5 powodów dla których Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę

3
12096

Bardzo wiele się cały czas słyszy o Polakach, którzy wyjeżdżają za granicę. Emigracja cały czas w Polsce ma się bardzo dobrze i z roku na rok powiększa się ilość ludzi, która opuściła kraj. Najczęściej słyszy się, że Polacy wyjeżdżają za chlebem, jednak czy jest to prawdą, że w dzisiejszych czasach emigracja zarobkowa również jest tak popularna, jak to miało miejsce dawniej? Czy sytuacja nie uległa zmianie, a Polacy nie zaczęli w swoim rodzimym kraju lepiej zarabiać? Bardzo częstym powodem, dla którego Polacy emigrują są również wysokie podatki, ale przecież w Wielkiej Brytanii podatek dla osób, które zarabiają powyżej 160 tysięcy złotych rocznie wynosi 40 procent. Ponadto im ktoś posiada droższa nieruchomość tym jego podatki są większe. Czy jednak opodatkowanie za granicą nie jest większe niż w Polsce? Dlaczego więc Polacy mimo wszystko ciągle wyjeżdżają za granicę?

Przede wszystkim zarobki – Patrząc na zarobki, które otrzymują Polacy to na tle całej Unii Europejskiej wypadamy naprawdę blado. Polska plasuje się na szarym końcu i podobne zarobki osiągają takie kraje jak Rumunia czy Bułgaria. Nie należymy nawet do czołówki krajów z byłego bloku wschodniego tutaj wysokie miejsce ma przede wszystkim Słowenia, która deklasuje nawet niektóre kraje Europy Zachodniej. Później można znaleźć chociażby Czechów, którzy również rozwinęli się od tego czasu lepiej niż my.

Podatki – Warto też pamiętać o tym, że podczas badań statystycznych używa się średniej krajowej, która podawana jest w kwotach brutto. W Polsce jest to około 3,650 złotych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że tak naprawdę na rękę dostają oni 2,1 tysiąca złotych, a prawda jest taka, ze według dominanty to średnia płaca w Polsce wynosi 1600 złotych, nie więcej. Zaś w Wielkiej Brytanii, gdy ktoś otrzymuje 3,5 tysiąca złotych to musicie jedynie zapłacić od tego podatek w wysokości 90 złotych na miesiąc, ponieważ 90 złotych idzie na ubezpieczenie społeczne. W wyniku takiego opodatkowania osoba pracująca na wyspach dostanie na rękę 3410 złotych. Warto też zauważyć, że do kwoty 50 tysięcy złotych nie płaci się w Wielkiej Brytanii ani grosza podatku.

Normalność – Wielu Polaków, którzy mieszkają za granicą uważają, że nie ma sensu wracać z tego powodu, że tam jest normalnie. Takie rzeczy mówią osoby, które byłyby w stanie zarobić w Polsce spore pieniądze, jednak prawda jest taka, że nie chcą oni wracać, ponieważ nie przepadają za tym co jest w Polsce. Kraje zachodnie są w stanie zaoferować im spokój, stabilizację, kulturę pracy, świadczenia społeczne oraz perspektywy, na które według nich nie ma co liczyć w Polsce. Jedynie 17% dorosłych Polaków nie myśli o emigracji za granicę. Myślą nawet o niej osoby, które zarabiają w Polsce znacznie więcej niż 5 tysięcy złotych miesięcznie. Nie obchodzi ich to czy w Polsce mają dobrze płatną pracę, coś tu posiadają. Jeżeli Polska nie spełnia ich oczekiwań to decydują się na emigrację.

Biurokracja – Nie tylko same podatki stanowią w Polsce problem, ale również rozrośnięta biurokracja oraz wszechobecny fiskalizm i skomplikowane prawo podatkowe. Urzędy Skarbowe w Polsce ciągle nie są w stanie traktować obywatela jako człowieka godnego, któremu powinno się pomóc, a często podchodzą do niego jako do recydywisty, albo kogoś kto może im zaszkodzić. Wielu przedsiębiorców w Polsce traktowanych jest bardzo źle przez Urząd Skarbowy, który nęka ich ciągłymi kontrolami, a w niektórych przypadkach oskarża ich na podstawie absurdalnych decyzji. Zdarzają się sytuację, że Urząd Skarbowy pozywa kogoś za to, że o bliżej niezidentyfikowanym czasie i w bliżej niezidentyfikowanym miejscu dokonał bliżej niezidentyfikowanego czynu karalnego.

Podejście do innego człowieka – W Polsce nie tylko urząd skarbowy traktuje innego człowieka z góry, ale prawda jest taka, że bardzo dużo osób, które chce się zatrudnić podchodzą do swoich klientów z wielką łaską. Chociażby przykładowo jeżeli zechcecie zatrudnić jakiegoś fachowca, który Wam coś ma wyremontować to najczęściej wykona swoją pracę bardzo mało profesjonalnie i tego typu kwestie dotyczą wszystkiego. To samo dotyczy sklepów i sprzedawców, którzy często traktują klienta z góry, jakoby to oni byli tutaj najważniejsi, ponieważ to oni wydają towar Tobie, a Ty tylko płacisz pieniądze. Takie podejście prezentuje bardzo dużo osób w Polsce. Lekceważenie klienta, bylejakość, brak profesjonalizmu to kwestie, które dotykają naprawdę ogromu ludzi, którzy mieszkają w Polsce i nie dotyczy to tylko pracowników niższego szczebla, ale również biznesmenów, którzy starają się zawierać umowy na przysłowiową gębę. Mentalność Polaków i ich stosunek do innych mieszkańców swojego narodu bardzo dobrze również widać za granicą, ponieważ rzadko kiedy tworzą się wspólnoty, które trzymałyby się razem, większość Polaków woli unikać tego, że są Polakami, a każdy z nich czuje się lepszy od innych obywateli Polski.

3 KOMENTARZE

  1. Niestety jesteśmy mentalnie i finansowo jakieś 100 lat za np. UK, choć trochę nadrabiamy.
    Moim zdaniem kwestia finansowa to podstawowa przyczyna wyjazdów. Pomimo tego że wielu Polaków wykonuje na zachodzie prace, których w Polsce nie chcieli.

  2. Polacy wyjeżdżają ze względu na pieniądze. Reszta rzeczy, o których wspomniałeś to tylko miły dodatek do tego, co jesteśmy w stanie zarobić. Prawda jest taka, że w wielu krajach UE żyje się dużo, dużo łatwiej. A nam ani wypłaty, ani urzędu życia nie ułatwiają.

  3. Za granica nie zastanawiam sie czy moge kupic dzis dziecku cos slodkiego czy moze w przyszlym tygodniu.Pracujac za granica mozna cos odlozyc a w Polsce pozyczki za pozyczka ,bledne kolo ktore sie zamyka .Nie chce wracac z mija rodzina do Polski dzieci nie maja tu przyszlosci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here