System MES – praktyczne zastosowanie

0
1694
System MES - praktyczne zastosowanie

System realizacji produkcji – w skrócie mianowany jako system MES to zaawansowane narzędzie informatyczne z elementami automatyki wspomagające produkcją. W swoim założeniu zawiera w sobie kilka istotnych elementów zbierających i przetwarzających informacje zbierane bezpośrednio z maszyn produkcyjnych.

System MES a praktyczne informacje

System MES to w istocie narzędzie monitorujące działania maszyn na produkcji, przetwarzające informacje oraz prezentujące je w sposób analityczny, czytelny i rzeczywisty.

W codziennym zastosowaniu jest on nieocenionym pomocnikiem pozwalającym zoptymalizować produkcję. Podniesienie efektywności eliminuje zagrożenie generowania strat powstałych przez trudne do zlokalizowania w normalny – nazwijmy to ręczny sposób – przestojów czy błędów produkcyjnych. Raporty przekazywane w czasie rzeczywistym stają się wartościowym narzędziem dla pracowników kadry zarządzającej odpowiedzialnych za perfekcyjne działanie produkcji. Tym samym z udogodnień systemu MES w bezpośredni sposób korzystają kierownicy produkcji, operatorzy maszyn, specjaliści od planowania, kierownicy działu kontroli jakości czy utrzymania ruchu.

Planowanie i nadzorowanie produkcji

Zakłady, które zdecydowały się na system MES zwracają przede wszystkim uwagę na uzyskanie większej płynności produkcji i zapewnienie powtarzalności wysokiej jakości produktów. To nie jedyne udogodnienia i korzyści wynikające z wdrożenia systemu MES.

Nowoczesny system realizacji produkcji zwiększa efektywność pracy i tym samym pozwala na obniżenie kosztów produkcji poprzez wyeliminowanie tzw. słabych ogniw, które mogą mieć źródło np. w przestojach maszyn czy niepełnym wykorzystaniu ich mocy przerobowych. W dalszej kolejności efektem wdrożenia MES jest skrócenie cyklu produkcji, a także lepsze zaplanowanie poszczególnych działań – także nowo podejmowanych zleceń. Wskazanie błędów produktowych to z kolei istotna informacja dla kontroli jakości, która ma możliwość podjęcia natychmiastowych działań prowadzących w bezpośredni sposób do poprawienia jakości produktów. W końcu MES to system współpracujący z innymi tj. ERP, CMMS czy APS.

Bezpośrednie raportowanie pozwala na stworzenie analizy wydajności w odniesieniu do poszczególnych maszyn, działów oraz całego zakładu produkcji. MES to usprawniona komunikacja, perfekcyjnie zarządzana i zoptymalizowana produkcja oraz wysoka jakość. Korzyści płynące z wdrożenia systemu MES mają istotne przełożenie na kierowanie produkcją, a także kwestie dotyczące zarządzania finansami i osiągania zysków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here