W praktycznie wszystkich sektorach przemysłu stosuje się masowo elementy złączne, czyli śruby, nity zrywalne, złącza ciesielskie, wkręty czy kotwy, przy których pomocy tworzy się spójną i wytrzymałą konstrukcję. Muszą być to złącza wysokiej klasy o określonych parametrach, aby mogły wytrzymać nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Aby dokonać właściwego wyboru, najlepiej jest sięgnąć po śruby spełniające normy ISO, DIN lub PN.
Normy dotyczące śrub
Producenci oferują bardzo wiele różnych rodzajów śrub, które mogą być stosowane do drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy betonu. Różnią się one między sobą wielkością i kształtem, a także rodzajem łba czy gwintu. Można kupić śruby wykonane ze stali nierdzewnej, hartowanej, kwasoodpornej lub żaroodpornej, a dodatkowo niektóre z nich posiadają specjalne powłoki chroniące przed działaniem niekorzystnych czynników. Wybór jest zatem bardzo duży, ale należy wybierać jedynie te śruby, które są sprawdzone pod kątem jakości, a więc spełniają określone normy. W Polsce można zetknąć się z normami ISO, PN i DIN, z czego PN jest znana jedynie na rynku polskim, a pozostałe są stosowane przez wielu producentów na całym świecie.
Dlaczego normy są tak ważne?
Każdemu zależy na wysokiej jakości, a więc należy szukać złączy, które będą przebadane przez specjalistów pod kątem wytrzymałości i innych parametrów świadczących o klasie artykułu. Śruby oznaczone normą ISO, DIN lub PN spełniają wysokie standardy dotyczące budowy, zastosowania oraz dopasowania do odpowiedniego typu łącznika. W każdej branży liczy się solidność, a także bezpieczeństwo. Dzięki normom można mieć pewność, że wybiera się dobrej jakości złącza, które spełnią swoją funkcję nawet w bardzo niesprzyjających warunkach.
Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com
Konwersja norm ISO, DIN i PN
Co zrobić w sytuacji, gdy na śrubie jest norma ISO, a na przykład w instrukcji znajduje się norma PN? W takim wypadku należy przekształcić jedną normę w drugą, ale nie jest potrzebny do tego żaden skomplikowany wzór czy działanie. Wystarczy sięgnąć po tabele konwersji norm, które są dostępne w Internecie. Można tam znaleźć na przykład ISO 8738, która odpowiada PN 82004 lub DIN 1440 i wszystko staje się jasne.
Wysokiej jakości elementy złączne do różnych zastosowań
Wiadomo, że wybranie śrub spełniających normy, jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa. Należy jednak też uwzględnić inne parametry, które w ostatecznym rozrachunku wpływają na solidność konstrukcji. Przy okazji powinno się też postawić na złącza wyprodukowane przez znane marki, które mają duże doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku.
Artykuł został opracowany przy udziale specjalistów z firmy Stalmut.