpracę z firmą, która udziela finansowania. Działa to w ten sposób, że przedsiębiorca przekazuje faktorowi (firmie udzielającej finansowania) faktury z odroczonym terminem płatności, a ten wypłaca znajdującą się na niej należność. W ten sposób przedsiębiorca nie musi martwić się ściąganiem należności z ewentualnych dłużników, gdyż otrzymuje zapłatę za wykonaną pracę niemal natychmiast, a reszta jest sprawą faktora.

Jakie wymagania musi spełnić firma, żeby dostać kredyt?

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że banki mają wobec nich bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o przyznawanie kredytów. Poważną przeszkodą w uzyskaniu pieniędzy z banku są zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Bardzo ważne jest również wykazanie zysków za poprzedni rok działalności. Biorąc to pod uwagę, staranie się o kredyt w momencie pojawienia się trudności finansowych jest bardzo ryzykowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here