Z roku na rok coraz więcej osób przestaje poszukiwać pracy dodatkowej. Według danych, które można przeczytać w raporcie Diagnozy Społecznej 2011 to pracę dodatkową jest gotowych podjąć jedynie 16 procent gospodarstw domowych, w 2000 roku było to 23 procent. Z jednej strony sytuacja na rynku nie nastraja zbyt optymistycznie, a z drugiej strony Polacy nie chcą podejmować żadnej formy dodatkowej pracy. Z czego to wynika? Czy większość osób dobrze sobie radzi ze swoimi finansami, czy może jednak mają inne powody do tego? Warto też zauważyć, że mimo tego, iż nie decydują się oni podejmować dodatkowej formy zatrudnienia to w sytuacjach, gdy mają niedobór finansów decydują się na szukanie pomocy u krewnych, z tego korzysta 37 procent Polaków, a najczęściej ograniczają swoje bieżące wydatki, a z tego korzysta, aż 90 procent osób. Około 33 procent gospodarstw domowych decyduje się również na wzięcie kredytu, albo pożyczki. 16 procent osób korzysta z pomocy społecznej, zaś 4 procent poszukuje wsparcia w Kościele oraz Caritiasie. Jasno to pokazuje, że Polacy jednak nie są milionerami, ponieważ radzą sobie z problemami na inny sposób, jednak dlaczego nie poszukuję pracy dodatkowej?
Czemu Polacy nie podejmują pracy dodatkowej?
Według ekspertów bardzo duże grono Polaków nie podejmuje pracy dodatkowej z tego względu, że mimo tego, iż mają oni stałe zatrudnienie obawiają się tego, że przestaną być produktywni w swojej pracy. Chociaż nawet fachowcy, którzy byliby w stanie poszukać pracy dodatkowej, która charakteryzowałaby się całkiem wysokimi dochodami to i tak z tego powodu wolą nie ryzykować. Trzeba sobie również uzmysłowić fakt, że bardzo duża część społeczeństwa również nie ma zwyczajnie ochoty poszukiwać pracy dodatkowej. Stwierdzają oni w większości przypadkach, że to co mają im w zupełności wystarcza i nie chcą pracować w inny sposób, niż ten co mają dotychczas. Ponadto duża część Polaków boi się tego, że ich pracodawca stwierdzi, że są oni nielojalnymi pracownikami tylko gdy dowiedzą się o tym, że zamierzają poszukiwać dodatkowego zarobku. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że wysyłając aplikację do firmy, w której chcą oni dorabiać nie dodają nazwy poprzedniego pracodawcy, a to tylko po to, że obawiają się o to, że zostaną wyrzuceni z danej firmy. Ponadto podejmowanie się pracy dodatkowej wpływa na ich życie w czasie wolnym. Stwierdzają, że nie mają zamiaru pracować całymi dniami, ponieważ też chcą czegoś od życia. Polacy w wielu przypadkach okazują się osobami mało przedsiębiorczymi, którzy nie starają się wyciągnąć z życia czegoś więcej, a żyją tylko według utartego schematu, spędzając 8 godzin w domu, a resztę godzin nic nie robiąc.
Bywa też tak, że ludzie nie podejmują się dodatkowych prac, ponieważ nie wiedza, że istnieje w ogóle taka możliwość. Wielu osobom wydaje się, że nie ma nawet popytu na ich usługi, dlatego nie starają się szukać. Często mówią, że nie ma sensu poszukiwać czegokolwiek, ponieważ konkurencja jest wysoka, więc nikt ich nie zechce zatrudnić. Okazuje się, ze prawda jest zupełnie inna, ponieważ osób, które potrzebują kogoś kto by chciał dodatkowo dorobić jest naprawdę dużo, ale niestety chętnych jest coraz mniej. W większości praca dodatkowa jest podejmowana przez osoby młode, studentów, którzy nie są w stanie inaczej zarabiać pieniędzy, niżeli poprzez pracę dodatkową. Ponadto młodzi ludzie nie posiadają jeszcze tego odchyły pracowniczego, który nakazuje im siedzenie 8 godzin w pracy i powrót do domu, w którym nic się nie robi i wraca do domu. Wiele młodych osób lubi podejmować się wielu nowych wyzwań, a z tego względu, że nie posiadają oni nad sobą żadnego przysłowiowego bata, który by nad nimi wisiał są w stanie spokojnie zmierzać do swojego celu, nie obawiając się o to, że muszą opłacić rachunki, czy nakarmić swoje dziecko.
Co daje praca dodatkowa?
Praca po godzinach jest naprawdę świetną decyzją dla wszystkich osób. Szczerze powiedziawszy to obojętne czy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy czy też nie, czy masz problemy finansowe czy nie. Praca dodatkowa jest bardzo ciekawym rozwiązaniem chociażby z tego względu, że jest to świetny pomysł, który pomoże Ci się rozwijać. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, że będziesz zarabiał pieniądze, a w głównej mierze o to, że możesz podejmować się nowych wyzwań i sprawdzać czy im podołasz. Ponadto pracowanie po godzinach pozwoli Ci na stanie się bardziej wielozadaniowym. Twoje życie nie będzie polegało tylko i wyłącznie na tym, że wrócisz do domu o pewnej godzinie i włączysz telewizor, albo usiądziesz przed komputerem i będziesz żył od wypłaty do wypłaty. Dzięki temu, że podejmiesz się pracy dodatkowej będziesz w stanie rozwijać się pod tym względem. Pamiętaj o tym, że zyskujesz również doświadczenie zawodowe, a jest to bardzo dobry pomysł w sytuacji, kiedy podejmujesz się pracy, która jest jednocześnie Twoim hobby.
1. Przeciętny Polak nie chce tyrać dodatkowych godzin bo jest zmęczony. Jeśli ktoś nie jest zmęczony po pracy to podziwiam, ale jest w mniejszości.
2. Jesteśmy rodzinni. Można pracować do wieczora, ale kosztem wychowania dzieci, poświęcania im czasu, kosztem budowania relacji które są jednak ważniejsze dla większości z nas niż pieniądze…
3. Rozmawianie o „nowych wyzwaniach w pracy dodatkowej” jest może dobre dla osób które chcą pół życia spędzać w pracy, albo dla singli którzy nie potrafią zorganizować sobie wartościowo czasu.
4. Po co zarabiać całymi dniami jak nie będzie kiedy wydać tych pieniędzy bo ciągle praca i praca?
Dobrze, jeżeli praca dodatkowa związana jest z naszymi zainteresowaniami, z naszym hobby. Wtedy też inaczej do tego podchodzimy. Nie jest to przymus a przyjemność, przyjemny sposób na spędzenie czasu, przy czym dodatkowe pieniądze. Ja mam takie szczęście.
Bo ludzie chcą mieć normalne życie, logiczne co nie? Z drugiej strony dobra inwestycja wymaga kapitału. Widzę jakie są wyceny hal np. centrum dystrybucji w Grójcu od JARTOM, ale co z tego, skoro nie stać mnie na taką inwestycję?