Charyzma, czyli sposób na poznanie siebie i szczęśliwe życie

0
2790
Charyzma, czyli sposób na poznanie siebie i szczęśliwe życie

Gdy cechuje nas charyzma mówi się, że ciężko jest odpędzić się od ludzi, ponieważ sami ich przyciągamy. Jesteśmy postrzegani jako przywódcy, od których można się wiele nauczyć i ciekawie spędzić przy tym czas. Jeśli marzymy o tym, by stać się właśnie taką osobą nic straconego – wystarczy nabyć odpowiedniego doświadczenia i zastosować się do pewnych zasad, by obudzić w sobie pożądane cechy i stać się odważnym na świat i nowe wyzwania.

Pokochajmy kontakt z innymi ludźmi

Wielu z nas ma opory przy poznawaniu nowych ludzi czy załatwianiu spraw z obcymi, co widać od razu po naszym zachowaniu. Co gorsze, jest to wyczuwalne przez inne osoby i w ten sposób zaczynają nas postrzegać jako ludzi zamkniętych, mało interesujących.

W rzeczywistości przełamanie tych barier wcale nie jest takie trudne, a możemy wiele na tym zyskać. Otwierając się na innych w zamian otrzymujemy to samo, a dzięki takiemu podejściu załatwimy o wiele więcej spraw, poznamy mnóstwo interesujących ludzi, pokazując się jednocześnie z najlepszej strony jako osoba pewna siebie, pozytywnie nastawiona do życia i dążąca do własnych celów.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio traktować naszego rozmówcę:

  • patrzymy mu prosto w oczy,
  • słuchamy go z zainteresowaniem,
  • zadajemy pytania,
  • wykazujemy zainteresowanie jego życiem, choć ten aspekt trzeba traktować z umiarem.

Nie bójmy się!

Gdy brakuje nam odwagi wiele na tym tracimy: nigdy nie spróbujemy rzeczy, o których marzymy, nie podejmiemy wielu decyzji, które mogłyby podnieść jakość naszego życia, nie podejdziemy do osoby, która mogłaby okazać się naszą drugą połową na resztę życia. Tylko dlaczego?

Wielu z nas bardzo boi się wyjścia poza swoją strefę komfortu, czyli obszar, w którym czujemy się pewnie i bezpiecznie ponieważ obracamy się wyłącznie wśród znanych nam spraw i ludzi. Inną sprawą jest przejmowanie się tym co kto o nas powie – mimo, że nie ma to wpływu na nasze życie to zaboli nas stwierdzenie, że dziwnie wyglądamy czy nietypowo się zachowujemy.

Pamiętajmy jednak, że każdy ma swoje dziwactwa i jest inny od całej reszty, wyjątkowy. Nie możemy zatem przejmować się tym, że nie podpasowaliśmy pod czyjś gust czy normy. Najważniejsze jest to, abyśmy sami ze sobą czuli się jak najlepiej, doceniali i szanowali siebie. Dzięki temu nie będzie dla nas problemem podejmowanie licznych wyzwań, a chcąc być osobą charyzmatyczną często będziemy decydować nie tylko o sobie, ale również kierować grupą osób.

Bądźmy pełni energii życiowej

Każdy z nas dobrze zna sytuację, w której na przykład mijamy na ulicy obcą osobę, która się do nas uśmiechnęła lub otrzymaliśmy bezinteresowną pomoc w nagłej sytuacji, czasem nawet miła obsługa w sklepie jest w stanie poprawić nam humor.

Właśnie z takich małych rzeczy składa się całe nasze życie, im więcej będziemy też dawać pozytywnej energii z siebie, tym więcej jej do nas wróci. Nie bójmy się wyrażać naszych emocji, pokazujmy swoją chęć do życia, będąc taką osobą nie sposób przy nas mieć zły humor czy narzekać na jakieś drobiazgi.

Zarażanie optymizmem to nieodłączna cecha osoby charyzmatycznej, nie da się wtedy myśleć o rzeczach negatywnych, porażkach, problemach, napawa nas jedynie entuzjazm i same pozytywne emocje.

Pewność siebie to podstawa

Dzięki niej jesteśmy w stanie przezwyciężyć własne słabości, problemy, lęki i strach, a także zrozumieć siebie oraz innych ludzi. W ten sposób staniemy się bardziej wyrozumiali, empatyczni i pokochamy samych siebie. Szacunek do własnej osoby jest najważniejszy, dzięki niemu i pewności siebie możemy stawiać sobie konkretne cele i do nich dążyć.

Z kolei jasno określone cele pozwalają nam spełnić się w życiu zarówno osobistym, jak i zawodowym, jeśli jesteśmy osobą charyzmatyczną i dążymy do nich wytrwale odczuwamy satysfakcję, a w oczach innych ludzi jesteśmy ich autorytetem, który godny jest naśladowania.

Czym jest empatia?

Empatia to pewnego rodzaju wrażliwość, która pozwala nam porozumieć się i zrozumieć inne osoby:

  • potrafimy wtedy spojrzeć na daną kwestię z perspektywy tej osoby i postawić się na jej miejscu,
  • poznając nową osobę już po kilkunastu minutach jesteśmy w stanie złapać z nią wspólny język,
  • inni ludzie czują od nas dobrą energię i przede wszystkim zrozumienie, co pozwala im się otworzyć i nam zaufać.

Bycie osobą empatyczną może nam przynieść wiele korzyści – nie tylko dajemy innym coś z siebie, ale również sami możemy wiele się nauczyć. Nie zawsze potrafiliśmy wcześniej wyobrazić sobie pewne sytuacje, a w ten sposób możemy postawić się na czyimś miejscu i komuś pomóc. Nikt nie broni nam również w ten sposób szukać odpowiedzi na nasze własne problemy, z którymi często borykamy się przez długi czas.

Pamiętajmy o byciu asertywnym

Osoby charyzmatyczne cechują się dużą, lecz zdrową pewnością siebie, co za tym idzie – nie można im również odmówić asertywności. Jest to bardzo przydatna cecha w naszym życiu, dzięki której nie boimy się za każdym razem wyrażać własnego zdania, a także realizować swoje cele. Możemy w ten sposób walczyć o swoje w miły i normalny sposób, bez zawiści, zazdrości czy agresji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here