3 sposoby na szybkie znalezienie pracy

2
3612

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy ze znalezieniem pracy, zwłaszcza ten problem dotyczy młodych osób. Bardzo często, gdy wchodzi się na rynek pracy nie wiadomo do końca co się powinno robić, a jeszcze gorzej, gdy po studiach szuka się swojej pierwszej pracy, a nie ma się żadnego doświadczenia zawodowego. Znalezienie pracy w takiej sytuacji jest bardzo problematyczną kwestią. Powiem Wam szczerze, że jeżeli chcecie znaleźć dzisiaj pracę to musicie wyjść o krok dalej, pokażcie swojemu pracodawcy, że naprawdę Wam zależy na tym, aby taką pracę znaleźć. Istnieje naprawdę wiele sposobów, które pozwolą Wam udowodnić, że to właśnie Wy jesteście pracownikami, których pracodawca poszukuje. Nie wystarczy, że wyślecie swoje CV, czy stawicie się na rozmowę o pracę. Musicie zadbać o wiele innych rzeczy, o których zapominają wszyscy inni. Dlatego postanowiłem, że pomogę Wam w tym, ponieważ ja sam kiedyś miałem z tym problem, a myślę, że dzisiaj gdybym chciał to mógłbym dostać większość ofert pracy, które by mi odpowiadały:

Zadbaj o fundamenty – Szukasz pracy? To nie możesz zapomnieć o tym, aby przygotować rewelacyjne CV, list motywacyjny i jak najwięcej referencji od poprzednich pracodawców, jeżeli takowe miałeś, jednak jeśli tak nie było to nazbieraj wszędzie wiele staży, praktyk oraz masę innych rzeczy, które pozwolą Ci rozwinąć później skrzydła. Jeśli skończyłeś niedawno studia to niech Twój pracodawca nie myśli sobie, że przez te 5 lat nic nie robiłeś. Pokaż mu, że jednak nie obijałeś się tak jak wszyscy. Pracowałeś w call center, w budce z kebabem, w McDonalds? Obojętnie gdzie, ważne że coś jednak w swoim życiu robiłeś. Zawsze jest lepiej mieć coś, niż nie mieć nic. Pamiętaj, że Twoja aplikacja mówi wszystko o Tobie. Postaraj się by była naprawdę profesjonalna. Zadbaj również o to, żeby w Twoim CV nie znalazły się żadne kłamstwa. Nie ma sensu pisać czegoś czego się nie potrafi, albo wpisać miejsce pracy, w którym się nie pracowało. Takie rzeczy prędzej czy później i tak wyjdą na jaw.

Bądź oryginalny – Co można przez to zrozumieć? Prawda jest taka, że bardzo dużo. Na samym początku jeżeli starasz się pracę w konkretnym zawodzie to niech Twoje CV pokazuje, że jesteś naprawdę wartościowym pracownikiem, który wie czego chce, a przy tym potrafi w niekonwencjonalny sposób zaprezentować swoje umiejętności. W dzisiejszych czasach każdy jest w stanie wejść w generator CV i wygenerować sobie takie CV, które jest ładne, ale pracodawca widział już tysiąc takich samych. Szukasz pracy jako specjalista od marketingu to niech Twoje CV samo mówi za Ciebie o tym, że nim jesteś. Im bardziej uwzględnisz takie kwestie tym będziesz miał na starcie dodatkowe punkty, które Twój potencjalny pracodawca na pewno weźmie pod uwagę, w momencie gdy będziesz starał się dostać pracę. Pamiętaj również, że możesz być kreatywny na wiele sposobów. Pokaż się od innej strony. Zaprezentuj swoje osiągnięcia, albo przygotuj animację o sobie i o tym dlaczego warto wybrać właśnie Ciebie. Bądź marką samą w sobie i pokazuj wszystkim innym na około jak to się robi.

Rozmowa kwalifikacyjna – Jest to najbardziej kluczowa kwestia z pośród tych wszystkich, które się tutaj znajduje. To właśnie rozmowa kwalifikacyjna najbardziej decyduje o tym czy dostaniecie pracę czy też jej nie dostaniecie. Można powiedzieć, że w zasadzie to już tę pracę macie, ale to właśnie rozmowa kwalifikacyjna zadecyduje jak długo ona będzie trwała, ponieważ może trwać raptem 10 minut, albo mieć czas nieokreślony. Jeżeli dobrze się przygotujecie do rozmowy i pokażecie się z jak najlepszej strony to istnieje naprawdę wielka szansa na to, że tę pracę dostaniesz, jednak tak piszę o tym jak istotne to jest, ale nie opisuje Wam konkretów, okej to już do tego przechodzę. Przede wszystkim pamiętajcie, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyjść pewnymi siebie, uśmiechniętymi. Osobom, które mają problemy z ekspresją, ponieważ z reguły są osobami dosyć wyciszonymi i zamkniętymi w sobie polecam wypicie mocnej kawy przed przyjściem. Na spotkanie oczywiście trzeba przyjść punktualnie, można to zrobić 10 minut wcześniej, ale oczywiście nie ma też co przesadzać i przychodzić pół godziny za wcześnie, może to wzbudzić niemałe zakłopotanie w firmie. Warto też skupić się na tym żeby przyjść przygotowanym na te spotkanie, ponieważ jeżeli przyjdziecie nie wiedząc niczego na temat firmy to od razu możecie pożegnać się z pracą. Musicie postawić się na miejscu osoby rekrutującej, ponieważ raczej nikt nie zatrudnił by w firmie osoby, która w ogóle nie jest zainteresowana tym gdzie ma niedługo pracować. Staraj się również dużo opowiadać o sobie. Sprawa będzie o wiele prostsza jeżeli sam opowiesz wystarczająco dużo o sobie. Pamiętaj, że osoba, która będzie Cię rekrutować, a będzie to zapewne Twój przyszły pracodawca to również może być zestresowany całą sytuacją, dlatego też o wiele lepiej będzie jak sam opowiesz mu o kwestiach, które dotyczą Twojej osoby. O wiele bardziej ułatwisz mu pracę, a istnieje duża szansa, że dzięki temu, iż zobaczy jaki jesteś przygotowany i płynnie jesteś w stanie opowiadać o sobie to zrobisz na nim duże wrażenie.

2 KOMENTARZE

  1. Jak łatwo znaleźć pracę w Polsce (porządną pracę)? Trzeba być zaraz po studiach i mieć kilka lat doświadczenia, albo znajomości. Niestety.

  2. Myślę, że kluczem jest oryginalne CV. Jeśli nasze CV w jakiś sposób się wyróżni, to na pewno nie zostanie po prostu przerzucone z kupki na kupkę. Niestety, atrakcyjni ludzi z miłą aparycją często mają ułatwioną sprawę, bo od razu przykuwają uwagę. Jeśli jest 100 kartek i ktoś weźmie naszą i do nas zadzwoni, to możemy już cieszyć się z sukcesu. Na rozmowie kwalifikacyjnej polecam natomiast być sobą. Nie przygotowywać się wcześniej pod względem możliwości odpowiedzi na pytania o nasze wady, zalety i tak dalej, bo od razu widać, że ktoś mówi recytowany z pamięci tekst, co jest nienaturalne. Wyróżniajcie się i bądźcie sobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here