Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

0
3129
godziny księgowania

Czekanie na przelew to dla wielu z nas dość irytująca czynność. Jeśli wiemy, że przelew został wysłany, ale nie mamy go jeszcze na koncie, możemy zastanawiać się, ile pieniędzy dostaniemy, możemy też z niecierpliwością czekać, aż w końcu będziemy mieć potrzebne środki do życia. Warto więc sprawdzić, kiedy dostaniemy na konto przelew, który właśnie został wysłany.

Czy można sprawdzić, kiedy dojdzie przelew?

Przelewy bankowe procesowane są przez banki w określonych godzinach. Oznacza to, że kwota, która została wysłana konkretnego dnia o danej godzinie nie będzie na naszym koncie natychmiastowo. Często musimy czekać na przelew cały dzień, bywa, że nawet dłużej.

Przelewy zewnętrzne docierają do naszego banku niemal natychmiastowo, jednak należy je jeszcze zaksięgować. Rozliczenia i przelewy dokonywane są za pomocą systemu Elixir i odbywają się w 3 sesjach w ciągu dnia: porannej, popołudniowej i wieczornej. Następuje to w godzinach 9 – 11 (poranna), 13.30 – 15 (popołudniowa) oraz 16-17 (wieczorna), jednak dokładne godziny przelewów ustala sam bank. Możesz je sprawdzić w Internecie, godziny księgowania w wybranych bankach podaje www.banki365.pl. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakich godzinach wysyła przelewy Twój bank, możesz również poprosić o taką informację placówkę, lub skorzystać z dostępnego na Internecie kalkulatora przelewów.

Warto także zaznaczyć, że przelewy odbywają się w godzinach otwarcia banków, czyli w dni robocze, zazwyczaj w godzinach między 8 a 17. Jeśli więc przelew będzie do Ciebie wysłany w piątek w godzinach popołudniowych, najprawdopodobniej dojdzie na Twoje konto dopiero w poniedziałek.

Przelew wewnętrzny, a przelew zewnętrzny

Istnieją różne rodzaje przelewów i oczywistym jest, że na niektóre będziemy czekać nieco dłużej, inne z kolei będą na naszym koncie natychmiastowo. Najszybciej, czyli dosłownie po chwili od wysłania, dojdą do nas przelewy wewnętrzne, to znaczy wysyłane z tego samego banku, w którym mamy założony rachunek bankowy. W tym przypadku przelewy dostarczane są niezależnie od pory, w jakiej zostały wysłane i mogą być przelewane na nasz konto nawet w weekend.

Natomiast przelewy zewnętrzne to wszystkie te, które wymagają zatwierdzenia za pomocą sesji Eliksir, czyli wychodzące z innych banków.

Istnieje także opcja przelewu ekspresowego, który jest na koncie już po kilku minutach niezależnie od tego, czy jest wpłacany z rachunku zewnętrznego czy wewnętrznego, za taki przelew trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

Ile trwa proces przelewu z rachunku zewnętrznego?

Najdłużej trzeba bez wątpienia czekać na przelew z rachunku zewnętrznego. Czas takiego przelewu jest różny i zależy od tego, na którą z sesji bankowych trafi. Przykładowo, jeśli przelew zostanie do nas wysłany o godzinie 9 rano, a sesja w danym banku kończy się o 11 jest duże prawdopodobieństwo, że o tej godzinie pieniądze będą już na naszym koncie, jednak nie jest to pewnik – może się okazać, że przelew ten będzie rozpatrywany dopiero na następnej sesji. Najczęściej na przelewy zewnętrzne trzeba czekać do następnego dnia – a przynajmniej warto się na to nastawić, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here