Ile rocznie Polacy wydają na leki i opiekę zdrowotną?

3
4075

Od czasu do czasu każdy z nas w pewnym momencie musi położyć się do łóżka, aby nieco odpocząć, zwłaszcza gdy złapie nas choroba. Każdy zapewne zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że leki nie należą do najtańszych rzeczy pod słońcem. Można by było wręcz powiedzieć, że to jedne z droższych rzeczy jakie można kupić. Mimo wszystko rzadko kiedy myślimy o tym ile dana rzecz kosztuje. Nie mamy tendencji do myślenia o lekach jako o wydatkach, które musieliśmy ponieść. Zdecydowanie wolimy nie myśleć o tym i tłumaczyć sobie, że w zasadzie innego wyboru nie mieliśmy. Korzystając z tego artykułu będziecie w stanie dowiedzieć się ile Polacy średnio wydają na leki i opiekę zdrowotną.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że co roku Polacy wydają znacznie więcej pieniędzy na prywatne leczenie niż w roku poprzednim. W roku 2013 każdy z nas przyczynił się do tego, żeby wydać łącznie 35 miliardów złotych na opiekę zdrowotną, z czego 23 miliardy złote wyniósł koszt samych leków, w ich składach wchodzą również leki bez recepty oraz suplementy diety, które ostatnim czasem w Polsce są bardzo popularne. Dlatego też coraz więcej ekspertów poskreślać, że w Polsce trzeba odejść wreszcie od staroświeckiego modelu przymusowych ubezpieczeń społecznych, a zastąpić go system dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.

Jak wygląda służba zdrowia w Polsce?
Już od jakichś 15 lat w Polsce jest dyskusja na temat wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Tego potrzebuje nie tylko sam sektor ubezpieczeniowy, ale tak naprawdę sam system opieki zdrowotnej, który wręcz się zapada. Polska plasuje się na samym końcu Europy jeżeli chodzi o dodatkowe, prywatne ubezpieczenia zdrowotne, ponieważ w większości państwa europejskich stanowią one obok publicznej służby zdrowia efektywny strumień finansowania opieki zdrowotnej.

W Polsce cały czas panuje publiczny, który według teorii ma zapewniać wszystkim ubezpieczonym opiekę. Jak się jednak okazuje jest to wyłącznie teoria, ponieważ kolejki do lekarzy są niesamowicie długie, a to powoduje, że chorzy bardzo często są wręcz zmuszeni do tego, aby wybrać się na prywatną wizytę. Rok temu Polacy zdecydowali się wydać ponad 4,5 procent więcej pieniędzy, niż w roku 2012 roku. Z roku na rok coraz bardziej się to nasila, a chodzenie do prywatnych klinik staje się coraz bardziej powszechne.

Problemy polskiego systemu zdrowia
Poważnym problemem jest tutaj to, że w Polsce nie ma cywilizowanego strumienia prywatnego finansowania opieki zdrowotnej. Jest to jednoznaczne z tym, że w większości przypadków gdy chce się iść do prywatnego lekarza trzeba zapłacić za usługę, albo produkt. Warto tez uwzględnić, że dużo osób w Polsce decyduje się na leczenie samemu, ponieważ nie chce im się czekać w kolejkach, ani płacić za prywatne leczenie. 23 miliardy złotych z 35 miliardów Polacy wydali na same leki. Najwięcej pieniędzy poszło na leki OTC, czyli bez recepty oraz na suplementy diety. Polacy wydali na te produkty 12 miliardów złotych.

Coraz większe grono ekspertów apeluje o to, żeby utworzyć w Polsce system dobrowolnych ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo z tego typu ubezpieczeń korzysta dzisiaj w Polsce 2,5 miliona osób, jednak mniej niż 800 tysięcy osób płaci za tego typu produkty z własnej kieszeni, większość osób to osoby ubezpieczone przez firmy w ramach abonamentu medycznego.

Eksperci są zgodni w tej kwestii, że system powinien spełniać chociażby trzy podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest oferowanie tego czego ubezpieczeni naprawdę chcą i potrzebują, ponieważ tylko wtedy będą mogli wykupić dobrowolnie ubezpieczenie. Drugim warunkiem jest fakt, że system musi być jak najbardziej masowy i docierać do jak największego grona osób, ponieważ im większa grupa osób z niego będzie korzystać tym mniejsze obciążenia finansowe każdy z nich będzie musiał zapłacić. Trzeci warunek jest taki, że system powinien tworzyć system, w której to każdy jest wygrany, czyli zarówno pacjent jak świadczeniodawca. Zyskają na tym zadłużone szpitale oraz system opieki zdrowotnej, a ponadto osoby, które będą korzystać z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i tak będą płacić obowiązkowe składki na ubezpieczenie publiczne dla tych wszystkich osób, które nie mają tylu pieniędzy, aby samemu się ubezpieczać. Żeby jednak do tego doszło specjaliście są zgodni, że potrzeba tutaj porozumienia wszystkich środowisk w politycznych, instytucji oraz beneficjentów tego systemu. Wiele państw korzysta z tego typu systemu, chociażby Holandia i pokazuje to jasno, że ten system działa, ponieważ ze względu na zadowolenie społeczne Holandia plasuje się na 3 miejscu rankingu, nieprzerwanie od 2005 roku, zaś Polska znajduje się w trzeciej dziesiątce. Co najmniej 10 razy gorzej, niż Holandia.

3 KOMENTARZE

  1. Kiedy patrzę, ile moja babcia wydaje na leki, to łapie się z głowę. Chodzi od jednego lekarza do drugiego i każdy przepisuje jej coś innego, a ona wszystko kupuje. Szuflada leków – wydaje na to full kasy, ale stać ją na to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here