Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

0
39405
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik wpływający na to, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie. Nie każdy wie, że jest on wyznaczany dla każdego kredytu osobno i może się różnić w zależności od tego, jaką sumą pieniędzy i na jaki okres chcemy pożyczyć – jednak najważniejsze czynniki wyznaczające zdolność kredytową zależą od nas. Są to: bilans przychodów i dochodów oraz historia kredytowa.

Zyski i przychody

Pierwsze, o co poprosi nas potencjalny kredytodawca, to zaświadczenie o dochodach – czy to specjalny dokument z miejsca pracy, czy rozliczenie podatku dochodowego. Stabilniejszą sytuację finansową mają osoby zatrudnione na umowach o pracę, jednak te pracujące na umowach o dzieło czy samozatrudnione również mogą ubiegać się o kredyt. Ważne, by mieć stałe dochody i móc to udowodnić przed bankiem – w ten sposób będzie wiadomo, że pożyczone pieniądze oddamy.

Jeżeli aktualnie znajdujemy się w skomplikowanej sytuacji dochodowej, nie oznacza to, że nie możemy pożyczyć pieniędzy. Choć nasza zdolność kredytowa jest mizerna i najlepszym sposobem na poprawienie jej byłoby znalezienie stałej pracy (co nie zawsze jest proste), to zawsze możemy wziąć pożyczkę. Wiele firm oferuje pożyczki pieniężne ludziom bez sprawdzania ich zdolności kredytowej – sprawdź sam!

Inne zobowiązania

Negatywnie na zdolność kredytową wpływają inne stałe zobowiązania finansowe. O ile na przykład płacenia czynszu nie da się uniknąć i dla nikogo nie jest to podstawą do nieudzielenia kredytu, o tyle spłacanie innych kredytów czy pożyczek – już tak. Przed udaniem się do banku z wnioskiem o kredyt warto spłacić wszystkie poprzednie.

Dobrymy sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest branie go w kilka osób. Z siostrą, partnerem czy przyjacielem – nieistotne. Ważne, by druga osoba również dysponowała stałym dochodem i dobrą historią kredytową.

Innym trikiem jest odpowiednie rozłożenie kredytu na raty: przy równych ratach zdolność kredytowa potencjalnego dłużnika jest większa niż przy ratach skalowanych, tj. gdy pierwsza rata jest największa.

Przeszłość i długi

Pomimo umowy o pracę i braku innych zobowiązań nadal możemy mieć niską zdolność kredytową. Dlaczego? Otóż banki mają dostęp do raportów BIK dotyczących przeszłości bankowej każdego klienta i pierwsze co robią, gdy przychodzimy do banku po kredyt, to sprawdzenie nas w tej bazie. Jeżeli w przeszłości zalegaliśmy z ratami albo mamy jakiekolwiek nieuregulowane zobowiązania, szanse, iż dostaniemy kredyt, są nikłe. Jeżeli jednak w przeszłości w terminie spłacaliśmy pożyczki, a i obecnie nie jesteśmy dłużnikami, nasze szanse na kredyt wzrastają.

Paradoksalnie opłacalne jest branie mikropożyczek, np. na zakup różnych sprzętów – w ten sposób tworzymy sobie pozytywną historię kredytową, która dla banku jest znakiem, że kiedy pieniądze pożyczamy, to oddajemy je w terminie. Warto zajrzeć do serwisu Match Banker, który oferuje porównanie pożyczek od różnych firm – ułatwia znalezienie prawdzie darmowych pożyczek pozwalających budować pozytywną historię kredytową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here