Wady i zalety prowadzenia spółki cywilnej

0
2363
spółka cywilna

Spółka cywilna jest prostym sposobem na prowadzenie dziwności gospodarczej razem ze wspólnikami. W przypadku kiedy nie chcesz działać jako jednoosobowa działalność czy inaczej – jako solopreneur, to właśnie założenie biznesu ze wspólnikiem jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/spolka-cywilna-wady-i-zalety-prowadzenia-takiej-firmy/ 

Na czym polega spółka cywilna?

Spółka cywilna według definicji polegana tym, że wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

Umowa musi być stwierdzona na piśmie. Spółka nie posiada osobowości prawnej, więc nie jest samodzielnym podmiotem prawa. Z tego powodu podmiotem praw i obowiązków są wspólnicy spółki. Należy pamiętać, że nie przysługuje jej status przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są tylko wspólnicy w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Czy spółkę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym? 

Jak się okazuje, spółki nie trzeba rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednakże, każdy ze wspólników, jeśli są to osoby fizyczne, musi zarejestrować działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis taki należy mieć przed podjęciem działalności w ramach spółki. W celu założenia spółki nie jest wymagany kapitał. Może być przekształcona w każdą spółkę prawa handlowego. Udział każdego wspólnika w zysku jest taki sam, bez względu na ilość wniesionego wkładu. Tak jest co do zasady. Istnieje jednak możliwość wprowadzenia zmiany w umowie. Skrót wykorzystywany w nazwie dla takiej spółki to s.c.

Jakie są wady i zalety spółki cywilnej?

Prowadzenie działalności w formie spółki posiada wiele zalet. Te, które możemy uznać za najistotniejsze to:

  • niski koszt założenia,
  • krótki czas założenia spółki,
  • możesz korzystać z uproszczonej księgowości,
  • do jej założenia nie potrzebujesz notariusza – umowa może być spisana w zwykłej formie pisemnej,
  • możesz połączyć kapitały wspólników,
  • masz szansę wybrać formę opodatkowania.

Przed oficjalnym podjęciem decyzji warto również przemyśleć wady takiego rozwiązania. Najczęściej możemy usłyszeć o wadach takich jak:

  • osobista odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki (za długi spółki cywilnej wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem, w tym także swoim majątkiem odrębnym od majątku spółki),
  • brak możliwości sprzedaży udziałów w firmie,
  • nieograniczona odpowiedzialność za zobowiązania,
  • wspólnicy muszą płacić składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS.

Zobacz też: http://www.jobston.pl/jak-zalozyc-spolke-jawna-na-czym-ona-polega/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here