To pewne. Polacy nie oszczędzają!

4
5327

Finanse osobiste to bardzo bliski mi temat. Na pierwszy odstrzał idzie sprawa oszczędzania. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę tego, że należy oszczędzać pieniądze. Większość nie myśli jeszcze o przyszłości, a powinno. Problem jednak leży w tym, że Polacy nie oszczędzają, bo nie potrafią.

Najczęściej na drodze stoją niskie dochody, niekontrolowane wydatki czy niespodziewane płatności, które przybywają z dnia na dzień. To tylko kilka z najczęściej podawanych w sondażach usprawiedliwień. W mojej ocenie Polacy nie są po prostu edukowani o finansach osobistych, bo przez kogo?

70% rodaków narzeka na zbyt niskie dochody – nie ma co ukrywać, że jest to jeden z głównych powodów, ale skoro jest źle to dlaczego większość z nas nic sobie z tym nie robi? Jest Ci źle = zacznij wykonywać dodatkowe czynności zarobkowe, które być może poprawią Ci finansowe samopoczucie i pozwolą na złapanie oddechu. W wolnym czasie warto również rozpocząć edukację finansową na własną rękę. Można skorzystać z darmowych i płatnych rozwiązań – królują kursy internetowe mające na celu pokazanie, że można inaczej.

Nie trzeba zarabiać milionów, aby być bogatym. Grunt to racjonalne wydawanie pieniędzy i generowanie nadwyżek finansowych. Udaje Ci się zaoszczędzać 50 złotych miesięcznie? Super! Od czegoś trzeba zacząć. Jest to pierwszy krok do znacznie lepszego życia. Pamiętaj, lepsze jutro nie musi czekać miesiącami – wystarczy chcieć.


źródło: YouTube / DoradcaTV

Nasz naród na tle innych nie zarabia dużych pieniędzy – w Niemczech płaca minimalna jest kilka razy wyższa niżeli w Polsce. Mimo tego, nie każdemu Niemcowi udaje się oszczędzać pieniądze! Z tego wynika fakt, że nie liczy się kwota, którą zarabiasz, ale kwota, którą oszczędzasz.

„Osoby nieaktywne zawodowo, odchodzące na emeryturę nie oszczędzają, bo złudnie polegają na naszym systemie emerytalnym” – mówi profesor Aleksander Surdej.

Uważam, że trochę w tym prawdy jest. Zamiast polegać na sobie, polegamy na innych podmiotach, które teoretycznie powinny nam zagwarantować dostatnie życie na emeryturze. Nie jestem chyba jedynym, który dał się nabić w tą butelkę. Osobiście uważam, że emerytury będą głodowe i wiem, że nie mam co liczyć na pomoc od Państwa Polskiego. Dlatego postanowiłem rozpocząć oszczędzanie na własną rękę.

Projekt 333.

Zamierzam przetestować swój autorski projekt oszczędzania i opisywać jego działanie na łamach bloga FinansePolaka.pl. Oszczędzać się da, wystarczy mieć POMYSŁ i CEL. Moim celem jest odkładanie 3,33 zł dziennie zebranie 10 000 złotych na cel nieprzewidzianych wydatków. Uważam, że wyznaczanie niewielkich celi da znacznie lepsze efekty niżeli od razu rzucanie się na głęboką wodę. Wszystko, co potrzebuję mam. Czas do rozpoczęcia realizacji celu.

Zamierzam wykorzystywać do procesu oszczędzania automatyczne polecenie przelewu na rachunek oszczędnościowy w mBanku. Jestem w mBanku od zawsze i wiem, że można na nim polegać. 3,33 zł dziennie daje miesięcznie ~100 złotych i to właśnie tyle zamierzam oszczędzać każdego miesiąca.

Wykres oszczędzania

Na dzień dobry przelałem na rachunek 4 000 złotych, aby nie stało puste. Po wrzuceniu danych do kalkulatora finansowego wyszło mi, że muszę oszczędzać ~4 lata, aby uzbierać 10 000 złotych. Moim celem jest zbudowanie jednej z wielu poduszek finansowych – ta akurat przewidziana jest na niezaplanowane wydatki. Najważniejsze to posiadanie takich pieniędzy, aby w razie potrzeby spać bezpiecznie.

Projekt 333 zakłada comiesięczne raporty oszczędnościowe, które będą pojawiać się w odpowiedniej kategorii. Zacznij oszczędzać razem ze mną, to nic Cię nie kosztuje, a w przyszłości może uratować przed niespodziewanymi sytuacjami.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here