Rodzaje podpisów elektronicznych

0
1064
Rodzaje podpisów elektronicznych

Różne rodzaje podpisów elektronicznych pozwalają na uzyskanie podstawowego lub zaawansowane stopnia ochrony tożsamości, umożliwiając wygodne podpisywanie umów przez internet. Jakie są cechy charakterystyczne różnych rodzajów e-podpisów?

Prawna podstawa e-podpisów

W Polsce podstawę prawną, regulującą działanie podpisów elektronicznych stanowi ustawa z dnia 5 września 2016 roku o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Na poziomie krajów wspólnoty europejskiej funkcjonuje akt prawny eIDAS – rozporządzenie, które standaryzuje różne rodzaje podpisów elektronicznych. Ponieważ rośnie świadomość społeczeństwa oraz zapotrzebowanie na e-commerce i pracę zdalną, forma elektroniczna dla podpisów staje się codziennością. Przyjrzyjmy się rodzajom e-podpisów.

Rodzaje podpisów elektronicznych

Zwykły podpis elektroniczny

To określenie przysługuje danym w postaci elektronicznej, które są logicznie powiązane z danymi identyfikującymi tożsamość osoby posługującej się e-podpisem. W praktyce chodzi o zwykłe aplikacje przeglądarkowe lub oprogramowanie, za pomocą którego tworzy się deklarację tożsamości. Ta metoda nie może być wykorzystywana w przypadku dokumentów przetargowych lub spraw sądowych, ponieważ nie zapewnia wystarczającej wiarygodności. Do weryfikacji tożsamości najczęściej wystarczy jedynie adres e-mail lub numer telefonu. Z drugiej strony, jeżeli umowa między dwoma stronami nie wymaga zawarcie jej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zwykła forma elektroniczna podpisu sprawdzi się doskonale.

Zaawansowany podpis elektroniczny

Zaawansowany podpis elektroniczny uznawany jest za podpis niekwalifikowany, ale umożliwia bezpieczne podpisywanie umów przez internet. Zapewnia wystarczające bezpieczeństwo, aby zagwarantować, że jest unikalnie przyporządkowany do konkretnego podpisującego. W Polsce funkcjonują różne rodzaje podpisów elektronicznych niekwalifikowanych.

Pierwsza, rozpoznawalna i stosowana powszechnie forma elektroniczna to E-dowód, wydawany w Polsce od marca 2019 roku. Jedna z warstw dokumentu zawiera dane osobowe właściciela i certyfikat, pozwalający uwierzytelniać tożsamość w usługach świadczonych online. E-dowód nazywa się również podpisem osobistym. Jednak aby z niego skorzystać, użytkownik musi użyć dedykowanego czytnika lub smartfona z funkcją NFC i specjalnym oprogramowaniem.

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Najbezpieczniejszy wydaje się kwalifikowany podpis elektroniczny, ponieważ jest przyporządkowany tylko do jednej osoby. Jego działanie opiera się na specjalnym, kwalifikowanym certyfikacji podpisu elektronicznego. Dla wydania takiego e-podpisu niezbędna jest weryfikacja tożsamości. Posiadając go, podpisywanie umów przez internet staje się dużo łatwiejsze!

Przyśpiesz swój biznes z e-podpisami

Wygodna podpisywarka umów pozwala w pełni wykorzystać różne rodzaje podpisów elektronicznych. Tworzenie i wysyłanie wiążących dokumentów oraz weryfikacja tożsamości każdej ze stron to ogromna wygoda w dobie pracy zdalnej i handlu e-commerce. Doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest łatwa w obsłudze platforma Umownik. Jej oferta, dedykowana różnym obszarom rynku, pozwala wykorzystać e-podpisy w praktycznym celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here