Transport to najogólniej rzecz ujmując przemieszczanie ludzi lub ładunków w przestrzeni, przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Transport to jeden z działów gospodarki, który jest ściśle powiązany z innymi, a jego rozwój wpływa na kondycję gospodarki. Ta zależność działa jednak w obie strony i w przypadku problemów gospodarczych w kraju, cierpi na tym również transport. Jak w obecnej sytuacji wygląda sytuacja transportu w naszym kraju? Jakie są koszty transportu?
Kto świadczy usługi transportowe?
Transport to niezwykle szeroka dziedzina, którą można opisywać na wiele sposobów, w zależności od tego, z jakiego punktu widzenia będziemy ją rozpatrywać. Przykładowo z punktu widzenia ekonomii, transport polega na odpłatnym świadczeniu usług, które prowadzą do przemieszczania osób i ładunków. Opisując tę gałąź gospodarki, można zastosować różnego rodzaju podziały, np. na:
– transport drogowy,
– transport kolejowy,
– transport rurociągowy.
Inny podział dzieli z kolei transport na powietrzny i powierzchniowy, a dalej na lądowy oraz wodny.
Jeśli chodzi o świadczenie usług transportowych, to zajmują się tym przede wszystkim firmy prywatne. Najczęściej spotykane usługi takich firm, to przewóz osób, transport krajowy, międzynarodowy, chłodniczy, nienormatywny, czy artykułów spożywczych. Chcąc zlecić transport ładunków, warto znaleźć przedsiębiorstwo z dużym doświadczeniem, dobrym wyborem będzie firma transportowa działająca globalnie, jak Fracht.
Ile kosztuje współpraca z firmą transportową w 2022?
Aby wycenić daną usługę, przedsiębiorstwo transportowe musi wziąć pod uwagę zarówno koszty wewnętrzne, jak i koszty zewnętrzne. Wśród kosztów własnych istotną rolę odgrywają takie elementy, jak amortyzacja pojazdów samochodowych, zużycie materiałów i energii, wynagrodzenia dla pracowników, ubezpieczenia, podatki, opłaty i inne. Wśród kosztów zewnętrznych warto wymienić koszty związane z wypadkami w transporcie, czy koszty kongestii. Jak widać, do obliczania końcowej ceny usług transportowych niezbędne jest uwzględnienie wielu zmiennych. Nie będziemy zatem tłumaczyć całego wzoru, który jest w tym celu wykorzystywany, chcemy jednak zaznaczyć, że firmy transportowe opierają wycenę swoich usług na twardych danych.
Aby przybliżyć koszty związane z pojazdami wysokotonażowymi, możemy podać ich orientacyjne wysokości, które w przewozach krajowych wahają się w granicach 3.0-3.5 zł/km ładowny i 2.5-3.0 zł/km przebiegu, natomiast w przewozach międzynarodowych wynoszą około 3.5-4.5 zł/km ładowny i 3.0-4.0 zł/km przebiegu.
Co wpływa na ceny transportu?
Pierwszym czynnikiem, który zapewne przychodzi większości osób na myśl, są ceny paliwa i rzeczywiście tak jest, koszt oleju napędowego ma tu ogromne znaczenie. Inne istotne kwestie, to rosnące wynagrodzenia kierowców, czy brak wolnej przestrzeni ładunkowej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że często wzrosty cen transportu są pozytywnym sygnałem, który informuje nas o tym, że gospodarka krajowa się rozpędza, co przełoży się pozytywnie na sytuację wszystkich obywateli.