Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

0
1534
kredyt konsolidacyjnych

Zaciągane przez nas zobowiązania z roku na rok rosną. Wiele osób decyduje się na wnioskowanie o kredyty czy pożyczki, nawet gdy nie jest pewne ich spłaty lub popełnia ogromny błąd, próbując spłacić jedno zobowiązanie środkami pozyskanymi z drugiego. Gdy rat do spłaty jest zbyt wiele, a ich kwota przerasta możliwości finansowe, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Czy zawsze będzie on korzystny? Sprawdź wady i zalety tego rozwiązania.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Wielu z nas z pewnością słyszało o kredycie konsolidacyjnym, ale czy jest w stanie powiedzieć, czym konkretnie jest to zobowiązanie? Stanowi bardzo specyficzny rodzaj kredytu udzielanego przez banki. Uzyskuje się go na ściśle określony cel, czyli spłatę zaciągniętych zobowiązań. Skonsolidować można część lub całości posiadanych długów, w skład których wchodzić mogą m.in.: kredyty bankowe, debet w rachunkach, karty kredytowe oraz limity. Coraz częstszą praktyką banków jest także dopuszczanie konsolidacji zobowiązań pochodzących z rynku pozabankowego, czyli zaciągniętych w parabankach, SKOK-ach oraz firmach pożyczkowych. Na skutek udzielenia kredytu konsolidacyjnego wszystkie pozostałe długi zostają spłacone przez bank – obowiązkiem kredytobiorcy jest spłata jednej raty w nim. Warto podkreślić, że kredyt konsolidacyjny nie zostanie przyznany osobie, która ma bardzo niską wiarygodność kredytową. Co ważne, nie zawsze konsolidacja będzie korzystnym rozwiązaniem – informacje na ten temat znajdziesz poniżej, dodatkowo kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny omawia konsolidujkredyt.pl.

Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, jednak najważniejszą jest niższa rata w porównaniu ze wszystkim zsumowanymi ratami aktualnie spłacanych zobowiązań. Dzięki temu są on łatwiejsze do spłaty, nawet w złej sytuacji finansowej. Dodatkowo warto podkreślić, że z głowy dłużnika zdjęty zostaje obowiązek pamiętania o regularnym wpłacaniu rat do wielu instytucji – zazwyczaj są one wymagana w różnych terminach, przez co łatwo pomylić się lub zapomnieć o jakiejś wpłacie. Ujednolicone zostaje oprocentowanie wszystkich posiadanych zobowiązań, a czas na ich spłatę zostaje wydłużony – dzięki temu kredytobiorca ma dłuższy czas na zdobycie gotówki koniecznej do spłaty wszystkich zobowiązań. W przypadku ofert niektórych banków oprócz konsolidacji zobowiązań możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówki do wydania na dowolny cel, która może stanowić nie lada ratunek dla osób w trudnej sytuacji materialnej.

Wady kredytu konsolidacyjnego – jakie są?

Kredyt konsolidacyjny wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą posiadanych zobowiązań. Niestety, jak każdy produkt bankowy posiada także swoje „haczyki”. Jak wspomniano wcześniej, jest to oferta skierowana do osób, które posiadają wysoką zdolność kredytową, co stanowi nie lada przeszkodę do zaciągnięcia tego zobowiązania dla wielu osób, w niektórych przypadkach konsolidacja jest wręcz niemożliwa do przeprowadzenia. Dodatkowo warto zaznaczyć, że poprzez wydłużenie czasu kredytowania, w porównaniu do konsolidowanych zobowiązań, zwiększają się koszty spłaty kredytu. Konieczne jest także uiszczenie prowizji za udzielenie kredytu, co stanowi dodatkowy koszt. Wiele osób uważa konsolidację za bardzo drogą możliwość rozwiązania pewnych problemów finansowych. W przypadku dużych kwot konieczne może być zabezpieczenie spłaty kredytu konsolidacyjnego hipoteką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here