Jak oszczędzać? Jak zacząć, jakie nawyki warto wypracować?

0
Jak oszczędzać

Umiejętność świadomego rozporządzania swoimi pieniędzmi jest niezwykle cenna. Rozsądne podejście do wydatków pomaga w oszczędzaniu. Nie jest prawdą, że trzeba dużo zarabiać, aby móc oszczędzać. Kluczem do sukcesu są tutaj właściwe nawyki, które można wypracować niezależnie od tego, ile mamy lat i jak duża wypłata spływa co miesiąc na nasze konto. Oszczędzanie nie musi też oznaczać samych wyrzeczeń. W naszym artykule znajdziesz kilka prostych sposobów na to, by zacząć budować swoją poduszkę finansową.

Jak oszczędzać?

Zacznijmy od tego, że sposobów na oszczędzanie jest naprawdę wiele, dlatego osoby szczególnie zainteresowane tym tematem powinny sięgnąć do różnych publikacji na ten temat. Ciekawych rad udzielają blogerzy poruszający różne zagadnienia związane z finansami, jak zacząć oszczędzać pieniądze podpowie Ci też artykuł na pogotowie-kredytowe.pl.

Jest kilka żelaznych zasad, których należy się trzymać, chcąc zaoszczędzić jakąkolwiek sumę. Jasne jest, że osoby zarabiające więcej osiągną swój cel znacznie szybciej niż te, których zarobki są niskie. Nie należy się jednak zrażać, gdyż odłożone pieniądze, nawet jeśli jest to niewielka suma, mogą pomóc nam się wzbogacić, to jednak temat na inny artykuł.

Jakie nawyki warto wypracować, żeby zacząć oszczędzać?

Podstawą oszczędzania jest kontrola swoich wydatków. Pierwszym nawykiem, który należy zatem wypracować, jest notowanie wydatków i przeprowadzanie ich analizy. Można notować swoje wydatki w specjalnie do tego celu przeznaczonym zeszycie, można zbierać paragony lub używać stworzonej w tym celu aplikacji na telefon (których jest przynajmniej kilka). Dzięki informacji na temat wydatków możemy w prosty sposób sprawdzić, na co najwięcej wydajemy i czy istnieje możliwość redukcji jakiejś części. Być może tańszym rozwiązaniem okaże się samodzielne gotowanie, niż kupowanie gotowych dań. Paradoksalnie często zdarza się, że proste i zdrowe posiłki, które można łatwo przyrządzić w domu, są tańsze od wysoko przetworzonych i tym samym niezdrowych przekąsek, czy dań. Bardzo pomocne jest również robienie listy zakupów przed pójściem do sklepu i planowanie posiłków na kilka dni do przodu.

Drugim krokiem jest właśnie szukanie oszczędności. Być może warto zmienić dostawcę internetu na takiego, który ma tańszą ofertę? To samo tyczy się operatora telefonii komórkowej.

Co robić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?

Gdy już podliczymy wszystkie wydatki i odejmiemy je od kwoty miesięcznych dochodów, dowiemy się, czy zostaje nam jakaś wolna suma. Jeśli tak, to najlepszym rozwiązaniem jest przelanie jej na konto oszczędnościowe, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje spore ryzyko, że zwyczajnie ją wydamy. To, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze, jest sprawą totalnie indywidualną. Ważne, aby starać się mieć zawsze coś na tak zwaną „czarną godzinę”. Z czasem oszczędzanie powinno być dla nas coraz łatwiejsze. Już samo kontrolowanie wydatków może spowodować, że rozważniej będziemy podejmować decyzje zakupowe.

Jak poprawić zdolność kredytową? Praca po godzinach to nie jedyne rozwiązanie!

0
zdolność kredytowa

Starając się o kredyt w banku, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na to, jaką zdolność kredytową się posiada. Wpływa ona na to, ile pieniędzy realnie można pożyczyć i to, czy w ogóle nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Jak można zwiększyć swoje możliwości?

Czym jest zdolność kredytowa?

Mówiąc krótko, zdolność kredytowa, to realne możliwości posiadane przez kredytobiorcę do spłaty wziętego zobowiązania. To oznacza, że posiada on wystarczające dochody, zezwalające na regulowanie swoich należności, bez zbytniego obciążenia budżetu. Banki, sprawdzając zdolność kredytową danej osoby, bierze najczęściej pod uwagę to, ile się zarabia, a także co jest źródłem dochodu – jaki typ umowy. Jak wiadomo, najlepiej sprawdza się umowa na czas nieokreślony. Czasem, zwłaszcza przy kredytach hipotecznych, weryfikuje się też miesięczne wydatki – ile kosztuje utrzymanie domu, ile wynoszą opłaty rachunków i ile z tego jeszcze zostaje. Na zdolność kredytową ma też wpływ posiadanie innych zobowiązań finansowych czy długi.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, czy twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca? Najlepiej byłoby dokonać prostych obliczeń i sprawdzić, jakie są nasze dochody i wydatki, a potem policzyć ile z tego nam zostaje. Może pomóc nam to w zrozumieniu, czy stać nas na spłatę raty kredytu. Jeżeli obawiamy się, że może nam jednak nie wystarczyć, trzeba byłoby pomyśleć o tym, co zrobić, by zwiększyć nasze możliwości. Wiele propozycji i podpowiedzi można znaleźć w sieci, a choćby praca po godzinach czy dorywcza to jedna z opcji. To, jak poprawić zdolność kredytową radzi też Kredyt Pod Hipotekę, wymieniając kilka rozwiązań. Warto przyjrzeć się bliżej tym, które mogą nam realnie pomóc.

Wyższe zarobki i podwyżka w pracy

Może moment, w którym chcemy wziąć kredyt, jest tym, kiedy warto udać się po podwyżkę w pracy? Czasem nawet zastrzyk kilkuset złotych więcej może naprawdę poprawić naszą sytuację finansową i tym samym pomóc w uzyskaniu pozytywnej odpowiedni na wniosek kredytowy, na takich warunkach, jakie nas interesują. Czasem oczywiście jest to niemożliwe i na przykład wiele osób po prostu pracuje po godzinach, by dostać dodatkowe pieniądze.

Dodatkowe źródło dochodu

Jeżeli zmiana firmy, praca po godzinach czy podwyżka odpadają, można jeszcze pomyśleć po prostu o dodatkowej formie zarobkowania. Lista prac dorywczych jest stosunkowo długa i z powodzeniem można się tym zająć nawet po godzinach czy w weekendy. Nie uzyska się w ten sposób dużych pieniędzy, ale z pewnością będzie się miało nieco większe dochody.

Wzięcie kredytu we dwoje

Inną opcją jest także wzięcie kredytu wspólnie z inną osobą – współmałżonkiem lub członkiem rodziny. Wówczas zdolność kredytowa obu osób będzie się sumować, a tym samym będzie znacznie wyższa niż gdyby o kredyt ubiegać się samodzielnie. Nie bez powodu kredyty, zwłaszcza hipoteczne bierze się we dwoje – ma się wówczas większe szanse i lepszą zdolność.

Pozbądź się wszystkich zadłużeń i zobowiązań

Niestety jednym z często spotykanych przeszkód, które blokują dostęp do kredytu, jest posiadanie innych zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek. Zanim udamy się do banku, warto zadbać o to, by się ich pozbyć jak najszybciej. Wówczas nasze miesięczne wydatki zmaleją i jednocześnie poprawi się historia kredytowa, ponieważ bank będzie widział, że dana osoba jest rzetelna i wszystko płaci w terminie. Przy tej okazji dobrze też pozbyć się kart kredytowych, one też negatywnie wpływają na ocenę zdolności.

Program do faktur i Internetowe biuro rachunkowe w jednym – poznaj Taxon

0
Program do faktur i Internetowe biuro rachunkowe w jednym

Spora część przedsiębiorców zwraca się do zewnętrznych biur rachunkowych w celu lepszego zarządzania księgowością firmową. Coraz większa liczba osób poszukuje również rozwiązania na łatwiejsze i szybsze wystawianie faktur. Odpowiedzią na potrzeby takich przedsiębiorców jest Taxon – poznaj aplikację bliżej i zobacz, dlaczego warto z niej skorzystać już dziś.

Spora liczba faktur? Spory problem

Będąc przedsiębiorcą, musisz liczyć się przede wszystkim z koniecznością wystawiania faktur – niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy większą firmę, w której jesteś wspólnikiem. Samo przygotowanie dokumentu nie jest samo w sobie wyzwaniem i nie sprawia problemu, gdy takich sztuk jest kilka w ciągu miejsca. Inaczej sprawa wygląda przy większej liczbie faktur – wystawienie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dokumentów jest zajęciem czasochłonnym i żmudnym.

Program do faktur Taxon – narzędzie do sprawnego wystawiania faktur

Jak sobie poradzić z fakturami w firmie? Najlepiej przez wybranie nowoczesnego rozwiązania. Czymś takim jest Taxon, czyli darmowy program do faktur, który został stworzony z myślą o przedsiębiorcach ceniących sobie wygodę i czas. Narzędzie pozwala w krótkim czasie wygenerować fakturę za pomocą jednego kliknięcia – wystarczy wejść w odpowiednie okno, uzupełnić dane i zapisać dokument, który jest gotowy do przesłania w kilka minut.

Dlaczego Taxon? Poznaj zalety aplikacji do fakturowania

Dlaczego właśnie Taxon? Przede wszystkim ze względu na nieograniczone możliwości, a także szereg funkcji ułatwiających fakturowanie (i nie tylko). O wszystkich zaletach przeczytasz poniżej.

 

  • Szybkie i wygodne wystawianie faktur z dowolnego miejsca – do przygotowania dokumentu wystarczy dostęp do Internetu. Fakturę możesz przygotować za pomocą kliknięcia tak naprawdę z każdego miejsca na ziemi. Jest to szczególnie wygodne dla osób przebywających poza firmą i miejscem zamieszkania.
  • Obsługa faktur krajowych i zagranicznych – dzięki Taxon szybko wystawisz faktury zarówno dla polskich, jak i zagranicznych kontrahentów. Wszystkie dane są zaciągane z GUS.
  • Prostota obsługi – Taxon posiada bardzo czytelny interfejs oraz odpowiednio pogrupowane opcje, dzięki czemu jest bardzo wygodny w obsłudze już podczas pierwszego uruchomienia.
  • Bezpieczeństwo danych – cały obieg dokumentów firmowych jest odpowiednio zabezpieczony przez aplikację, co minimalizuje ryzyko wycieku danych.

 

Zarządzanie księgowością w firmie – Taxon to również Twoje biuro rachunkowe

Taxon oprócz podstawowej funkcji, jaką jest fakturowanie, posiada również inne opcje czyniące z aplikacji kompleksowy program księgowy do Twojej firmy. Można rzec, że oprogramowanie to nowoczesne, w pełni elastyczne internetowe biuro rachunkowe. Taxon posiada wbudowany moduł umożliwiający kontakt z księgowym o każdej porze i z każdego miejsca. Stała komunikacja sprawia, że sprawy księgowe nie będą Cię stresować, a nawet najmniejsze wątpliwości zostaną rozwiane w kilka chwil – szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Aplikację Taxon możesz pobrać z Google Play i App Store lub skorzystać z wersji na przeglądarkę.

Czy można dostać pożyczkę bez pracy?

0
pożyczki dla bezrobotnych

Pożyczki, zwłaszcza te pozabankowe są często jedyną drogą dla osób, które z różnych przyczyn nie mają szans na uzyskanie finansowania z banku. Czy jednak osoby bezrobotne mogą na cokolwiek w tym względzie liczyć? Czy posiadanie zatrudnienia jest konieczne, gdy ubiegamy się o pożyczkę?

Jakie są wymagania przy pożyczkach?

Wymagania stawiane klientom, gdy starają się o pożyczkę, mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od danej placówki. Z pewnością najwięcej formalności trzeba będzie wypełnić w banku, gdzie dodatkowo przechodzi się dość szczegółową procedurę weryfikacyjną, która ma na celu ustalenie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. W firmach pozabankowych te wymagania się niższe, choć najczęściej sprawdza się tożsamość, weryfikuje się bazy danych dłużników czy wymaga się posiadania dochodów. Oczywiście łatwiej dostać tam pożyczkę, jako że nawet osoby o kiepskiej historii kredytowej mają na to szansę. Co jednak z bezrobotnymi?

Czy osoby bezrobotne mogą wziąć pożyczkę?

Temat pożyczki dla bezrobotnych omawia artykuł na pożyczki-online.pl, wymieniając to, jakie są realne możliwości. Zarówno w teorii, jak i w praktyce, możliwość uzyskania finansowania bez zatrudnienia istnieje. Niektóre firmy nie weryfikują klientów pod względem posiadanych przez nich dochodów, innymi słowy, nie wymagają żadnych zaświadczeń. W tym sposób możliwe jest uzyskanie pieniędzy, choć najczęściej na niewielkie kwoty, z krótkim czasem spłaty, a także na wyższe oprocentowanie. Mimo wszystko podobnych ofert nie brakuje i usługi te mają zarówno firmy pożyczkowe, jak i parabanki.

Pożyczka dla bezrobotnych – czy inne dochody się liczą?

Należy pamiętać też o tym, że będąc osobą bezrobotną, można posiadać także inne dochody, które niekoniecznie powiązane są z pracą zawodową. Renta, emerytura, zasiłki różnego typu – takie formy finansowania także mają znaczenie. W bankach prawdopodobnie by to nie przeszło, ale firmy pozabankowe nie przywiązują do tego aż tak wielkiej wagi. To sprawia, że takie osoby rzeczywiście mogą uzyskać pożyczkę na wybraną kwotę. Posiadanie stałych dochodów jest więc ważne, ale nie muszą one wynikać z pracy.

Co więcej, po takie finansowanie mogą zgłaszać się też osoby, które na przykład pracują „na czarno”. To znaczy, że nie mają oficjalnej pracy, ale zarabiają, choć niekoniecznie na umowie. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób pracujących za granicą, gdy nie mają jak potwierdzić swojego dochodu. Nie muszą być to więc osoby bezrobotne w pełnym tego słowa znaczeniu, ale za takie będą uznawane według przepisów prawa.

Gdzie dostać pożyczkę dla bezrobotnych?

Jak zostało wspomniane, pożyczki dla osób bezrobotnych to propozycja, którą można spotkać przede wszystkim w firmach pozabankowych. Najlepiej jeżeli swoje poszukiwania rozpocznie się w internecie. Po pierwsze będzie to łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze, a po drugie, większość podobnych ofert dostępna jest przede wszystkim online. Można w ten sposób dokładniej zapoznać się z poszczególnymi propozycjami i dobrze je rozważyć.

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

0
godziny księgowania

Czekanie na przelew to dla wielu z nas dość irytująca czynność. Jeśli wiemy, że przelew został wysłany, ale nie mamy go jeszcze na koncie, możemy zastanawiać się, ile pieniędzy dostaniemy, możemy też z niecierpliwością czekać, aż w końcu będziemy mieć potrzebne środki do życia. Warto więc sprawdzić, kiedy dostaniemy na konto przelew, który właśnie został wysłany.

Czy można sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Przelewy bankowe procesowane są przez banki w określonych godzinach. Oznacza to, że kwota, która została wysłana konkretnego dnia o danej godzinie nie będzie na naszym koncie natychmiastowo. Często musimy czekać na przelew cały dzień, bywa, że nawet dłużej.

Przelewy zewnętrzne docierają do naszego banku niemal natychmiastowo, jednak należy je jeszcze zaksięgować. Rozliczenia i przelewy dokonywane są za pomocą systemu Elixir i odbywają się w 3 sesjach w ciągu dnia: porannej, popołudniowej i wieczornej. Następuje to w godzinach 9 – 11 (poranna), 13.30 – 15 (popołudniowa) oraz 16-17 (wieczorna), jednak dokładne godziny przelewów ustala sam bank. Możesz je sprawdzić w Internecie, godziny księgowania w wybranych bankach podaje www.banki365.pl. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakich godzinach wysyła przelewy Twój bank, możesz również poprosić o taką informację placówkę, lub skorzystać z dostępnego na Internecie kalkulatora przelewów.

Warto także zaznaczyć, że przelewy odbywają się w godzinach otwarcia banków, czyli w dni robocze, zazwyczaj w godzinach między 8 a 17. Jeśli więc przelew będzie do Ciebie wysłany w piątek w godzinach popołudniowych, najprawdopodobniej dojdzie na Twoje konto dopiero w poniedziałek.

Przelew wewnętrzny, a przelew zewnętrzny

Istnieją różne rodzaje przelewów i oczywistym jest, że na niektóre będziemy czekać nieco dłużej, inne z kolei będą na naszym koncie natychmiastowo. Najszybciej, czyli dosłownie po chwili od wysłania, dojdą do nas przelewy wewnętrzne, to znaczy wysyłane z tego samego banku, w którym mamy założony rachunek bankowy. W tym przypadku przelewy dostarczane są niezależnie od pory, w jakiej zostały wysłane i mogą być przelewane na nasz konto nawet w weekend.

Natomiast przelewy zewnętrzne to wszystkie te, które wymagają zatwierdzenia za pomocą sesji Eliksir, czyli wychodzące z innych banków.

Istnieje także opcja przelewu ekspresowego, który jest na koncie już po kilku minutach niezależnie od tego, czy jest wpłacany z rachunku zewnętrznego czy wewnętrznego, za taki przelew trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

Ile trwa proces przelewu z rachunku zewnętrznego?

Najdłużej trzeba bez wątpienia czekać na przelew z rachunku zewnętrznego. Czas takiego przelewu jest różny i zależy od tego, na którą z sesji bankowych trafi. Przykładowo, jeśli przelew zostanie do nas wysłany o godzinie 9 rano, a sesja w danym banku kończy się o 11 jest duże prawdopodobieństwo, że o tej godzinie pieniądze będą już na naszym koncie, jednak nie jest to pewnik – może się okazać, że przelew ten będzie rozpatrywany dopiero na następnej sesji. Najczęściej na przelewy zewnętrzne trzeba czekać do następnego dnia – a przynajmniej warto się na to nastawić, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

Jak starać się o kredyt konsolidacyjny dla firm?

0
kredyt konsolidacyjny dla firm

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły wiele zobowiązań naraz, i obawiają się wpadnięcia przez to w spiralę długów. Wzięcie takiego kredytu pozwala na zebranie razem wszystkich pożyczek i zmniejszenie rat poszczególnych zobowiązań. Jednak nie tylko osoby prywatne mogą wziąć kredyt konsolidacyjny – to także dobre rozwiązanie dla firm, które mają problemy finansowe.

Co daje kredyt konsolidacyjny dla firmy?

Niemal każda firma bierze pożyczki i kredyty. Rzadko zdarza się, że wkład własny firmy jest na tyle duży, że obejdzie się bez pożyczenia pieniędzy na rozkręcenie biznesu. Dużo gorzej jednak jest, jeśli za jedną pożyczką idzie następna, i w pewnym momencie zobowiązania do spłaty przerastają wpływy z biznesu. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla firm, które mają na tyle dużo rat, że obawiają się problemów z ich spłatą. Warto jednak nie czekać do ostatniego momentu, kiedy wyjście z długów może być bardzo trudne, ponieważ niezdolność do spłaty rat kredytów i pożyczek może wpłynąć na negatywną decyzję kredytową. Szerzej kredyt konsolidacyjny dla firm mających problemy finansowe omawia kredyt-konsolidacyjny.eu. Wzięcie takiego kredytu, który łączy wszystkie raty w jedną i jednocześnie wydłuża czas jego spłaty jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które zorientują się wcześniej, że mogą mieć w najbliższej przyszłości problemy ze spłatą zobowiązań.

Jak firma może starać się o kredyt konsolidacyjny?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny możesz złożyć w dowolnym banku lub placówce, zajmującej się udzielaniem pożyczek. Każdy bank ma inne wymagania odnośnie klienta, któremu przyzna odpowiedni kredyt konsolidacyjny, należy jednak przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, potwierdzające tożsamość kredytobiorcy oraz jego zdolność kredytową. Bank ma wgląd w historię kredytową klienta, warto więc pamiętać, że jeśli jest ona wątpliwa, jest możliwe, że kredyt nie zostanie przyznany. Często w przypadku firmy warto również przygotować oświadczenie  lub dokument, który potwierdza wpływy na konto firmy. Wiarygodne przedsiębiorstwo, które przynosi dochody jest zawsze lepiej postrzegane przez bank lub firmę pożyczkową.

Odpowiedni wniosek można znaleźć na stronach poszczególnych banków lub platformach, przedstawiających rankingi najlepszych kredytów. Można także osobiście udać się do placówki banku i zapytać o możliwość udzielenia kredytu konsolidacyjnego.

Kto powinien starać się o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla każdej firmy, która boryka się, lub przeczuwa, że w przyszłości może mieć problemy ze spłatą zobowiązań. Jak już jednak zostało wspomniane, nie ma co czekać na ostatnią chwilę, kiedy spirala długów zacznie się rozrastać, bowiem w tym przypadku można nie dostać kredytu konsolidacyjnego. Jeśli natomiast z uwagi na niewiarygodność firmy (na przykład kilkukrotne niespłacenie poszczególnej raty) bank odmówi przyznania kredytu, warto zainteresować się pożyczką konsolidacyjną – jest to jednak związane z nieco większą prowizją i mniej korzystnymi warunkami.

Gdzie szukać informacji o kredytach hipotecznych? Porównywarki, blogi o finansach, co jeszcze?

0
blogi o finansach

Kredyty hipoteczne stanowią najczęstsze źródło finansowania zakupu domu, mieszkania czy działki, a także ich remontów. Ważne jest, aby wybrać zobowiązanie rozsądnie oraz by jego spłata była możliwa przez cały czas trwania umowy. Gdzie szukać informacji o kredytach hipotecznych, żeby nie popaść w problemy finansowe?

Porównywarki i kalkulatory w sieci

Pierwszymi z niezwykle praktycznych i przydatnych narzędzi do zdobycia wiedzy o kredytach hipotecznych są porównywarki oraz kalkulatory kredytowe. Pozwalają one na sprawdzenie rankingu dostępnych aktualnie ofert na podstawie danych reprezentatywnych (porównywarki) lub podanych przez potencjalnego kredytobiorcę (kalkulatory). W niezwykle łatwy sposób kredyty hipoteczne porównasz na www.finansierra.pl, gdzie znajdują się praktyczne informacje dotyczące prowizji, oprocentowania oraz raty danego kredytu. Dodatkowo można sprawdzić, jak bardzo popularna jest dana oferta, dzięki informacji ile osób wybrało kredyt hipoteczny w danej instytucji. Ranking budowany jest na bazie danych wprowadzanych przez odwiedzającego witrynę.

Blogi finansowe, podcasty, materiały wideo

Internet może być znakomitym źródłem wiedzy na temat kredytów hipotecznych, należy jednak pamiętać, aby wybierać wiarygodne miejsca. Do najpopularniejszych należą blogi finansowe, czyli strony osób posiadających ogromną wiedzę na temat finansów, które chcą się nią dzielić z szerokim gronem odbiorców. Zazwyczaj w bardzo prostych słowach wyjaśniono tam najbardziej skomplikowane kredytowe kwestie. Niektórzy z twórców decydują się także na produkcję własnych podcastów oraz materiałów wideo związanych z tematyką finansów, w tym kredytów hipotecznych. Warto wybrać blogera posiadającego długoletnie doświadczenie w branży oraz czerpać wiedzę z jego najnowszych materiałów. Pamiętajmy, że przepisy związane z kredytami hipotecznymi, a co za tym idzie, wpisy blogerów finansowych mogą się zdezaktualizować.

Czasopisma finansowe

Warto podkreślić, że Internet nie musi być jedynym źródłem informacji na tematy kredytów hipotecznych. Warto sięgać po branżowe czasopisma np. miesięczniki, które poruszają tematykę finansów. Znaleźć można tam wiele ciekawych artykułów związanych z kredytami hipotecznymi, ułatwiających wybór konkretnego produktu czy wskazujących na potencjalne błędy przyszłego kredytobiorcy. Zazwyczaj tworzone są one przez osoby z branży, które posiadają rzetelną i aktualną wiedzę na temat gospodarki czy finansów. Dla wszystkich fanów czerpania wiedzy z Internetu mamy bardzo dobrą wiadomość! Wiele czasopism funkcjonuje także online. Zapoznać można się tam nie tylko z artykułami z najnowszego i starszych wydań czasopisma, ale i dodatkowymi materiałami oraz komentarzami czytelników.

Akty prawne

Udzielanie kredytów hipotecznych w Polsce wymaga od banków przestrzegania określonych reguł prawnych. Do najważniejszych zaliczana jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe wraz z późniejszymi zmianami. Znaleźć można tam informacje związane z: hipoteką, jej ustanowieniem, wpisem do księgi wieczystej, jej przeniesieniem oraz tajemnicą bankową odnośnie do udzielania tego typu zobowiązań. Dodatkowym źródłem rzetelnej wiedzy na temat kredytów hipotecznych jest Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Określono w niej szczegółowe informacje związane z trybem oraz zasadami zawierania umów o kredyt hipoteczny pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, prawa i obowiązki instytucji, która udziela zobowiązania oraz konsumenta, skutki uchybień dokonanych przez instytucje kredytowe, a także zasady sprawowania nadzoru nad agentami oraz pośrednikami kredytowymi trudniącymi się kredytami hipotecznymi. Dzięki zapoznaniu się z wiedzą zawartą w aktach prawnych możliwe będzie jeszcze lepsze przygotowanie się do negocjacji oraz popisania umowy z bankiem.

Czy chwilówka rozwiąże problemy finansowe? Czy warto brać chwilówki?

0
chwilówki

Szeroka oferta produktów kredytowych sprawia, że wielu z nas decyduje się na mniejsze lub większe zobowiązanie względem banku albo instytucji pozabankowej. Pieniądze wydajemy m.in. na: załatanie dziury w domowym budżecie, wszelkiego rodzaju zakupy, wakacje czy realizację marzeń. Czym jest chwilówka i czy warto ją zaciągnąć?

Czym jest chwilówka?

Udzielaniem chwilówek zajmują się instytucje pozabankowe – firmy kredytowe oraz parabanki. Mimo iż prowadzą one działalność podobną do bankowej, nie jest ona określona przez Prawo bankowe. Ich funkcjonowanie opiera się na Kodeksie cywilnym. Jednym z najważniejszych produtów tego typu przedsiębiorstw są właśnie chwilówki, czyli szybkie pożyczki gotówkowe. Cechuje je bardzo szybki czas decyzji o udostępnieniu gotówki oraz krótki termin na zwrot zobowiązań, zazwyczaj jest to 30, 60 lub 90 dni. Przedsiębiorstwa pożyczają pożyczkobiorcy stosunkowo niskie kwoty, zazwyczaj maksymalnie 5.000 zł, jednak można znaleźć oferty z możliwością uzyskania większej ilości gotówki. Dodatkowo szybkie pożyczki udzielne są praktycznie bez formalności. Można zaciągnąć zobowiązanie online, na dowód, bez weryfikacji zdolności kredytowej. Jest to jeden z głównych powodów dużej popularności tego typu zobowiązania. Ostatnią z bardzo istotnych cech chwilówek jest bardzo wysoki koszt. Ich oprocentowanie może sięgać aż do 600-700%. Chwilówka to produkt szeroko omawiany na www.chwilowkomania.pl, gdzie w artykułach można poznać bardziej szczegółowe informacje na temat tego typu pozyskiwania środków.

Czy i kiedy warto brać chwilówki?

Wspomnieliśmy wcześniej, że chwilówki cechuje bardzo wysoki koszt zaciągnięcia zobowiązania. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z firm oferują swoim klientom pożyczki z oprocentowaniem 0%. Oznacza to, że po upływie określonego terminu zwracają oni firmie kwotę, która otrzymali do dyspozycji na skutek podpisania umowy pożyczkowej. Zazwyczaj jest to oferta dla nowych klientów danej instytucji. To ciekawa opcja dla osób, które potrzebują gotówki natychmiast. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę tego typu pożyczki, warto zapoznać się z rankiem ofert instytucji pozabankowych lub skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. Odradzamy zaciąganie chwilówek na spłatę wcześniejszych zobowiązań, niemożliwych do spłaty oraz w celu realizacji zachcianek i kaprysów. Dodatkowo z tego produktu bardzo często korzystają osoby młode, bez regularnych przychodów oraz zadłużone, czyli mówiąc ogólnie te, które nie mają szans na pożyczkę w banku ze względu na niską wiarygodność kredytową. To także nie jest dobre rozwiązanie dla nich. Bardzo łatwo mogą wpaść w tzw. spiralę zadłużenia, czyli znaleźć się w sytuacji, gdy miesięczne zarobki są niższe niż kwota do spłaty w analogicznym czasie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając chwilówki?

Zaciągając szybką pożyczkę na rynku pozabankowym, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich są koszty chwilówki. W ich skład najczęściej wchodzą:

  • prowizja lub opłata przygotowawcza,
  • odsetki,
  • ewentualne odsetki karne za nieterminową spłatę zobowiązania.

Dodatkowo warto dokładnie przeanalizować wszelkie pozostałe zapisy w umowie. Gdy są one niejasne, niezrozumiałe lub mogą potencjalnie zaszkodzić pożyczkobiorcy, nie należy podpisywać tego typu dokumentu. Istotne są także: sposób weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy, czas oczekiwania na pieniądze, a także metoda otrzymania gotówki. Zaciągając zobowiązanie, warto korzystać ze znanych instytucji, które znajdują się na rynku od lat i mają ugruntowaną pozycję. Wielu oszustów wyłudzających dane osobowe podaje się za instytucje pożyczkowe. Ostatnim z ważnych aspektów, które należy przemyśleć przed wzięciem pożyczki, jest to czy pieniądze są aktualnie naprawdę potrzebne. Wspomnieliśmy wcześniej, ze finansowanie zachcianek chwilówką jest niewskazane, może spowodować liczne problemy finansowe w przyszłości.

Co to znaczy kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich?

0
kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich

Pojęcie kredytu indeksowanego nie jest obce wielu „frankowiczom”, którzy na początku XXI wieku skusili się na zaciągnięcie niezwykle korzystnego zobowiązania w obcej walucie. Czym tak właściwie jest taki kredyt i czy warto go wziąć?

Czym jest kredyt indeksowany?

Kredyt indeksowany jest specyficznym rodzajem zobowiązania hipotecznego udzielnego przez wierzyciela. Zasada jego działania opiera się na tym, że kwota w umowie została określona w złotówkach, kredyt zostaje wypłacony przez bank również w rodzimej walucie, jednak jego wysokość jest zmienna przez cały czas kredytowania, ponieważ uzależniona jest od bieżącego kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki. Wartość zadłużenia obliczana jest zgodnie z kursem zakupu waluty w dniu wypłaty środków. Kredytobiorca obciążony jest ryzykiem kursu walutowego gdyż, nie wie dokładnie, jak duże będą miesięczne opłaty, a przez to ile będzie ostatecznie wynosiło jego zobowiązanie względem banku. Raty spłacane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, w rodzimej walucie – w naszym przypadku w złotówkach. Aktualnie kredyty walutowe (indeksowane oraz denominowane) przyznawane są jedynie osobom, których większość dochodów jest w walucie udzielanego zobowiązania. Kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich to zadanie dla specjalistów, z którymi warto skonsultować się w przypadku kłopotów ze spłatą zobowiązania. Pomogą oni wybrać właściwe rozwiązanie i uporać się z problemem.

Czy warto wybrać kredyt indeksowany?

Aktualnie kredyt indeksowany we frankach szwajcarskich nie cieszy się w Polsce dobrą opinią. Wszystko to przez problemy „frankowiczów” ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Ryzykiem, które ciąży na kredytobiorcy produktu indeksowanego jest brak wiedzy co do zadłużenia oraz ryzyko związane z niestabilnością poszczególnych rat, które uzależnione są od kursu waluty obcej, np. franka szwajcarskiego. Kolejnym z zagrożeń jest fakt, że kredyty hipoteczne zazwyczaj są długoterminowym zobowiązaniem, w związku z tym sytuacja na rynku walutowym na przestrzeni 20-30 lat może znacząco się zmienić. Dużymi zaletami takiego rozwiązania są świadomość jaką kwotę w złotówkach otrzyma kredytobiorca oraz stosunkowo niskie oprocentowanie. Na kredytobiorcy ciąży jednak obostrzenie, że okres inwestycyjny nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Oznacza to, że dom lub mieszkanie musi zostać wybudowane w 2 lata. Jak wspomnieliśmy wcześniej – jest to dość skomplikowana tematyka, dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu indeksowanego w dowolnej walucie, warto skonsultować się z profesjonalistą – radcą prawnym lub doradcą kredytowym, by móc wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Czy frankowicze z kredytem indeksowanym mogą anulować długi?

Dość często w kontekście tego, czym jest kredyt indeksowy i czy warto go zaciągać wspominano o tzw. frankowiczach, czyli osobach, które na początku XXI wieku zaciągnęły tego typu kredyt. Aktualnie z powodu zmiany w prawie istnieją 2 możliwości wycofania się z kredytu frankowego indeksowanego. Pierwszą z nich jest unieważnienie umowy kredytowej w związku z nielegalnymi zapisami. Umowa zostaje uznana za nigdy nieistniejącą. Skutkuje to koniecznością oddania kredytobiorcy wszelkich wpłaconych rat oraz dodatkowych opłat. Analogicznie bank odzyskuje kwotę, która została wypłacona klientowi. Drugą z możliwości jest odfrankowienie kredytu indeksowanego. Na skutek tej procedury umowa traktowana jest jak klasyczna hipoteczna dla zobowiązania udzielanego w złotówkach. Rozliczana jest w ten sposób, z nieuwzględnianiem zmian kursu walutowego.

Naucz się inwestować w nieruchomości i uzyskaj wyraźne przychody

0
Naucz się inwestować w nieruchomości

O własnym mieszkaniu i pełnej niezależności finansowej marzy każdy z nas. Niestety, nie każdemu dane jest wystartować z takim majątkiem. Wiele osób musi zapracować sobie na to, aby kupić swoje własne, wymarzone mieszkanie. Jednak istnieją sposoby, by znacząco przyspieszyć ten proces. Wystarczy nauczyć się odpowiednich inwestycji, które szybko pomnożą majątek.

Rynek mieszkań na wynajem zawsze popularny

Mieszkania wynajmowane są praktycznie zawsze. Szukają ich studenci na czas pobytu w innym mieście, młodzi ludzie, którzy przybywają do większego miasta do pracy, a także pary, które marzą o własnym kącie, zamiast wiecznego siedzenia na głowie rodziców. Nic więc dziwnego, że mieszkania do wynajęcia zawsze są potrzebne – a skoro tak, warto skorzystać z okazji i stać się właścicielem takiego pożądanego miejsca.

Inwestycja: sposób na zarobienie pieniędzy szybciej niż na etacie

Inwestowanie pieniędzy może być doskonałym sposobem na to, aby szybko pomnożyć swój majątek, stanąć na nogi i rozpocząć własną działalność na pełnych obrotach. A jednocześnie spełnić marzenia o niezależności od klasycznego etatu.

Sposobem na rozpoczęcie takich działań mogą być warsztaty z inwestowania w nieruchomości, które pomogą zdobyć niezbędną wiedzę, potrzebną do rozkręcenia własnego biznesu na rynku nieruchomości. Jeśli jesteś osobą początkującą w tej branży albo dopiero zamierzasz się nią zająć, poszerzenie wiedzy pozwoli ci uniknąć wielu błędów i sprawi, że każda podejmowana decyzja będzie trafna. Dzięki nim zdobędziesz profesjonalne przygotowanie, narzędzia oraz niezbędne plany, które potem będziesz mógł wprowadzić w życie. W efekcie twój start będzie znacznie szybszy i łatwiejszy, niż osób, które nie mają takiej wiedzy.

Jaki powinien być efekt twojego wypracowanego planu inwestowania? Przede wszystkim zysk, który sprawi, że będziesz mógł zainwestować kapitał w kolejne mieszkania, co pozwoli na szybkie pomnażanie majątku. To z kolei umożliwi ci szybkie zarabianie pieniędzy.

Chcesz poszerzyć specjalistyczną wiedzę z zakresu inwestowania w nieruchomości?

Być może masz już od pewnego czasu do czynienia z nieruchomościami i inwestycjami, ale wciąż nie czujesz się swobodnie na tym wielkim rynku. W takim razie w ramach nauki możemy ci zaproponować spotkania z profesjonalistami, którzy podzielą się swoją wiedzą. Będziesz mógł wziąć udział dokładnie w tych zajęciach, których tematyka najbardziej cię interesuje. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę z zakresu, który jest dla ciebie najbardziej odpowiedni i z łatwością wykorzystasz ją w przyszłości.

Gdzie możesz dowiedzieć się tego wszystkiego? Wystarczy, że poznasz bliżej Albrecht International i ich zajęcia, a sukces pojawi się także na wyciągnięcie twojej ręki.