Procedura uzyskania kredytu hipotecznego jest trochę dłuższa niż w przypadku innych kredytów. Może potrwać kilka dni lub jeszcze dłużej. To, czy kredy zostanie przyznany, czy też nie, zależy od wielu czynników. Jak wygląda proces rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny i jakie dokumenty należy złożyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Wniosek o kredyt hipoteczny
Wniosek o taki kredyt możemy przedłożyć dopiero po wstępnej, pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. Wskazówki dotyczące tego, jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny sprawdzisz na blogu kredyt-na-bank.pl, dzięki czemu łatwiej będzie ci przejść przez cały proces. Wniosek zostanie przyjęty, kiedy na podstawie informacji dotyczących budżetu domowego, sytuacja wnioskodawcy zostanie oceniona jako dobra. Tego typu kredyt przeważnie jest zaciągany na poczet dużych inwestycji jak kupno lub wybudowanie domu bądź mieszkania. W momencie składania wniosku kredytobiorca powinien okazać umowę przedwstępną zawartą z deweloperem lub właścicielem. Zawiera ona bowiem informacje dotyczące przewidywanego czasu potrzebnego na załatwienie wszystkich formalności.
Wraz z wnioskiem należy złożyć takie dokumenty jak:
- zaświadczenie o dochodach,
- wyciąg z konta,
- wpis w księdze wieczystej w przypadku obecnego właściciela nieruchomości,
- pozwolenie na budowę w przypadku budowy domu,
- prospekt informacyjny zawierający szczegółowy przebieg budowy w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego.
Gdy wniosek kredytowy jest złożony, wówczas rozpoczyna się oczekiwanie na weryfikację dokumentacji przez analityka bankowego. Zdarza się, że podczas wstępnej i pozytywnej analizy zdolności kredytowej, bank może zaproponować inne warunki, bardziej odpowiednie dla danego kredytobiorcy. Może również dojść do takiej sytuacji, w której pomimo pozytywnej oceny wniosek może zostać odrzucony, jeśli bank uzna inwestycje lub kredytowaną nieruchomość za wątpliwą i niepewną.
Jeśli wniosek przeszedł pozytywnie przez całą weryfikację, wówczas przychodzi czas na podpisanie umowy kredytu. Aby kredyt został uruchomiony, konieczne jest podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność na kredytobiorcę, jak również złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku.
Procedura oceny wniosku o kredyt hipoteczny
Dla każdego klienta ubiegającego się o kredyt hipoteczny, czas, jaki bank poświęci na rozpatrywanie wniosku, jest bardzo istotny. Nie mniej ważny jest również to, ile trwa procedura uzyskania środków z kredytu. Dlatego już na etapie wstępnego przeglądania ofert na warto ocenić swoją zdolność kredytową i tym samym, sprawdzić swoje możliwości. Nie zaszkodzi skonsultować się z doradcą kredytowym, który nie tylko oceni czy dany kredytobiorca ma szansę otrzymać kredyt hipoteczny, co doradzi w kwestii dokumentów, potrzebnych do finalnego wniosku. Pomoże również w wyborze odpowiedniej oferty, co pozwoli uniknąć czasochłonnej procedury weryfikacyjnej.
Standardowa procedura rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny zazwyczaj przebiega w następującej kolejności:
- ocena zdolności kredytowej,
- złożenie wniosku kredytowego,
- weryfikacja wniosku,
- decyzja o przyznaniu kredytu,
- podpisanie umowy kredytowej,
- uruchomienie środków.
Wszystko to ma na celu sprawdzić, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.