Jak stworzyć pierwsze CV?

0
2884
Jak stworzyć pierwsze CV?

W życiu człowieka prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy trzeba zacząć zarabiać na własne utrzymanie. To zaś wiąże się z koniecznością znalezienia pracy. Aby ją dostać, trzeba spełnić szereg warunków – a jednym z nich jest otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W tym momencie bardzo ważną rolę odgrywa CV. Jak je napisać, by przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy? Czy osoba bez doświadczenia zawodowego jest w ogóle w stanie stworzyć interesujący życiorys?

Poważne podejście do tematu

Osoby, które stają w obliczu wyzwania jakim jest znalezienie pierwszej pracy, powinny pamiętać o tym, że każdy od czegoś zaczynał. Rzecz jasna ci, którzy dysponują doświadczeniem zawodowym adekwatnym do danego stanowiska, mają większe szanse na otrzymanie posady. Jednakże nie oznacza to wcale, że ktoś, kto dopiero wchodzi na rynek pracy, jest z góry skazany na niepowodzenie. Wiele zależy tutaj od CV – to ono właśnie stanowi pierwszy kontakt kandydata z pracodawcą, w związku z czym niebagatelną rolę odgrywa wrażenie, jakie omawiany dokument zrobi na rekruterach. Do jego napisania trzeba zatem podejść w poważny sposób. Kandydaci popełniają przy tej sposobności mnóstwo błędów, których efektem jest brak ofert pracy.

Pierwsze doświadczenia zawodowe – gdzie ich szukać?

Przy tej sposobności pojawia się zwykle ważne pytanie – gdzie szukać pierwszego doświadczenia zawodowego? Możliwości w tym obszarze nie brakuje, aczkolwiek kandydat musi się pogodzić z realiami współczesnego rynku pracy. A wyglądają one tak, że pierwsze doświadczenie zwykle zdobywa się dzięki darmowym praktykom oraz działalności w charakterze wolontariusza. Firmy przedkładają wiele takich propozycji, warto zatem zainteresować się tematem. Nikt co prawda nie chce pracować za darmo, ale z drugiej strony lepiej chyba zdecydować się na takie praktyki niż nie robić nic i załamywać się tym, że poszukiwania pracy nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Jeżeli ktoś studiuje, dobrym pomysłem jest aktywne udzielanie się w organizacjach studenckich i różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych na uczelniach.

Pomocne wskazówki dla początkujących

Przystępując do tworzenia pierwszego CV, należy mieć na względzie kilka istotnych kwestii.

  • Z gotowych szablonów najrozsądniej jest zrezygnować. Dlaczego? Ponieważ przez rekruterów jest to odbierane w ten sposób, że kandydat poszedł na łatwiznę. Podobnie jak i wiele innych osób aplikujących o dane stanowisko. Firmy poszukujące pracowników otrzymują mnóstwo życiorysów bazujących na gotowych szablonach – nie mają problemów z ich rozpoznaniem. Czy takie CV czymkolwiek wyróżnia się na tle pozostałych podań? Jest to naturalnie retoryczne pytanie. Szanse na wzbudzenie ciekawości u pracodawcy drastycznie spadają. Na domiar złego kandydaci często zapominają o usunięciu formatowania charakterystycznego dla tzw. gotowców.
  • W CV mają znaleźć się informacje użyteczne z punktu widzenia pracodawcy. Kandydat powinien zatem dobrze się zastanowić nad swoimi umiejętnościami i zaletami pod kątem stanowiska, o które zabiega. Jego zadaniem jest pokazać pracodawcy, że jest to posada dla niego. CV nie jest też miejscem na wypisywanie banałów. Niektóre umiejętności, które jeszcze parę lat temu były sporym atutem, aktualnie nie mają większego znaczenia. Umieszczanie w życiorysie wszystkiego mija się z celem – dobry życiorys to taki, który objętościowo nie zajmuje więcej niż stronę. Tu pojawia się istotna uwaga, a mianowicie taka, by każdą wpisaną umiejętność dało się konkretnie umotywować. Dla przykładu kandydaci często podkreślają, że są kreatywnymi osobami, ale na pytanie, co kreatywnego zrobili w przeciągu kilku ostatnich dni, nie potrafią odpowiedzieć.
  • W pierwszym CV należy położyć nacisk na umiejętności, które są pożądane przez pracodawcę. Są to m. in. inicjatywa czy chęć rozwijania się na niwie zawodowej. Trzeba poprzeć je konkretnymi inicjatywami, w których brało się udział – po raz kolejny potwierdza się tu zasada, by nie rzucać słów na wiatr.
  • Zdjęcie w CV może zadziałać na korzyść kandydata, ale pod warunkiem, że jest dobrze zrobione. Nie zaleca się sięgać po fotografie legitymacyjne lub pochodzące z prywatnego archiwum. Zdjęcie ma przedstawiać osobę pogodną o przyjaznym wyrazie twarzy. Przyda się zatem z pewnością zrobiony specjalnie do CV profesjonalny portret.
  • Dokument musi posiadać jasną i przejrzystą formę. Nie bez znaczenia jest przy tym dobór słownictwa. CV ma być napisane zrozumiałym dla odbiorcy językiem – do tego bezbłędnym, najlepiej zatem dać komuś do przeczytania gotowy życiorys. To niezła metoda na wyłapanie niechcianych literówek, których samemu często się nie dostrzega. Ponadto nagłówki w dokumencie powinny być wyróżnione, np. poprzez zastosowanie pogrubionej czcionki. Jeśli ktoś decyduje się na zastosowanie kolorów w CV, powinien zachować umiar – zwłaszcza, że nie w każdym przypadku jest to mile widziane. Wszystko zależy od stanowiska i charakteru pracy.
  • W CV obowiązkowo musi się znaleźć klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – tu trzeba zwrócić uwagę na to, jakie jej brzmienie wymagane jest przez daną firmę. Oprócz tego do CV powinien zostać dołączony list motywacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here