Co wpływa na wiarygodność kredytową – najważniejsze czynniki

0
1361
Co wpływa na wiarygodność kredytową

Czasami w życiu każdego człowieka może przyjść moment, w którym niezbędne okaże się wzięcie kredytu. Nie ważne czy przeznaczymy go na zakup nowego samochodu, wakacje czy na codzienne wydatki – aby go otrzymać niezbędna nam będzie wiarygodność kredytowa. Zobacz, czym dokładnie jest wiarygodność kredytowa i co ma na nią wpływ.

Co to jest wiarygodność kredytowa?

Wiarygodność kredytowa, czyli inaczej zdolność kredytowa to nic innego jak to, czy będziemy w stanie poradzić sobie ze spłatą kredytu lub pożyczki. Podczas wnioskowania o pieniądze instytucja finansowa z pewnością sprawdzi, jaka jest Twoja wiarygodność kredytowa i czy byłbyś w stanie spłacić kredyt wraz z jego odsetkami. To czy nasza zdolność kredytowa będzie wystarczająca dla banku, zależy w dużej mierze od historii kredytowej. Warto więc zadbać o to, aby była ona wystarczająco dobra i aby nie znajdowały się w niej żadne opóźnienia w spłacie rat.

Na jakiej podstawie bank sprawdza wiarygodność kredytową?

Bank, który chce sprawdzić wiarygodność kredytową swojego klienta, kieruje się do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. To właśnie tam znajduje się najwięcej potrzebnych do oceny zdolności kredytowej informacji, z których mogą korzystać banki. Jeśli spłata kredytów sprawiała Ci kiedyś trudność i nie robiłeś tego regularnie, to taka informacja z pewnością dotrze do banku i obniży Twoją wiarygodność kredytową.

Jednak nie tylko informacje, które zawarte są w BIK, mają znaczenie. Bank weźmie też pod uwagę Twoje dochody i to jakie, jest ich źródło. Najmilej widziany jest stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i długi staż w jednej firmie. Co więcej, bank sprawdzi także to, jakie jest Twoje wykształcenie, ile masz lat i czy żyjesz w związku małżeńskim. Ważne jest też to czy masz na utrzymaniu członków rodziny i ile kosztuje Cię miesięczne utrzymanie.

Jak sprawdzić swoją wiarygodność kredytową

Jeśli jesteś ciekawy, jakie informacje znajdują się na Twój temat w BIK, to z łatwością możesz to sprawdzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej i założysz tam konto. Jeśli już to zrobisz, to będziesz mógł pobrać raport, z którego dowiesz się, co banki wiedzą na Twój temat. To także dobre źródło informacji na temat tego, czy ktoś nie wyłudził pożyczki na Twoje dane i czy nie zalegasz ze spłatą jakiegoś zobowiązania.

Co ma wpływ na wiarygodność kredytową?

Jest wiele czynników, które mają na nią wpływ. Do tych negatywnych należą m.in.: opóźnienia w spłacie zobowiązań, przekroczenie debetów na karcie kredytowej i brak historii kredytowej. Dobrze  za to wpływa terminowa spłata kredytów, zakupy na raty i bycie stałym klientem banku. Jeśli spłata kredytów nigdy nie sprawiała Ci trudności i masz na swoim koncie kilka spłaconych zobowiązań, to jest duża szansa, że Twoja wiarygodność kredytowa jest na dobrym poziomie. Warto też skontaktować się z doradcą https://splatakredytow.pl/splata-kredytow/, który podpowie Ci jak poprawić wiarygodność kredytową i uzyskać kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here