Dofinansowanie do szkolenia – dla kogo i jak je otrzymać?

0
2377
Dofinansowanie do szkolenia- dla kogo i jak je otrzymać?

Rozwój własnych kwalifikacji wiążę się z koniecznością doszkalania. Osoby, które chciałyby podjąć się różnego rodzaju szkoleń, mogą obecnie skorzystać z dotacji i dopłat na ten cel. To dobra wiadomość dla wielu grup. Na program Operacyjny Kapitał Ludzki przeznaczono ogromne środki i to właśnie z niech korzystają urzędy, samorządy, a nawet organizacje pozarządowe. Co więcej, kursy oferowane w jego ramach dedykowane są również przedsiębiorcom, którzy zapisują swoich pracowników na szkolenia specjalistyczne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Kursy dla bezrobotnych

Aktywizacja osób bezrobotnych i włączenie ich na rynek pracy to jeden z głównych celów wspomnianego programu unijnego. Z tego też względu dostępna jest dla nich niezwykle rozbudowana oferta szkoleń. Jakie wymogi są przed nimi stawiane? Po pierwsze takie osoby muszą zostać zarejestrowane w urzędzie jako bezrobotne, ponadto kursy dotyczą zazwyczaj mieszkańców konkretnego województwa, chociaż zdarza się, że skupiają się przede wszystkim na osobach mieszkających na terenach wiejskich. Innym kryterium może być wiek, najwięcej szkoleń organizowanych jest dla osób po 50 roku życia, z uwagi na fakt, że najczęściej mają największe trudności ze znalezieniem pracy. Informacja o szkoleniach w Warszawie dostępna jest na stronie https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-warszawa

Szkolenia przez Internet

W ramach szkoleń dofinansowywanych z UE, do dyspozycji są również kursy online. Nie mają zatem żadnych ograniczeń dotyczących miejsca zamieszenia. Odbywają się za pomocą platform e-learningowych. Jedyne co trzeba zrobić, to się na nich zarejestrować i przechodzić kolejne lekcje. Oczywiście wymaga to przyznania hasła dostępu i loginu. Szkolenia tego rodzaju dotykają wielu branż i tematyk. Mogą to być m.in. szkolenia informatyczne, językowe, logistyczne czy z zakresu marketingu i zarządzania. O przyjęciu na nie decyduje przeważnie kolejność zgłoszeń.

Szkolenia dla osób niepełnosprawnych

To kolejna grupa, która może mieć trudności ze znalezieniem pracy, dlatego też kursy dają im możliwość przekwalifikowania się bądź zdobycia zupełnie nowych umiejętności. Co więcej, pracodawcy przysługuje nawet 80% zwrotu kosztów szkolenia takiego pracownika. Wiele zależy od jego kosztu ogólnego oraz rodzaju firmy. Ponadto, pracodawcy przysługują dodatkowe ulgi w sytuacji, gdy zatrudnia osobę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Zalety i wady

Zalety takiego rozwiązania są oczywiste i należy do nich głównie oszczędność oraz ciekawa oferta. Czy mają jednak również wady? Zaliczyć można do nich fakt, że dofinansowanie jest rozliczane ze starostą dopiero po zakończeniu szkolenia i jego opłaceniu przez pracodawcą. Należy mieć zatem na nie wolne środki, które zostaną zwrócone dopiero po pewnym czasie. Nadal wydaje się to jednak niezwykle opłacalne i daje wiele możliwości zarówno dla osób bezrobotnych, jak i pracujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here