Gdy życie zaczyna się w okolicy 70-tki!

0
2135
Gdy życie zaczyna się w okolicy 70-tki!

Młodzi ludzie często patrzą na seniorów – swoich dziadków, może nawet rodziców i myślą sobie – kurcze, co to za życie. Przecież starszym osobom nic nie wypada – iść na dancing, wyjeżdżać, zwiedzać świat. Trzeba jednak zmienić myślenie, bo wiek nigdy nie jest przeszkodą! Dobra motywacja, wspieranie, pomoc i wspólne odkrywanie świata, nowych aktywności pozwoli na to, by nasz senior odkrył drugą młodość.

Rób wszystko to, czego nie wypada

Przede wszystkim, trzeba usunąć myślenie, że seniorzy nie mają prawa do życia. Według utartych przekonać, powinni usiąść w domu, z pilotem w ręku i zapomnieć o jakichkolwiek aktywnościach – w końcu może im się coś stać. Stanie się, jeżeli się zastaną, zapomną czym jest życie, radość z odkrywania nowych rzeczy, spotykania się ze znajomymi, a tym samym ich nastrój będzie stopniowo zmierzać w złym kierunku.

Wiadomo, że nie zawsze dzieci czy wnuki mają czas czy możliwości, aby zająć się seniorem. Praca, małe dzieci, niekiedy duża odległość, która dzieli. Dlatego dobrze jest w takich wypadkach skorzystać z pomocy dla seniora, opiekunek czy prywatnych pielęgniarek z kwalifikacjami, które we właściwy sposób zajmą cały dzień naszego bliskiego. Zapewnią mu rozrywkę, odrobinę ruchu, wspomogą czy nawet porozmawiają, gdy jest taka konieczność.

Jak planować dzień seniora?

Opiekunki, które znalazły pracę dzięki stronie https://avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek/  mówią, że seniorzy boją się jednego – nowości. Boją się, że nie dadzą rady, że czegoś nie znają. Jednak pomagając im, pokazując, że wszystko jest bezpieczne i dostępne dla nich, szybko się przełamują i rozpoczynają życie pełne pasji, niczym de Niro w filmie Praktykant.

Aby zapewnić nieco rozrywki seniorowi, zawsze trzeba zaczynać od małych kroków. Wspólne spacery do parku, korzystanie z dostępnych tam urządzeń – od szachownicy, po plenerowe siłownie, które delikatnie rozruszają zastane stawy. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Gdy senior sam zacznie pytać o nowe rzeczy, idźmy dalej, nie bójmy się próbować czegoś bardziej ekstremalnego – może zajęcia fitness, joga, basen? Pójdźmy do teatru, kina, na spotkania czytelnicze czy nawet wycieczki po okolicy, odkrywając przyrodę czy zabytki.

Pamiętajmy też o tym, że niekiedy samo towarzystwo dla seniora jest niczym lek na największą chorobę. Doda im to pewności siebie, podniesie poczucie wartości i doda miłości w sercu, bo będą czuć się potrzebni, mile widziani w naszym życiu. Nawet, jeżeli korzystamy z pomocy opiekunki, nie zapominajmy o chociaż jednej wizycie w miesiącu, oni wręcz na to czekają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here